Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kalp Hastaları Ağrı Kesici Kullanırken Dikkatli Olmalı

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve EU3 tarafından 24 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  24 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  Kalp damar hastalığı olan kişilerin baş ya da eklem ağrısı nedeniyle sık ve yüksek dozda ağrı kesici kullanmaları kalp krizi riskini artırıyor. Peki kalp hastalarının ağrı kesici kullanmaları gerektiği zaman nelere dikkat etmeleri gerekiyor?
  İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Özel Hizmet Hastanesi Girişimsel Kardiyoloji Bölüm Başkanı Tevfik Gürmen’e göre öncelikle tercih edilmesi gereken ilaç aspirin. Ağrı tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Gürmen, “Kalp damar hastalarında ağrı kesicileri nasıl kullanmalıyız?” sorusunun yanıtını verdi.

  Ağrı Kesiciler Kalp Krizine Neden Oluyor

  Kalp hastalarında, ağrı kesicilerin kullanımı ile birlikte vücutta pıhtılaşmanın artması, damar duvarının genişlemesi ve böbreklerden su-tuz atılımının engellenmesi ile birlikte hipertansiyonun artması durumları ortaya çıkıyor. Bu da kalp krizi oluşma riskini artırıyor.

  Önceliğiniz İlaç Dışı Tedaviler Olsun

  2007 Amerikan Kalp Cemiyeti bildirisinde kalp damar hastalığı olan ve kalp damar hastalığı olma riski yüksek bulunan kişilerde baş ya da eklem ağrısı için başlangıç olarak ilaç dışı tedavi öneriliyor. İlaç dışı tedavide de stresin azaltılması, kilo verilmesi, fizik tedavi, sıcak ve soğuk uygulaması yer alıyor. Eğer ilaç dışı tedavi yetersiz kalırsa bu durumda ilaç tedavisi uygulanıyor.


  Ağrı Kesici Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

  İlaç tedavisinde kural olarak hangi ilaç grubu kullanılırsa kullanılsın ağrıları kontrol altına alabilecek en düşük dozda ilaca başlanması ve mümkün olan en kısa sürede tedavinin sonlandırılması gerekiyor. İlaç tedavisine ilk planda etkin maddeleri kalp hastalıkları ve kalp krizi riski üzerinde olumsuz etki yapmayacak bir ilaçla başlanması gerektiği vurgulanıyon. Ağrı kesici ilaçlar damar duvarında gevşemeyi azaltıp, vücutta su ve tuz tutulumunu artırıyor. Bu nedenle hastanın böbrek fonksiyonları ve kan basıncının yakından takip edilmelisi gerekiyor. Özellikle hipertansiyon, böbrek ve kalp yetmezliği bulunan kişilerde bu ilaçların kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

  Öncelikle Aspirin Tercih Edilmeli

  Kalp damar hastalığı olan ya da kalp damar hastalığı olma riski yüksek kişilerde ağrı kesici kullanımı mutlaka gerekiyorsa öncelikli olarak aspirin ve etkin maddesi parasetomol olan ilaçlar alınmalı. Eğer bu ilaçlarla tedavi yetersiz kalıyorsa doktorun kontrolü ve kararı ile daha etkili ilaçlar denenebilir. Ancak ilaçların yan etkileri göz önüne alınarak tedavinin kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekiyor.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.