Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Jinekolojik Muayene

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.652
  Beğeni:
  8.382
  Ödül Puanları:
  113
  JİNEKOLOJİK MUAYENEDE SİZİ NELER BEKLER?

  Kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ya bir şikayetleri olduğu için, ya bir konu hakkında bilgi almak için ya da yıllık olağan muayenelerini yaptırmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvururlar.

  Daha önce jinekolojik muayene geçirmiş olanlar herhangi bir korku duymak için bir neden olmadığını bildiklerinden rahattırlar. Ancak ilk kez bir jinekoloji muayenesinden geçecek kadınlar haklı olarak korku ve merak duyabilirler. Bu korku yüzünden bir gece öncesinden uykusuz kalan ya da muayene olmayı sürekli erteleyen çok sayıda kadın vardır. Bu yazıyı okuduktan sonra muayene esnasında sizi neleri beklediğini öğrenecek ve daha az tedirginlik duyacaksınız.

  Jinekolojik muayenenin sizin sağlığınızı korumak veya var olan bir sorununuza açıklık getirmek açısından önemli bir olay olduğu bilinciyle doktorla konuşur ve aklınıza takılan soruların hepsini rahatça sorarsanız jinekolojik muayeneden üst düzeyde fayda sağlamış olursunuz.

  Jinekolojik Muayene Adet Döngüsünün Hangi Gününde Yapılır?

  Jinekolojik muayene genellikle adet kanamasının olmadığı bir zamanda gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda ve özellikle de ağrı, aşırı kanama gibi durumlarda bu kurala uyulamayabilir. Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir.

  Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir. Muayene odasında doktorun elde ettiği bilgiler onun hiç kimseyle ve hatta özel durumlar dışında meslektaşları ile bile paylaşmadığı sırlardır. Bu sırları saklamak her doktor için mesleki bir onurdur.

  Jinekolojik muayene sorgulama (latince: "anamnez") ile başlar.

  Bu sorgulamada doktor şu soruların cevaplarını arar:

  Genel Sorular

  Yaş; Bekar mı / Evli mi? (Kaç yıldır evli); Bekarsa erkek arkadaşı olup olmadığı ve cinsel beraberlik olup olmadığı; Kendisi ve eşinin işi, eğitim durumları.

  Şu andaki şikayet

  Ne zaman başladı? Herhangi bir doktora bu şikayet nedeniyle başvurdu mu? Daha önce benzer şikayetleri oldu mu? Ne tedavi gördü?

  Gebelik öyküsü

  Daha önce kaç doğum yaptı? Kaçı yaşıyor? Daha önce düşük ya da erken doğum oldu mu? Daha önce istenmeyen gebelik nedeniyle ya da normaldışı kanama nedeniyle kürtaj uygulandı mı?

  Adet döngüsü ile ilgili sorular

  * Son Adet Tarihi? Burada istenen bilgi son görülen adet kanamasının bittiği gün değil, başladığı gündür.

  * Kaç günde bir adet görüyor? Burada aranan kanamasız geçen günlerin sayısı değil her iki kanamanın başlangıç günleri arası süredir.

  * Adet kanaması kaç gün sürüyor? Günlük kanama miktarı ne kadar?

  * Son 8-12 ay içinde görülen adetlerde herhangi bir sorun yaşandı mı? Yani aşırı kanama, adet gecikmesi sonrası kanama ya da ara kanaması, lekelenme gibi problemler yaşandı mı?

  * Adet öncesindeki bir hafta-10 günlük dönemde herhangi bir rahatsızlık duyuyor mu?

  * Adet esnasında aşırı ağrı oluyor mu?

  Gebelikten korunmayla ilgili sorular

  * Korunuyor mu?

  * Hangi yöntemi uyguluyor? Ne zamandan beri? Daha önce farklı bir yöntem uygulandı mı?

  Genital sistemin sağlığını değerlendiren diğer sorular

  * En son jinekolojik değerlendirme ne zaman yapıldı? Herhangi bir hastalık tanısı kondu mu? Ne tedavi uygulandı?

  * Akıntı, kasık ağrısı, ilişki esnasında ağrı, bel ağrısı, idrarla ilgili problemler, dışkılamayla ilgili problemler var mı?

  Genel vücut sağlığıyla ilgili sorular

  * Daha önce tanısı konmuş bir hastalık var mı? (tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp hastalığı, astım, ruh sağlığı sorunu gibi)

  * Daha önce geçirilen bir ameliyat var mı?(apandisit ameliyatı, bademciklerin alınması, safra kesesinin alınması gibi) Bu ameliyatlarda bir sorun yaşandı mı?

  * Sürekli kullanılan bir ilaç var mı? (Ağrı kesici gibi)

  * İlaçlara veya başka maddelere karşı allerji veya aşırı duyarlılık (yan etkiler dahil) var mı?

  Diğer sorular

  * Uyku düzeni, beslenme düzeni nasıl?

  * Cinsel ilişkiyle ilgili sorun var mı?

  * Sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapıcı madde kullanma alışkanlığı var mı?

  Jinekolojik muayene (pelvis değerlendirmesi)

  Sorgulama sonrası doktor pelvik muayeneye geçer. Pelvik muayene mesane boşken yapılır. Siz jinekolojik muayene masasına yatarsınız ve muayene masasının özelliğine göre bacaklarınızı ya da ayak tabanlarınızı masanın özel yerlerine yerleştirmeniz istenir. Hastanın bu şekilde durmasına tıp dilinde "litotomi pozisyonu" adı verilir.

  Muayenenin ağrısız olabilmesi ve genital sistem hakkında üst düzeyde bilgi edinilebilmesi için karnınızı gevşetmiş ve belinizi masaya tümüyle yaslamış olmanız gerekir. Bunun için gerekirse doktorunuz bir süre bekler. Bu gevşeme gerçekleştiğinde muayene tamamen ağrısız olacaktır.

  Pelvik muayene şu şekilde seyreder

  Doktorunuz ilk önce karnınızın alt kısmına bakarak burada olan ameliyat izlerini not eder. Daha sonra her iki elini kasık bölgelerine yerleştirerek burada lenf bezi büyümesi olup olmadığını araştırır. Dış genital sistemi (vulva) gözle inceler ve varsa patolojileri saptar. Daha sonra dış dudakları her iki elle aralayarak yukarıdan aşağı klitoris, uretra girişi, kızlık zarı ve artıklarınında varolan patolojileri ve varsa doğum esnasında oluşan hasarları not eder.

  Bu esnada doktor vajinayı tümüyle inceleme imkanı elde eder. Var olan akıntının niteliği not edilir. Daha sonra spekulum biraz daha derine itilerek rahimağzı gözlenir. Burada erozyon ("yara"), doğuma bağlı yırtık, varsa enfeksiyon belirtileri not edilir. Bu esnada papsmear fırçası rahimağzına yerleştirilerek birkaç kez döndürülür. Böylece rahimağzı içi ile rahimağzı-vajina birleşim yeri arasından hücre numunesi toplanır. Fırça dışarı çıkarılarak özel bir cam üzerine yayılır ve hemen özel bir sprey sıkılarak işleme tabi tutulur.

  Papsmear için örnek alınması işlemi doktordan doktora değişmek üzere çeşitli yapılarda çubuklar kullanılarak gerçekleşir. Bu işlem her zaman ağrısızdır. Bazı durumlarda numune alınması sponrasında birkaç damla kanamanız olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu tamamen normal kabul edilir.  Pelvik muayene esnasında eğer kanama yoksa papsmear rutin olarak, hiç bir patoloji saptanmasa bile alınır. Muayene esnasında gerekli bazı durumlarda vajinal kültür için numune de alınabilir. Vajinal kültür, ucu pamuklu bir çubuğun vajinanın çeşitli bölgelerine ve rahimağzına değdirilerek bu bölgeden numune alınması işlemidir.

  Daha sonra spekulum bulunduğu yerden yavaşça çıkarılır. Çıkarma esnasında mesane sarkması (sistosel) veya rektosel (kalınbağırsak sarkması (rektosel) gibi doğumlara bağlı olarak gelişmiş sarkmalar varsa not edilir.

  Pelvik muayenenin son aşaması elle yapılan muayenedir

  Doktor bir elinin işaret ve orta parmağını vajinaya yerleştirir, diğer elini de karın alt kısmına bastırır. Bu incelemede ilk önce iki el arasında kalan rahimin büyüklüğü, kıvamı, varolan rahime ait kitleler ve rahimin duruş şekli (öne dönük, ters) not edilir. Doktor bu aşamada rahimağzını ileri geri ve yanlara doğru hareket ettirir ve bu hareketin ağrıya yol açıp açmadığını değerlendirir (Bu esnada az miktarda ağrı duyulması normal kabu edilebilirken aşırı ağrı duyulması enfeksiyon ya da dış gebelik habercisi olabilir).

  Daha sonra doktor sol elini mesane üzerine yerleştirerek bastırma esnasında ağrı olup olmadığını kontrol eder (ağrı olması sistit belirtisi olabilir).

  Takiben doktor sağ elini ilk önce vajinanın yan duvarına doğru getirerek sağ yumurtalık ve çevresindeki yumuşak dokular hakkında bilgi edinir. Burada muayene esnasında bölgede kitle olup olmadığı kontrol edilir. Bölgede bastırmakla aşırı ağrı olması enfeksiyon habercisi olabilir. Aynı işlem sol yumurtalık bölgesinde de tekrarlanır ve pelvik muayene tamamlanmış olur.

  Bazı durumlarda elle muayene işleminde doktor bir parmağını vajinaya diğer parmağını rektum bölgesine yerleştirerek değerlendirme yapar. Rektovajinal değerlendirme adı verilen bu muayene ciddi enfeksiyon veya kanser şüphesinde uygulanan bir incelemedir. Bazı doktorlar ise bu incelemeyi rutin olarak yaparlar.

  Bakirelerde Muayene

  Bakire olan bir kadın jinekolojik muayeneye daha da çekinerek gelir. Hatta bazı kadınlar önceden doktoru ya direkt arayarak, ya da doktora muayene olmuş kişilerden bilgi toplayarak bu doktorun muayene yerine ultrasonografiyle değerlendirme yapıp yapmadığını araştırırlar. Unutmayın: Ultrasonografi bir görüntüleme yöntemidir ve asla elle muayenenin yerini tam olarak tutamaz. Elle muayenede muayene edilen bölgenin ağrıya duyarlı olup olmadığı, kitle varlığı durumunda kitlenin kıvamı ve diğer bazı nitelikleri ultrasonografi incelemesiyle anlaşılamaz.

  Bakire bir kadının muayenesinde spekulum muayenesine kadarki aşamalar aynıdır. Spekulum muayenesi aşaması atlanır. Rektal (makattan) çift elle muayene amacıyla sağ işaret parmağı vazelinle kayganlaştırıldıktan sonra rektuma yerleştirilir ve sol el de karın alt kısmına yerleştirilir. Vajinal muayenedeki bilgilerin tümü bu muayenede elde edilir. Bu muayene hafif rahatsızlık verici olmasına karşın çok önemli bilgiler vermesi nedeniyle yapılmasında fayda vardır.
   
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 3. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  196
  benim cekindigim genital bolgedeki killarin nolcagi yani jilet kullandigim icin tam temizlenemio ve ic dudaklardakiler popo arasi alinamio muayene olurken doktora karsi ayip olur napmak lazim arkadaslar sizler napiosunuz bu durumu?
   
 4. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 5. April

  April Hep daha daha çok oku!!! Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10.096
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  196
  canım doktorlara kıl nedeniyle falan ayıp olmaz!!

  bu yanlış bir düşünce...ben hem bayan jinekologa hem erkek jinekologa sordum, hiç gerek yok böyle uğraşlara dediler. temiz olması yeterli...illa ki tamamen tüysüz olacak diye bir kaide yok yani, herkes öyle dolaşmayı sevmeyebilir sonuçta.
  bir de zaten doktorlar ağdaya karşılar. kıl kökleri açık kaldığı için bakteri-mikrop kapmaya çok elverişli oluyormuş. ama lazerle kıl kökü öldürülürse, sorun yok tabi. klasik ağda olayını hijyenik bulmuyor hiçbir jinekolog...
   
 6. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 7. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  196
  canimcim ilgin icin cok tsk ederim .ben daha once muayene olmadim cok korkuyorumm canim yancakmi nasil olcak diyede spetrum diye bi alet sokuolarmis parmak sokuolarmis falan ck tedirginim kil olayindanda huzursuzum sen doktora giderken ne yapiosun jilet malum tam temislemioo ne bilimm tuy dokucu krem surcek ic kisma orasida hassas sorun olur bide benim sansima kotu bi doktor cikar ne bu tuyler der yerin dibine gecerimm
   
 8. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 9. OEvCadisi

  OEvCadisi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.557
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  106
  prenses korkulck bişi yok merak etme...canın yanmıo emin ol...ayrıca doktorlar takılmaz kıl olayına falan...git rahat rahat muayeneni ol cnm benim..a.s.
   
 10. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 11. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  196
  Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.
   
 12. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 13. esyn

  esyn Guru Pro Üye

  Katılım:
  23 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.867
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  348
  Anadolu yakasında oturuyorsan eğer Göztepe civarında benim gittiğim doktoru önerebilirim Dr.Hüseyin Kösoğlu, hem insancıl yönü hem mesleki tecrübesiyle çok iyi bir doktor benim doğumumda bulunmuştu rutin kontrollerim de hala giderim düşünürsen özelden telefonunu verebilirimhihoyyyt
   
 14. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 15. melish83

  melish83 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  vala bekarken çok iyi de evli iken dr lar çok rutin yapıor bunu ........hiç acı çekmezsiniz kıslar bekarken elle dış dudaklarını tutup ileri çekiyor hepsi buuuuuuuuuuuu..evli iken eliyle içine sokuyor ve bu şekilde daha iyi muayene ediyor tabii vajinusmus değilseniz ...korkmayın.......temiz olun yeter
   
 16. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 17. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  196
  canimcim ilgin icin cok tsk ederim ben bahcesehirdeyim avrupa yakasindayim goztepeye gidip gelmem zor olur oyuzden avrupa yakasindan onerebilceniz varsa cok memnun olurum cokta tedirginim elimden geldigince jiletle aliorum ama ic kisimlara jilet degdiremiyom kescem diye o yuzden kil kalioo bide cok korkuyom nasil muayene olcam bi alette sokuomus sanirim bide parmakmi sokuoo elin hepsinimi sokuoo cok tedirginim
   
 18. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 19. April

  April Hep daha daha çok oku!!! Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10.096
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  196
  canım, İkitelli'de Batı Bahat Hospital'da Serkan ÖZKUL var. ben yumurtalık kisti ameliyatımı ona oldum. asıl jinekologum Özel Göztepe Hastanesinde ama...

  Batı Bahat pek nezih bir yer sayılmaz. çok kalabalık oluyor. ben doktorun cerrahlığına güvendim ve hastane tanıdıktı, o yüzden ameliyatta çok rahat ettim. ama rutin muayene için bir şey diyemem. bahçeşehirde yakın diye, aklında bulunsun dedim canım. doktor çok iyidir ama hastane ortamı çok kalabalıktır, söyliyim =))

  canım muayeneden de korkma tamamen acısız bişey yerimseniben
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.