1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kadınlar da kondom kullansın

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve yaren_76 tarafından 8 Mart 2007 başlatılmıştır.

  8 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  28
  Ödül Puanları:
  348
  Dünyada her gün 100 milyon kişinin cinsel ilişkiye girdiğini belirten İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Özgülnar, 356 bin kişinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalandığını söyledi. Bu enfeksiyonların yüzde 70'inin, hiç belirti vermeden insanlarda yıllarca yaşayabildiğine dikkat çeken Prof. Özgülnar, bu nedenle erkekler kadar kadınların da kondom kullanarak kendilerini koruyabileceklerini kaydetti. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından Swiss Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında güvenli cinsellik konusunda bilgiler veren Prof. Özgülnar; Amerika ve Avrupa ülkelerinde hayli rağbet gören kadın kondomlarına yani prezervatiflerine karşı Türk kadınlarının yeterince bilgili ve istekli olmadıklarını belirtti. "Bu kondom ilişkiden 8 saat önce bile takılabiliyor" diyen Özgülnar, şöyle devam etti: "Dünyada her yıl 15-19 yaşları arasındaki gençlerin 100 milyonunda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar görülüyor. Bu yüzden ilk cinsel deneyimle birlikte korunma başlamalı ve ömür boyu devam etmeli."  Erkek korunmuyorsa! KADIN PREZERVATİFİ
  Kadın prezervatifinin en önemli avantajı; erkeğin prezervatif kullanmaktan kaçındığı durumlarda kadının kendini hastalıklara karşı koruyabileceği yegane yöntem olması. Regl dönemlerinde kullanılabilmesi ve ilişkiden çok önce (en fazla 8 saat önce) takılabilmesi de erkek prezervatifine karşı önemli bir avantaj. Poliüretandan üretildiği için lateks alerjisi olan kadınlar da kullanabilir. Gebeliği 5 yıl süre ile önler. Ayrıca kapsüller çıkarıldıktan 24 saat sonra gebe kalma yeteneğiniz geriye döner. Kapsüller uygulandıktan sonra ağrıya neden olmaz ve dışarıdan fark edilmez. İçeriğindeki progesteron hormonu; düşük düzeyde kana karıştığından ve östrojen içermediğinden doğum kontrol haplarına göre daha güvenilirdir. Maliyeti, 5 yıl doğum kontrol hapı kullanımına göre çok daha azdır.
   
 2. 10 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  28
  Ödül Puanları:
  348
  Kadın Prezervatifi


  Kadın prezervatifi 17 cm. uzunluğunda, yumuşak ve ince bir poliüretan tabakasından yapılmış, vajinanın içini tümüyle kaplayan, tek tarafı kapalı silindir bir kılıf. Poliüretanın özelliği nedeniyle vajinanın içine yerleştirildiğinde kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunuyor ve vücut ısısı ile uyum sağlıyor. Kılıfın açık olan ucunun etrafını saran ve bir tane de kapalı olan ucun içinde serbest olarak bulunan bükülebilir iki halkası var. Kapalı olan kısımdaki halka serviksi (rahimağzını) sararken, açık uçtaki halka kadının dış genital sisteminde kalıyor.

  Böylece dış genital kısmın en ucundan tüm vajinanın iç yüzeyini kaplayarak yukarı doğru uzanan prezervatif, serviksi de tümüyle kaplayarak, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve spermlerden olabilecek maksimum korumayı sağlıyor. Özellikle dış genital kısmın da "örtülmüş" olması HPV'ye (genital siğil hastalığı yapan virüs) karşı korunmada kadıın için önemli bir avantaj olarak görülebilir.

  Tüm kadın prezervatifleri tek kullanımlık olarak standart boyda üretiliyor ve kayganlaştırıcı madde olarak silikon kullanılıyor.

  Kadın bu prezervatifi ilişkiden saatlerce öncesinde (üreten firmaya göre 8 saat öncesine kadar) takabiliyor.

  Poliüretan yapı olarak erkek prezervatifinin yapı maddesi olan lateksten yaklaşık iki kat daha kalın ve laboratuar deneylerinde virüslere geçirgenliği çok daha düşük bulunmuş bir madde.

  Kullanım güvenliğine bakıldığında veriler, gebelik oluşma olasılığının özellikle ilk kullanımlarda erkek prezervatifindekinen biraz daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak teorik olarak kullanım tecrübesi arttıkça, bu prezervatif türünün de yaklaşık olarak erkek prezervatifi kadar koruyucu olması gerekir.

  Avantajları
  En önemli avantajı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma inisiyatifinin kadın kontrolünde olması. Erkekte var olan AIDS virüsünün cinsel ilişkiyle kadına bulaşma olasılığının kadından erkeğe bulaşma olasılığına göre 15 kat daha yüksek olduğu ve kadınlarda AIDS'in arttığı gözönünde bulundurulduğunda bunun ne kadar önemli bir avantaj olduğu daha iyi anlaşılır.

  Poliüretandan yapılmış olması, erkek prezervatiflerinde bulunan lateks maddesine allerjik olan kadınlar (ve erkekler) için önemli bir avantaj teşkil ediyor).

  Üreten firma bu prezervatifin kadının adetli olduğu dönemlerde de kullanılabileceğini belirtiyor.

  Bunun dışında yine üreten firmanın prospektüsünde yeralan bilgiye göre kadın prezervatifi "ilişki kalitesini" çok az etkiliyor.

  Üretici firma bu prezervatifi kadının saatlerce öncesinden takabilmesinin büyük bir avantaj olduğunu vurguluyor. Bu sayede erkek prezervatifinde olduğu gibi prezervatifi takmak için ilişkiyi bölmeye gerek kalmıyor. Bunun özellikle ileri yaşlardaki erkekleri için önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Zira yaş ilerledikçe ereksiyon (penisin sertleşmesi) süresi uzuyor ve ereksiyon sağlandıktan sonra ileri yaş erkeklerin "dikkatinin başka bir noktaya odaklanması" ereksiyonu olumsuz etkiliyebiliyor.

  Erkek prezervatifine göre dezavantajları
  En büyük dezavantajı kadının bu prezervatifi takmakta zorlanması. Bu prezervatifi kullanmak için kadının kendi anatomisini iyi bilmesi gerekiyor. Doğru bir yerleştirme de tecrübe gerektiriyor.

  Diğer bir dezavantajı da fiyatının erkek prezervatifine göre nispeten daha pahalı olması.

  Bu dezavantajları nedeniyle kadın prezervatifi erkek prezervatifi gibi geniş kitlelerce ulaşılabilecek bir korunma yöntemi olmayacak gibi görünüyor.

  Eşi prezervatif kullanmayı reddeden bir kadın için kadın prezervatifi korunma özgürlüğünü ona bırakan çağdaş bir yöntem olarak aile planlaması yöntemleri arasında hakettiği yeri almış durumda.

  Ülkemizde kadın prezervatifi Femidom® adı altında Sağlık Bakanlığı izniyle ithal edilmekte ve eczanelerde satılmaktadır.
   
 4. 25 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  774
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  :teytey:
  Kadınların da prezervatifi var

  Erkek prezervatiflerine alternatif ürün olarak 2002 yılından bu yana kadın prezervatiflerinin de pazarda yer aldığına dikkat çeken Ağralı 'Erkek kullanmazsa kadının kendisini koruyabilme olasılığını sunuyoruz. Daha çok çalışan, kendine güvenen, ekonomik özgürlüğü olan ve kendi vücudunu tanıyan kadınlar prezervatifi tercih ediyor. Poliüretan maddesi kullanıldığından alerji yapmıyor ve ısı iletkenliğini arttırıyor. Bu ürünün içi ve dışı kayganlaştırıcı olduğu için vücut ısısıyla doğal ortama yakın bir ilişki yaşamalarını sağlıyor. Poliüretan latexten daha ince. Kadınlar ürünü ilişkiden 8 saat önce takabiliyorlar. Böylece ilişki bölünmemiş oluyor. Psikolojik nedenlerle olabilecek ereksiyon kaybını ortadan kaldırıyor. Üstelik adet zamanı da, rahim içi araçlarla da kullanabiliyor. Kadınlarda görülebilecek akıntı, mantar gibi hastalıkların partnerine bulaşmasını engelliyor. Hacettepe Üniversitesi'nin 2003 yılında yaptığı bir araştırma sonucunda modern doğum kontrol yöntemlerini bilen kadınlar arasında prezervatif kullanımının yüzde 14 olduğu ortaya çıktı. Üç yılda elde edilen bu oran azımsanmayacak ölçüde. Aşkın canını değil, tadını çıkarmak çok önemli'