1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Çorbalar Oylama Başladı !
  Notu Gizle
 3. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Kahkaha Atın, Kan Damarlarınız Açılsın

Konusu 'Herşeyin başı sağlık !' forumundadır ve pinknymph tarafından 13 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 1. pinknymph

  pinknymph Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  193
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108

  RealAge Önerisi: Sık sık gülmek ve kahkaha atmak Gerçek Yaş'ınızı 8 yıla kadar gençleştirebilir. :))))

  Kahkaha Atın, Kan Damarlarınız Açılsın


  Küçük bir espriye veya aklınıza gelen bir düşünceye kahkaha atmak kan damarlarınızın yararınadır. Kahkaha attığınızda kan akışınız hızlanır, ve kan damarlarını rahatlatır. Normal kan basıncına sahip sağlıklı erkek ve kadınlar arasında yapılan bir çalışmada, bir komedi filmi izlemenin insan vücudundaki kan akışını %22 oranında arttırdığı ortaya çıkmıştır. Eğer komedi filmleri size göre değilse, neşeli ve komik bir arkadaşınızın yanında daha fazla vakit de geçirebilirsiniz.

  RealAge Önerisi: Sık sık gülmek ve kahkaha atmak Gerçek Yaş'ınızı 8 yıla kadar gençleştirebilir.

  Kan damarları, endotelyum ismi verilen bir yassı hücre katmanı tarafından kaplanmıştır. Bu katman, kan damarlarının genişlemesine ve darlaşmasına yardımcı olarak kan akışını düzenlemede rol sahibidir. Yapılan çalışmada kadın ve erkeklere izletilen bir komedi filminin sonrasında kan akışlarının %22 oranında arttığı gözlemlenirken aynı kişilere izletilen bir aksiyon filmi sonrasında kan akış oranının %35 azaldığı gözlemlendi. Bunun nedeninin aksiyon filmi sırasında oluşan mental stresin kan damarlarını darlaştırıp sıktığı ortaya çıktı.

  Kan damarlarındakı genişleme kalbin iş yükünü azaltır. Arastırmacılar kişilerin ruhsal durumlarının kan basıncına nasıl etkı ettiğinden hala tam olarak emin olamamışlardır. Neşe, hüzün, heyecan ve korku gibi farklı psikolojik ve ruhsal durumlarda kandaki hormon duzeylerini değiştirebilir. Kortisol gibi hormonlar kan damarlarının fonksiyonları na yada nitrik oksit fonksiyonları na etki edebilir. Nitrik oksit kan damarlarında genişlemeyi güçlendiren kimyasal bir haberci moleküldür.

  Düzgün bir beslenme stili ile düzenli yapılacak egzersizler kan damarlarının sağlığı için en önemli adımlar olurken, sık sık atılacak kahkahalar da bu konuda size çok yardımcı olacaktır.


  __.alıntı.___