kadınlarda hormon seviyeleri

Rosem

****BİRİCİGİM***
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2007
Mesajlar
3.106
Emoji Skoru
10
Hormonlarınız ve Yumurtlama (Doğurganlık) Göstergeleriniz

Adet döngüsünde hormonların rolünü anlamak
Hormonal olayların yumurtlama göstergelerine etkilerini anlamak

Servikal mukus, serviks (rahim ağzı) pozisyonu, tükürük testleri östrojenin varlığını gösteren doğurganlık göstergeleridir.
Bazal vücut ısısı (BBT) progestron hormonunun varlığının habercisidir.
Yumurtlama testleri (OPK) ve bazı hamilelik monitörleri luteinleştirici hormonun (LH) varlığını test eder.
Östrojen yumurtlamadan önce yüksektir.
Progestron yumurtlamadan sonra ve hamilelik boyunca yüksektir.
Luteinleştirici hormon (LH) yumurtlamadan önce ani bir artışla en yüksek değerine ulaşır ve yumurtalığın içindeki folikülün çatlayıp yumurtayı bırakmasına sebep olur.


Tablonuzda kullandığınız her bir yumurtlama göstergesi bir hormonal olayla ve kan dolaşımı ile taşınan hormonlarınızla bağlantılıdır. Östrojen ve progestron bu göstergeleri oluşturan en önemli hormonlardır.

Östrojen yumurtlamadan önceki foliküler fazın hormonudur. Progestron yumurtlamadan sonra devreye girer ve luteal faz boyunca baskındır. Döllenmenin gerçekleşmesi durumunda progestron hamilelik boyunca da salgılanır.

Servikal mukus, serviks pozisyonu, tükürük mikroskopları ve bazı hamilelik monitörleri östrojenin varlığını gösterir.

Bazal vücut ısısı (BBT) progestron hormonunun varlığının habercisidir.

Yumurtlama testleri (OPK) ve bazı hamilelik monitörleri yumurtlamadan önce en yüksek seviyesine ulaşan luteinleştirici hormonun (LH) varlığını test eder.

Östrojen ve Yumurtlama Göstergeleri:

Östrojen dokuların gelişmesi ve gğçlenmesini sağlayan hormonlar grubuna aittir. Rahim içi (uterus) dokusunun kalınlaşıp döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği ortamı hazırlar. Konu doğurganlık ve yumurtlama olunca bahsi geçen östrojen hormonu estradiol'dur. Bu östrojen yumurtalıklarda gelişen foliküller ve daha sonra, artan miktarda, yumurtayı bırakacak olan baskın folikül tarafından üretilir.

Östrojenin üreme sisteminde önemli görevleri vardır:

Östrojen yumurtlamayı başlatan luteinleştirici hormonun (LH) salgılanmasına sebep olur.
Östrojen rahim içi dokusunun (endometrium) kalınlaşmasını sağlayarak döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği ortamı hazırlar.
Östrojen spermlerin yumurtanın dölleneceği fallop tüplerinde hareket etmesini sağlayan servikal mukusu üretir.
Östrojen serviksin (rahim ağzı) yumuşayıp açılmasını böylece spermin içeri alınarak fallop tüplerine ulaşmasını sağlar.

Yükselen östrojenin en belirgin göstergeleri servikal mukusun varlığı, miktarı ve yoğunluğu ile serviksin (rahim ağzı) pozisyonu ve dokusudur. Bunlar size yumurtlamaya yaklaştığınızı bildiren en önemli göstergelerdir.

Progestron ve Yumurtlama Göstergeleri:

Yumurtlama öncesinde, yani foliküler deönemde baskın hormon östrojen iken yumurtlama sonrasında, yani luteal dönemde progestron baskın hormondur. Yumurtlamadan önce sadece küçük miktarda progestron mevcuttur. Yumurtlamanın ardından progestron korpus luteum (sarı cisimcik, yumurta bırakıldıktan sonraki yumurtalık folikülü) tarafından büyük miktarlarda üretilir. Progestronun rolleri aşağıdaki şekilde listelenebilir:

Progestron rahim içi dokusunun yumuşak ve süngerimsi olmasını sağlar. Böylece döllenmiş yumurta bu dokunun içine gömülüp büyüyebilir.
Hamileliğin desteklenmesi ve devamlılığı için progestrona ihtiyaç vardır.
Progestron bazal vücut ısısının (BBT) yumurtlamanın ardından artmasına sebep olur ve bu sayede termometre kullanarak yumurtlama tespit edilebilir.
Progestron hamilelik boyunca vücut ısısının yüksek kalmasını sağlar.


Luteinleştirici Hormon (LH) ve Yumurtlama Göstergeleri:

Yumurtlamada önce en yüksek değerine ulaşan luteinleştirici hormon (LH) yumurtalık folikülünün çatlayıp yumurtanın fallop tüpüne bırakılmasını sağlar. Yumurtalık testleri (OPK) ve hamilelik monitörleri bazı kimyasal maddeler kullanarak bu hormonun idrardaki varlığını tespit ederler.

Yumurtalık testleri tarafından idrarda yüksek miktarda LH tespit edilmesi, genelde 12-24 saat içinde (bu süre sizin hormonal düzeninize bağlı olarak değişebilir) yumurtlayabileceğiniz anlamına gelir. LH aniden salgılanmaz, yükselip düşmesi 24-48 saat sürebilir. LH yükselişi genelde sabah erken saatlerde siz uyurken başlar ve idrarda tespit edilebimesi için 4-6 saat geçmesi gerekir. Bu yüzden yumurtlama testlerinin sabah kullanılması çok doğru sonuç vermeyebilir. Günün ortasında ölçümü tavsiye edilir. Yumurtlama testlerinin kullanım kılavuzunda belirtilenlere dikkat edilmesi gereklidir.

Her ne kadar yumurtlamanın kesin zamanını tespit edemeselerde birçok kadın yumurtlamanın yakın olduğunu anlayabildikleri için yumurtlama testlerini kullanmayı tercih eder. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, yumurtlama ve cinsel birleşme zamanını SADECE yumurtlama testlerine güverek belirlememektir. Yumurtlama testiniz pozitif çıkmadan önce de doğurgan dönemde olabilirsiniz. Bu testleri daha çok diğer doğurganlık gözlemlerinizi desteklemek amacıyle kullanabilirdiniz. Belirgin olmayan BBT tablolarında yararlı olabilirler. Uzun ve düzensiz periyotlarınız varsa LH yükselmesini anlayabilmek için bu testlerden çok sayıda kullanmanız gerekebilir ve bu masraflı olacaktır.
*
KADINLARDA HORMON SEVİYELERİFollicle Stimulating Hormon (FSH)

Adetin 3. günü 3-20 mIU/ml

FSH değeri sık sık yumurtalık rezervinin bir ölçüsü olarak değerlendirilir.Genel olarak FSH değeri 6� nın altında ise mükemmel , 6-9 arası ise çok iyi , 9-10 ise oldukça iyi, 10-13 ise rezervde azalma var,13 üzeri ise uyarılma çok zor demektir.

LH:FSH oranı ,PCOS (Polikistik over sendromu) için bir tanı değeri olarak kullanılabilir. Ve bu oran genellikle 1:1 oranındadır , ama eğer LH büyük ise olası bir PCOS göstergesinden söz edilebilir.


Estradiol (E2)

Adetin 3. günü 25-75 pg/ml

Küçük değerler uyarılmaya daha meyilli olunduğunu gösterir. Adetin 3. gün E2 değerinin çok yüksek çıkması , fonksiyonel bir kist veya yine yumurta rezervinin azalması göstergesiolabilir.

Luteinizing Hormone (LH)

Adetin 3. günü < 7 mIU/ml

Normal bir LD değeri aynı FSH değerine benzer. LH değeri FSH değerinden büyükse PCOS den söz edilebilir.


Prolactin

Adetin 3. günü < 24 pg/ml

Prolaktin seviyesindeki artış yumurtlamadaki düzensizliğe yol açabilir. MRI gibi testlerinde yapılması gerekebilir. Bazı PCOS hastası kadınlar yüksek prolaktin değerine sahiptirler.

Progesteron (P4)

Adetin 3. günü < 1.5 ng/ml
adetin 21.günü <10 ng/ml

yukarıda progesteron ile ilgili bilgiler mevcuttur. 21. günde yapılan testte elde edilen sonuç kaliteli bir yumurtlama yapıp yapmadığınızın göstergesidir..testi yaptırmayı ihmal etmeyin.. (yumurtladığını zannedip yanılanlardan olmayın) bu değerin 21. günde 4 ün üzerinde olması yumurtlamanın olduğunu 10 üzerinde olması ise yumurtanın kaliteli bir yumurta olduğunun göstergesidir..

alıntıdır..
 
E

EU1

Ziyaretçi
paylaşım için teşekkürler canım da orda yazanlar olması gereken sonuçlar dimi,
 

benssenb

Daima Şükür !!!
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mart 2008
Mesajlar
1.308
Emoji Skoru
11
Yaş
36
ellerine sağlık canım önemli bir konuya değinmişsin
 

Rosem

****BİRİCİGİM***
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2007
Mesajlar
3.106
Emoji Skoru
10
paylaşım için teşekkürler canım da orda yazanlar olması gereken sonuçlar dimi,
evet canım olması gereken sonuclar ve aralıkları..yanı bu sayılar arasında olursa normal degerlerde oluyor..:lepi:
 

Rosem

****BİRİCİGİM***
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2007
Mesajlar
3.106
Emoji Skoru
10
canım herşeyi açıkca yazmışsın o yüzden teşekkür yeter diye düşündüm ama madem yazmamızı istiyorsun çok güzel olmuş herkesin ve benim merak ettiğim bir konuyu gündeme getirmişsin ellerine sağlık
canım sadece sayfanın gerılere gıtmemesı ıcın cevap yazılmasını beklemıstım yoksa tesekkur cevabı yazıp yazmamak cokta onemlı degıl canım.sayfa guncel kalsın yeter..:emir_bebek:
 

meral_83

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Haziran 2008
Mesajlar
328
Emoji Skoru
2
benim bu yazılara göre oldukça yüksek hormonlarım..inşallah hakkımızda hayırlısı çok tşk ederim canım..
 
Yukarı Alt