Kalori inanışları

S

set_me_free

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: set_me_free
  • #1
Kalori ınanışları

Yıllar boyunca kaloriyle ilgili çeşitli bilgiler kişiden kişiye aktarıldı. Bunların kaç tanesi doğrudur acaba?

ınanış: Greyfurt kalorileri yakar.
Gerçek: Herhangi bir besinin sindirimi sırasında az miktarda enerjiye gereksinim vardır. Fakat hiçbir besinin veya besin bileşeninin “kalori eritme” gibi bir özelliği yoktur.


ınanış: Margarin, tereyağına göre daha az kalori içerir.
Gerçek: Katı margarin ve tereyağının kalori içeriği aynıdır (yaklaşık 36 kalori/ tatlı kaşığı). Daha az kalorili seçenek olarak, bir tatlı kaşığı 16 kalori olan reçel veya marmeladı deneyin.


ınanış: Yatmadan önce tüketilen bir dilim pasta, öğleyin tüketilene göre daha çok şişmanlamaya neden olur.


Gerçek: Tüketim zamanı bir fark yaratmaz. Tüketim zamanı fark etmeksizin, alınan kaloriler vücutta aynı etkiyi gösterirler. Aşırı miktarlarda tükettiğinizde fazladan yağ olarak depolanırlar. Vücudunuzun kaloriyi kullanma şekline zamanın bir etkisi yoktur. Yapılan araştırmalar, zamanında yenilen öğünlerin (özellikle kahvaltı yapmanın) yağ alımını azaltmaya yardımcı olduğunu ve aç kalınca aşırı miktarlarda atıştırma tüketimini en az düzeye indirdiğini göstermiştir.


ınanış: Ekmeği kızarmak kalori içeriğini azaltır.

Gerçek: Bu inanış biraz hayal ürünüdür. Ekmeğin kızartılması sadece lezzetini ve yapısını değiştirir, kalorisini azaltmaz.


ınanış: Patates ve ekmek şişmanlatır.
Gerçek: Bu besinler tek başına fazla enerji içermezler- bir orta boy (120g) patates 88 kalori ve bir orta dilim ekmek 70 kalori verir. Her iki besin de kompleks karbonhidratların iyi kaynağıdırlar. Fakat, yüksek yağlı soslar veya yağlarla birlikte tüketilirlerse fazla kalori alımına neden olurlar. Bir tatlı kaşığı ekşi krema (30 kalori), tereyağı veya margarin (100 kalori) ve mayonez (100 kalori) ile tükettiğinizde alınan kalori doğal olarak artacaktır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı Alt