1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Jinekomasti (erkekte meme büyümesi)

Konusu 'Meme Estetiği' forumundadır ve dids tarafından 16 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  16 Ekim 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  348
  Erkekde meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı unutulmamalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Ameliyat öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

  Üç ana tipi vardır: glandüler, mikst tip, lipomatöz.

  Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.


  Jinekomasti nedenleri

  Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışı suçlu bulunmaktadır. Ancak jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla idiopatiktir, yani herhangi bir sebebi olamayan jinekomastidir.

  - Testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar; Klinefelter's Sendromu, testislerin alınması
  - Östrojen artışı ile seyreden rahatsızlıklar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri
  - Şişmanlık
  - Böbrek yetmezliği ve siroz
  - Hemodiyaliz
  - Hipertroidi; tirotoksikozda serumda yüksek östradiol düzeyiyle iliskili jinekomasti olabilir
  - Hipotroidi
  - Karaciğer tümörleri
  - Hermefroditizm
  - Uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs)
  - Testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyona neden olabilir.
  - Erişkin kabakulak enfeksiyonu testiküler atrofi, hipogonadizm ve jinekomastiye yol açabilir.
  - Leptomonas enfeksiyonu doğrudan jinekomasti yapabilir.
  - Spinal kord zedelenmesi testiküler disfonksiyona ve %10 olguda jinekomastiye neden olabilir.
  - Kötü diyet sonrasında görülebilir. Bazen çok zayıf kisilerde normal kiloya dönme sırasında da jinekomasti olabilir.
  - Akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretimine bağlı jinekomasti olabilir.
  - HIV enfeksiyonunda geçici jinekomasti olduğu bildirilmektedir.
  - Nadiren primer olarak androjenlerin östrojene dönüsümüyle olusan jinekomasti vardır 10 vakadan az bildirilmistir), ancak bu dönüsümün natürü bilinmemektedir.
  - Alkolik erkeklerde %20 jinekomasti olabilir.
  (alıntıdır)
   
 2. 16 Ekim 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  348
  Jinekomastide ameliyat yöntemi

  Çoğunlukla liposuction yöntemi tercih edilir. Bu sayede meme üzerinde herhangi bir iz yaratmadan, sadece küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusunu almak mümkün olmaktadır. Bu teknikde meme ve yağ dokusunu homojen bir şekilde dışarıya alınabilmektedir. Liposuction yöntemi ile deride bir sarkma olsa bile bu durum tedavi edilebilmekte, daha ilk günden itibaren deride küçülme sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 ay sonra en sarkık memeler dahi liposuction ile tamamen düzeltilebilmektedir.


  Bir başka ameliyat şeklinde ise; genellikle meme başının etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır ve meme dokusu çıkartılır. Bu yöntemde yağ dokusunu düzgün bir şekilde çıkartmak mümkün değildir. Dolayısıyla ben sadece ceviz kadar sert meme dokusu varlığında bu yöntemi tercih etmekteyim.


  Liposuction sonrası hastaya içeride kan ve serum birikmesini önlemek, derinin küçülmesini sağlamak amacıyla baskılı, sıkı bir pansuman yapılmaktadır. Bu pansuman, 2 gün sonra açılmakta ve 7. gün 1-2 adet olan dikişler alınmaktadır.
  Ameliyat sonrası ağrı fazla olmamakla birlikte hastalar ertesi gün normal hayatlarına geri dönebilmektedirler.  Ameliyat komplikasyonları

  Cerrahi olarak meme dokusunun çıkarıldığı vakalarda, liposuction işlemine oranla daha fazla komplikasyon görülmektedir.

  Meme başının duyu kaybı
  Her iki seçenekte de meydana gelebilen genellikle geçici bir komplikasyondur. Duyunun geri dönmesi bazı hastalarda 6 aya kadar uzayabilmektedir.

  Hematom
  Her iki seçenek içinde olması muhtemel erken komplikasyonlardan biridir. Kan toplanması ile karşılaşmamak için ameliyat sonrası baskılı bandaj kullanılması şarttır. Asimetri, aşırı ağrı, şişlik belirtileri verir. Mutlaka müdahale edilip biriken kanın boşaltılması gerekmektedir.

  Seroma
  Her iki seçenek içinde olması muhtemel geç komplikasyonlardandır. Kanama değil doku sıvısı birikmesidir. Çok nadir ortaya çıkar. Biriken sıvı mutlaka boşaltılmadır.

  Enfeksiyon
  Tüm cerrahi işlemler sonrasında erken veya geç ortaya çıkabilen bir komplikasyondur. Yara yerinde akıntıyla, ağrıyla ve ısı artışı ile başlayıp devam eder. Damardan antibiyotik tedavisi ile kontrol edilmeye çalışılır ancak kontrol edilemezse bölgenin cerrahi olarak çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekebilmektedir.

  Aşırı meme dokusu çıkarılması
  Cerrahi çıkarma işleminin kontrolsüz yapılası sonrasında, meme başı altında bırakılması gereken meme dokusunun bırakılmamasından kaynaklanmaktadır. Tedavisinde bu bölgeye yağ enjeksiyonu ile yumuşak doku hacmi artırılmaya çalışılır. Liposuction ile böyle bir komplikasyon görülmez.

  Az meme dokusu çıkarılması
  Her iki işlemde de yetersiz müdahale yapıldığında ortaya çıkabilen bir sorundur. Tedavi cerrahi olarak veya bazen liposuction ile fazla dokunun alınma işlemidir.
  (alıntıdır)
   
 4. 16 Ekim 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  348
  Sık sorulan sorular

  Erkekte meme büyümesi çözümü için mutlaka ameliyat mı gerekli?
  Jinekomasti tedavisi, ergenlik dönemi harici ve altta yatan bir hastalık nedeni ile oluşmamışsa mutlaka cerrahi tedavi gerektirmektedir.


  Jinekomasti ilaçlarla tedavi edilebilir mi?
  Cerrahi jinekomasti tedavisinde altın standarttır. Cerrahiye tamamen karşı olan bazı hastalarda testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.


  Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?
  Tüm meme kanserlerinin sadece %1'i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz. Sadece Klinefelter's sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Sonuç olarak jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.


  Meme büyümesi özellikle ergenlik döneminde ciddi bir kompleks yaratıyor mu?
  Ergenlik ve bunu takip eden genç erkeklik döneminde, kendi ve karşı cinsin vücudundaki değişimleri son derece yakından takip eden gençler; vücudunda oluşan ve karşı cinsin seks karakteri olarak tanımlanan meme büyümesini doğal olarak utanç verici bulabiliyor. Bu nedenle en kolay çözümü de vücudunu saklamakta buluyor ve kendini toplumdan soyutluyor. Bu kişiler, arkadaşlarının yanında soyunmaktan çekinir ve denize dahi girmezler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Aileleri onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler. Zira yanlış bir düşünce ile kendilerinde erkekliğin az olduğunu zannederler. Ayrıca arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi de onları üzer ve birçok sorun yaratır.


  Jinekomasti ameliyat sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?
  Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmek söz konusu değildir.


  Meme büyümesi tehlikeli olabilir mi?
  Erkeğin testisindeki bir büyüme ile birlikte memede de büyüme olursa, bunun bir tümör olduğunu düşünmek gerekir. Buna bağlı büyümeler, hormon incelemeleriyle hemen belirlenebilir.


  Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?
  Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.


  Ameliyat nasıl bir anestezi ile yapılmaktadır?
  Ameliyat sıklıkla sedasyon anestezisi ile bazende genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir.


  Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürüyor?
  Ameliyat, memenin büyüklüğü ve uygulanan yönteme bağlı olarak ortalama 45-90 dakika arasında sürmektedir.


  Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?
  Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziklerden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir.


  Ameliyat sonrasında ne kadar süre ile korse takılmalıdır?
  Hastalara genellikle 1 ay süre ile korse giymelerini önerilmektedir. Bu sayede meme dokusu yeni yerine daha sıkı yapışmakta ve deride giderek küçülme ve sıkılaşma meydana gelmektedir.  (alıntıdır)