Kalbinizi riske atmayın

E

EU1

Ziyaretçi
Kalbinizi riske atmayın!
Rüzgara karşı yürümek, kalp hastalarını en az yokuş ya da merdiven çıkmak kadar yoruyor ve ani kalp krizlerine neden olabiliyor

Mersin Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Murat Dikmengil, göğüs ve kalp hastalıklarında en büyük tehlikenin rüzgara karşı yürümek olduğunu söyledi.

Dikmengil, Akdeniz Bölgesi'nde ılıman bir iklim yaşanmasına rağmen özellikle sabahın ilk saatleri ve akşam üzeri aşırı rüzgarların hakim olduğunu açıkladı:

''Rüzgara karşı bırakın koşmayı yürümek bile tıpkı bir yokuş çıkmak ya da
merdiven çıkmak gibi kalp hastalarını yorar.

Tüm kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgara karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda mümkünse evden çıkmamalarını öneriyoruz. Aksi takdirde ani kalp krizleri yaşanabilir.''

Dikmengil, sporun hangi dalı olursa olsun, kişinin sağlık durumuna göre
yapacağı sporu seçmesi gerektiğini de söyledi.

Dikmengil, ''Bunun için bu hastalık için gerek yaşı gerekse ailesel öyküsüyle potansiyel görülen kişiler rutin kontrollerini mutlaka yaptırmalı'' dedi.

Birçok kişinin spor yapabildiği için kalp hastası olamayacağı yanılgısına
düştüğünü belirten Dikmengil, ''Oysa, düzenli yürüyüş yapmak, ya da başka spor dallarıyla uğraşmak kalp hastalığı olmadığı anlamına gelmiyor'' diye konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramı'na da dikkati çeken Dikmengil, "Göğsünden şikayetleri bulunan ve kalp rahatsızlığı olanlar kesinlikle heyecanlanmasınlar, yorulmasınlar. Ayaklarını uzatarak dinlensinler. Hepsinden önemli aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınsınlar'' dedi.

Dikmengil, kalp rahatsızlığı bulunan birine kesinlikle efor testi uygulanmaması gerektiğine de değindi:

"Efor testi, çok tehlikeli. Kalp hastası zaten efor testini kendi yapıyor. Hasta, "ben iki merdiven çıkınca kalbim, göğsüm ağrıyor" diyor. Bu hastayı efor testine almaya hiç gerek yok. Böyle durumlarda anjiyo yapılmalıdır.''

Kalp ve damar hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen Dikmengil, kalp hastalığına karşı rutin aralıklarla kontrol yapılmasının ölüm oranlarının azaltılmasında önemli etken olacağını söyledi.
 

butterfly

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Nisan 2007
Mesajlar
6.245
Emoji Skoru
5
cok ilginc bilmiyordum. tskler
 
Yukarı Alt