Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kablosuz Modem gibi Wi-Fi bağlantı sağlık açısından ciddi tehditler oluşturuyor

Konusu 'Tüketici Şikayetleri' forumundadır ve sedagencoglu tarafından 18 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  18 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : sedagencoglu
 1. sedagencoglu

  sedagencoglu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Wi-Fi bağlantıları insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturuyor.
  08 Mayıs 2007


  İngiliz "Independent" gazetesinde yer alan bir habere göre kablosuz internet (Wi-Fi) bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde manyetik bulutlar meydana geliyor. Doğal manyetik alandan 1 milyar kat daha güçlü olan bu dalgalar beyin hücrelerini öldürme, sinir sistemi rahatsızlıkları hatta kanserojen etki gibi pek çok soruna yol açabiliyor.

  Bilim Adamları özellikle bebeklerin ve çocukların risk altında olduğuna dikkat çekiyor. Evde yapılan bağlantıların da ciddi bir tehdit oluşturacağı belirtiliyor. İngiltere'de Başbakan Tony Blair'den bu konu hakkında çalışma yapması istenirken, Avrupa ülkesi Avusturya okullarda kablosuz ağ bağlantılarına tamamen yasak getirdi.

  Bu habere bir yorum da Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer'den geldi. Murat Tuncer, yeni ürünler her ne kadar manyetik açıdan korunmalı olsa da cep telefonu ve bilgisayara mesafeli yaklaşmanın gerektiğini belirtti. Tuncer, özellikle çocukların cep telefonlarıyla buluşmasını engelleme konusunda aileleri ciddi şekilde uyardı.

  Cenk Yapıcı
  CHIP Online
   
 2. 19 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : sedagencoglu
 3. Alsebe

  Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.322
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  348
  Bunlardan kendimizi uzak tutamiyoruz ki cocuklarimizi nasil tutucaz....?
  Benim sipa bile simdiden telefonun pesinden gidiyor bir ellemek için tetikte bekliyor...
  Aslinda gercekten cok ciddi bir konu bu...
   
 4. 19 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : sedagencoglu
 5. sedagencoglu

  sedagencoglu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  YEni bir yazıya rastladım. Özellikle çocuklar için:

  Kablosuz internet (WIFI) cocuklara zararlı

  Araştırmalar Kablosuz internet erişiminin (wireless) şehirlerde kanser riski oluşturduğu öne sürerken, Türk uzmanlar da çocukların bu sistemden uzak tutulmasını öneriyor.. İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre kablosuz internet (wi-fi) bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde manyetik bulutlar oluşuyor. Doğal manyetik alandan 1 milyar kat daha güçlü olan bu dalgalar beyin hücrelerini öldürme, sinir sistemi rahatsızlıkları hatta kanserojen etki gibi pek çok soruna yol açabiliyor.

  Uzmanlar özellikle çocukların risk altında olduğuna dikkat çekiyor. Evde yapılan bağlantıların da tehdit oluşturacağı üzerinde duruluyor. İngiltere'de Başbakan Tony Blair'den bu konuda çalışma yapması istenirken, Avusturya okullarda kablosuz ağ bağlantılarını yasakladı.

  GEREKSİZSE KULLANMAYIN
  Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Yeni ürünler her ne kadar manyetik açıdan korunmalı olsa da cep telefonu ve bilgisayara mesafeli yaklaşmakta fayda var. Özellikle küçük çocukları cep telefonundan kesinlikte uzak tutun. Israrcı gençleri 20 yaşına kadar kulaklıkla konuşmaya ikna edin" diyor.

  Gereksiz yere evlerde kablosuz internet kullanımının yaygınlaşmasının doğru olmadığına dikkat çeken İstanbul Onkoloji Merkezi Uzman doktoru Yavuz Dizdar, "Kanada'da geçen yıl bu konuda iki araştırma yayınlandı. Araştırmalardan biri okulda yapıldı. Manyetik alan filtrelendi. Bu okulda bulunan astımlı çocukların ilaç kullanımları azaldı, diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolü kolaylaştı, kronik yorgunluk hastalığında da ciddi bir azalma belirlendi. Wireless'in kronik hastalıkları tetikleyici etkisi de yine Kanada'da bir araştırmayla kanıtlandı" dedi.

  Riski artırdığı için özellikle kronik hastalara kablosuz internet ya da cep telefonu kullanmaktan kaçınmalarını önerdiklerini söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, "Bu manyetik alanlardan ilk etkilenen çocuklar oluyor. Bu nedenle çocuklu evlerde de kablosuz internet önermiyorum" diyor.

  Sağlık Bakanlığı'nın önleyici tedbirler alması gerektiğini savunan Prof. Dr. Aydın, "Firmalar geliştirdikleri teknolojilerin insan sağlığına zarar vermediğine yönelik çalışmaları raporlarla devlet kurumlarına ibraz etmeli. Evinizde olmasa, yanınızdaki evde bile olsa bundan etkilenilebilirsiniz" dedi.
  [SABAH]

  -----------------

  İngilizcede sitelerde yüzlerce yazı var. Ama ille de Türkçe olsun diyenlere bir yazı daha:

  Wi-fi beyin hücrelerini öldürüyor mu?


  Şimdi de kablosuz internet bağlantıları için geniş bir araştırma başlatılıyor. İddialara göre Wi-fi beyin hücrelerini öldürüyor.

  Şehir merkezleri, kafeler ve havaalanları kablosuz internet (Wi-fi) eşiriminin bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, 2015 yılında dünyadaki tüm büyük şehirlerde Wi-fi bağlantısının olacağını ifade ediyor. İsveç merkezli Karolinska Ensitisü, Wi-fi bağlantıların tıpkı saatli bomba gibi olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, Wi-fi bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde “Manyetik bir bulut” oluşuyor. Bu manyetik alan dünyanın çevresindeki doğal manyetik alandan tam 1 milyar kat daha güçlü... Karolinska’nın yaptığı araştırmanın ön sonuçlarında manyetik dalgaların beyin hücrelerini öldürdüğü, sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açtığı ve hatta kanseri tetikleyebileceği ortaya çıktı. Özellikle kafatası yapıları ince ve sinir sistemleri gelişme sürecindeki çocukların risk altında olabileceğine dikkat çekildi. Uzmanlar evlerde kullanılan bağlantıların da tehdit oluşturabileceğini öne sürdü. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Sağlığını Koruma Kurumu (HPA), Başbakan Tony Blair’e mektup yazarak, “21’inci yüzyılın sigarası ile karşı karşıya olabiliriz. Resmi araştırma başlatılsın. Eğer araştırma sonucunda olumsuz etkileri kanıtlanırsa, Wi-fi bağlantıların yasaklanmasını isteyeceğiz” uyarısında bulundu. Avusturya okullarda kablosuz ağ bağlantısını yasakladı.
   
 6. 22 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : sedagencoglu
 7. sedagencoglu

  sedagencoglu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hürriyet Okuyucu Yorumları:

  sunay ÇELİK 22.05.2007 15:KK50:04
  Kablosuz internet ido'nun feribotlarında mevcut.Desene ido bütün yolcularına radyasonda armağan etmiş.İdo'daki sistem zararlıysa devre dışı bırakılmalı.Kablosuz internetin tanıtımı ido'nun web sitesinde mevcut.

  Burak Inal 22.05.2007 14:KK35:36
  Son derece yanıltıcı ve yanlış bir haber bu. Kablosuz ağ cihazları en yüksek güç seviyesinde dahi ABD için 100 miliwatt, Avrupa ülkeleri için 50 miliwatt gücünde yayın yaparlar. Oysaki bir cep telefonu, 2 watt gücüne kadar çıkar. Cep telefonunu kafamıza dayarız, ama kablosuz ağ cihazlarını kafamıza dayamayız. Kablosuz ağ cihazları en kötü kullanımda bile en az 20 kat daha tehlikesizdir.

  AliBahadır Baruter 22.05.2007 14:KK76:53
  EN ÖNEMLİSİ,hasarı azaltmak için[KENDİNİZ-ÇOCUĞUNUZ SEVDİKLERİNİZ İÇİN]:"her gün açık bırakmak" yerine,ÜŞENMEYİN kullanmadığımız zaman MUTLAKA kapatmalıyız

  demirci DEMİRCİ 22.05.2007 14:KK11:40
  zaten bu son teknoloji ürünü adı altında çıkarılan herşey insanlar için büyük bir tehdit. bir bu ürünleri çıkarmadan düşünseler daha iyi olacak yaa...
  cino marzano ('demircisc' tüm yorumları) 22.05.2007 13:KK55:29
  3 yıldır bunu kimseye anlatamadım.
  1 saatten fazla kablosuz alıcı/verici lerin yanında durmayın!
  Nihayet gazete de yazdı da millet uyandı!
  Not: Her türlü frekans radyasyon yayar!

  alper uzi 22.05.2007 13:KK35:38
  Kablosuz internet cihazlarının cep telefonlarından daha fazla elektronmanyetik dalga yaydıkları doğrudur. Bu zaten bilinen birşeydir. Ancak bu hiçbir şekilde cep telefonlarından daha zararlı oldukları anlamına gelmez. Bunun nedeni de bu cihazların cep telefonları gibi beyne çok yakın bir şekilde kullanılmadıkları gerçeği yüzündendir.

  Emre Tezayak 22.05.2007 13:05:59
  Neredeyse her yerde kablosuz internet var, ayrıca cep telefonlarının sayısı bu yayın yapan kablosuz internet cihazlarından 10larca kez daha fazla olduğundan korkmamız gereken cep telefonlarının yaydığı radyasyondur bence. o okuldaki sınıfta kaç kişide cep telefonu varmış acaba, birde bizim okullarımıza bakmak lazım.

  özellikle istanbulda neredese herkesn elinde cep telefonu var, dilencilerde hatta çöpü karıştıranlarda bile var. eminim 2 cep telefonu arasına konarak pişirilenYumurtayı Biliyorsunuz
  Zehra Taşkın 22.05.2007 11:KK58:59
  Oldum olası gelişmiş teknolojiden hazzetmem. İnsanlardaki romantizme ve sağlığa ve insan dayanışmasını sekteye uğrattığ kanısındayım. Eskiden daha mutluyduk, ve çevremizle iletişimimiz yoğundu. Dünyayınınd geleceğini tehdit etmekteler bizimde.

  Pınar Hanoğlu 22.05.2007 11:KK24:10
  ooff yaa ne biçim teknolojidir bu yapmadan bu olayları incelemek akıllarına gelmiyor mu bi kere bilgisayarı ev ortamında bağımsız kılmak isteyen laptop kullanıcıları için büyük bir hezamettir bu bir örnek de benimmm kablosuz internet kullanmak istiyorum artıııık ama en önemlisside sağlık

  Güven Kantekin 22.05.2007 11:00:30
  Okulların hatta öğrenci yurtlarının çatılarına baz istasyonu kurdurtan tüccar zihniyeti değişmedikçe, bu uyarılara kimse uymaz. Artık radyasyon her yerde, kendi elimizle kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Kablosuz iletişim araçları her ne kadar hayatı kolaylaştırıyorsa da, yaydıkları radyasyon ileride çok ciddi kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir. Uyarıları ciddiye aldıracak yaptırımlar şart oldu.

  Meryem Özkan 22.05.2007 10:KK56:35
  Bu demek oluyor ki Teknolojiinin nimetlerinden yararlanırken balıklama atlamadan önce o teknolojinin iyice incelenmesini beklemek gerekiyor.

  bahadır berke 22.05.2007 10:KK55:09
  almadan vermek hiç bi şekilde mahsus değildir ALLAH.tela bile canı alıp yerine gönderiyor onun içindir ki teknoloji de bi şeyler almadan bişeyler vermez kesinlikle.

  özlem p 22.05.2007 10:KK47:29
  Kimin umrunda ki zaten çocuklar artık etrafa balık gibi bakar oldular insanlarla iletişimleri kopuk bu saatten sonra kurtarılabilecekleri ni sanmıyorum

  Metin BAŞPINAR 22.05.2007 10:KK9:26
  Evet,öyle ya ınfraluj ışın cihaz kadar insana da çarpacaktır...

  -----------------------------------------------------
  İngiltere’de kablosuz internetin sınıflarda, cep telefonlarının yaydığından 3 kat fazla radyasyon bulunduğunu saptadı.

  Sağlık Koruma Kurumu "Okullardan kablosuz interneti kaldırın" uyarısında bulundu.

  İNGİLTERE’de Sağlık Koruma Kurumu, kablosuz ağ şebekelerinin cep telefonlarına göre üç kat daha fazla radyasyon üreterek kanser riskini artırdığını açıkladı ve özellikle okullarda bu hizmetin verilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. BBC’de yayınlanan Panorama programı için Norwich kentindeki okullarda kablosuz internetin radyasyon etkisini inceleyen uzmanlar, sınıflardaki radyasyonun, cep telefonu alıcılarının yaydığının üç katı olduğunu saptadılar. Çocukların radyasyonun zararlı etkilerinden yetişkinlerden çok daha fazla etkilendiğini hatırlatan uzmanlar derhal sorunun üzerine gidilmesi gerektiğini vurguladılar.

  Kurumun yayınladığı bildiride ayrıca alıcıların okulların yakınına yerleştirilmemesi gerektiği de belirtildi.

  Birçok okulda var

  Norwich’te incelenen 50 okuldan sadece birinin bu konuda uyarılmasının skandal olduğunu savunan yetkililer bu tür hizmetler verilmeden herkesin uyarılmasının şart olduğunu söylediler. İngiltere’de ilköğretim okullarının yüzde 50’si ve liselerin ise yüzde 70’inde kablosuz internet hizmetinin olduğu biliniyor.


  22.05.2007 Vatan Gazetesi...
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.