1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kamburluk (Kifoskolyoz).

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve yesilim tarafından 14 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  Belkemiği eğriliği, özellikle yaşlılarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Eğriliğin en yaygın biçimi ise kamburluktur. Belkemiğinin arkaya, dışa doğru aşırı eğrilmesine kamburluk kifoz denir...

  genellikle belkemiğinin yana doğru eğriliğiyle birlikte olur kifoskolyoz. Bazen bu biçim bozukluğu belirsizdir ama şiddetli olduğunda hasta dik duramaz ve sırt kemikleri dışa doğru çıkıntı yapar.

  Nedenleri
  Dörtte üçü çocukluk çağında fark edilen olguların nedeni bilinmemektedir. Kemik tüberkülozu sonucu omurganın zarar görmesi ise artık pek sık rastlanılmayan bir nedendir. Çocuk felci kifoskolyoza omurganın hem kamburlaşması hem yana eğilmesi neden olabilir. Çocuk felcinin göğsün bir yanındaki kasları etkilemesi sonucu, bir yandaki kaslar gelişemezken ötekilerin normal gelişmelerini sürdürmeleri, omurgada eğrilme yapabilir. Yaşlılarda belkemiği eğriliği osteoporozdan kaynaklanır. Omurga kemikleri günden güne incelir ve sonunda bedenin ağırlığını destekleyemeyecek hale gelerek ya bükülür ya da sıkışarak ezilirler.

  Belirtiler
  Belkemiğinde doğuştan biçim bozuklukları genellikle belirtisizdir. Osteoporoz ise ağrıya neden olur ve kolaylıkla kırıklar oluşabilir. Kifoskolyozda, belkemiğinin anormal biçimi, soluk alırken kaburgaların aşağı yukarı doğru düzenli hareketlerini önler ve akciğerlerin genişlemesine engel olur. Bu yüzden hastalar diyafram hareketleriyle soluk alırlar. Zamanla göğüs kafesi oynamaz hale gelir, soluk almak için daha fazla çaba harcanır.

  Ciddi durumlarda, hastada kronik bronşite benzeyen akciğer sorunları olur. Soluk darlığı, öksürük ve balgam görülür. Kalp, akciğerlere kan pompalayabilmek için daha çok çalışıp zorlanır.

  Tedavi
  Belkemiği eğriliğini düzelten bir ameliyat yoktur. Bu yüzden göğsün ve kaburgaların esnekliklerini sürdürmelerini sağlamak önemlidir. Solunum kaslarını çalıştıran yüzme ve koşma gibi egzersizler çok yararlıdır. Sigara, akciğerlerle ilgili sorunları artırır; sigaradan uzak durmak gerekir. Osteoporoz ağrıya neden olabilir ama ağrı, oldukça kısa sürer ve ağrı kesicilere yanıt verir.

  Alıntı