1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Kadınlar siyasette neden YOK ???

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve daylight tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Kadınların siyasal katılım çekincelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan anket, siyasetin kadınların hayatlarında önem verdikleri şeyler arasında en son sırada yer aldığını ortaya koyuyor.

  Katılımcıların büyük çoğunluğu ''siyaset erkek işidir'' ve ''kadının yeri evidir'' yargılarının da kadınların siyasette yer almasını engellediğine inanıyor.:eek:klava::eek:klava:

  Gönülbirliği Kültür ve Yardımlaşma Derneğince, kadınların siyasal katılım çekincelerinin nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının tartışılması amacıyla yürütülen Zamanı Geldi Projesi kapsamında bir anket çalışması düzenlendi. Sosyolog Doç. Dr. Necmettin Özerkmen başkanlığındaki bir ekip, Ankara'da yaklaşık 500 kadınla yüz yüze görüşmeler yaparak ilginç sonuçlara ulaştı. :1shok::1shok:

  Ankete katılan kadınların dörtte üçü siyasetle ilgilenmediklerini belirtirken, bir siyasi partiye üye olanların oranı yüzde 6, bir siyasi partinin sempatizanı olanların oranı ise yüzde 17.4 olarak belirlendi. Bir siyasi partiye üye olan kadınlar ise genellikle merkez kitle partilerini tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 53.8'inin siyasetle ilgisi ise gazete ve TV haberleriyle sınırlı.

  Sonuçlara göre, kadınların hayatlarında önem verdikleri şeyler arasında siyaset son sırada yer alıyor. Katılımcıların yüzde 72.1'i için iyi bir anne ve eş olmak, hayatlarındaki en önemli olgu, bunu sırasıyla mesleki ve sosyal faaliyetler izliyor.

  Ankete katılan kadınların dörtte üçünün aklına siyaset denilince negatif çağrışımlar geliyor. Katılımcıların yüzde 28'i siyaset denilince akla gelen ilk şeyin ''yalan ve sahtekarlık'', yüzde 27.3'ü ''yerine getirilmeyen sözler'', yüzde 12.6'sı ise ''yolsuzluk'' olduğunu ifade ediyor.

  Türkiye'de siyaset kurumunun işleyişini katılımcı kadınların yüzde 42.4'ü çok kötü, yüzde 41.5'i ise kötü buluyor.

  SİYASETE KATILIMDA EN ÖNEMLİ ENGEL, EKONOMİK YETERSİZLİK :1ninca::1ninca:

  Ankete katılan kadınların hemen hemen hepsi, kadınların siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarında yeterli oranda temsil edilmediğini düşünüyor.

  Katılımcıların yüzde 66.4'üne göre, siyasal katılımı engelleyen en önemli faktör kadınların yeterli ekonomik gücü olmayışı. Bunu sırasıyla kadınların siyaset konusunda yeterli destek ve teşvik görmemesi, aile sorumlulukları, eğitim düzeylerinin yetersizliği takip ediyor. Ayrıca ''siyaset erkek işidir'' veya ''kadının yeri evidir'' yargıları da kadınların siyasette yeterli düzeyde temsil edilmelerini engelliyor.

  Anket, kadınların siyasal katılımından birinci derecede sorumlu tutulan kurumun, devlet olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 39'u devletin, yüzde 21'i siyasi partilerin, yüzde 16.4'ü kadınların, yüzde 10.9'u ise sivil toplum kuruluşlarının kadının siyasal katılımını arttırıcı önlemler alması gerektiğini düşünüyor.

  KADIN, AİLE DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYUYOR

  Kadınlar, aktif siyasette yer almak için en çok aile desteğine ihtiyaç duyuyor. Ankete katılanların yüzde 38.6'sı aile desteği, yüzde 23.6'sı ekonomik destek, yüzde 10.4'ü de siyasi parti desteğinin kadınların siyasi katılımını arttırmada gerekli olduğunu ifade ediyor.

  Siyaset yapan kadın sayısının arttırılması konusundaki önerileri sorulduğunda katılımcıların yüzde 43.6'sı kadınların sosyo-ekonomik durumlarının düzeltilmesi, yüzde 17.9'u kadınların sosyalleşmeleri önündeki engeller kaldırılması, yüzde 17.2'si erkekler eğitilmesi, yüzde 11'i her kesimden kadının eğitim seviyesinin yükseltilmesi, yüzde 5.4'ü ise partilerde kadın kotasının uygulanması gerektiğini belirtiyor:mymeka::mymeka:

  Ayrıca, kadınların, aile içi kararlara katılımının sağlanmasının, kariyer sahibi olmalarının siyasal parti, sivil toplum kuruluşu, vakıf ve sendika faaliyetlerinde yer almalarının desteklenmesinin, siyasal partilerin kadın kolları faaliyetlerinin toplumun her kesimininden kadına açık olmasının, kadın siyasetçi sayısını arttıracağı ifade ediliyor
   
 2. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 3. marbling

  marbling Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  555
  Beğenildi:
  68
  Ödül Puanları:
  108
  bilmyorum nasil olurdu meclisin cogunlugu kadin olsadi:uhm:
  söyle bir söz varya:

  Derler ki, Tanri insanliga özgü 3 özellik yaratmis: Dürüstlük, akil ve siyasi irade. Ama kimseye 2'den fazlasini vermemis.
  Eger dürüst ve akilli iseniz, siyasetci degilsiniz.
  Eger dürüst ve siyasetci iseniz, akilli degilsiniz. Eger akilli ve siyasetci iseniz, dürüst degilsinizdir..

  bu baglamda .kadin siyasetin icinde cok yoksa bence vardir bisey..yerimsenibena.s.
   
 4. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 5. serenn

  serenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Bence aktif siyaset çok çalışmayı ve vakti gerektiyor. Sürekli toplantılar ve görüşmeler. Kendisini ailesine ve çocuklarına adayan kadınlar da buna vakit bulamıyor ne yazık ki. Bence bundan kaynaklanıyor kadınların azlığı. Toplumun değer yargılarının da etkisivr tabiki.
   
 6. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 7. antrenor

  antrenor Profesyonel Sporcu Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.343
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  306
  Kim nederse desin..
  Uzaktan oturup olan biteni izlemek benim sinirlerimi çok bozmaya başlamıştı..
  Bu iş oturarak olmaz dedim ve bir siyasi partiye üye oldum,aktifim ve Allah nasip ederse doğruluğu savunmak adına bu işe girmeye gönüllüyüm..:enbuyukkk:
  Siyasetin asla kadını erkeği olmaz ..
  :dilcikar: