1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Kan aramayalım verelim

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve Hanzadeler tarafından 20 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  20 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Hanzadeler
 1. Hanzadeler

  Hanzadeler Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2007
  Mesajlar:
  43
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor!

  Kan, kaynağı sadece insanda olan, yapay olarak üretilemeyen hayati bir maddedir.
  Ülkemizde gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için, toplanan ve saklanan kan miktarı maalesef ulusal ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bunun için sık sık acil kan anonsları yapılmakta, hastane önlerinde kan simsarlarından alınan kanlar ise hayati tehlike yaratmaktadır.

  Türk Kızılayı, bağışlanan kanın, ihtiyacı olan kişiye ulaşmasına kadar geçen tüm süreci kontrol altına alan uluslararası standartlarda bilimsel bir sistem oluşturmuştur. Kanın, ihtiyaç sahibine en güvenli şekilde ulaştırılması ancak bu yolla mümkün olabilmektedir.

  Ancak gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığından, ülkemizde bir yıl içinde toplanan kanların yalnızca % 40’ı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği şekilde Türk Kızılayı sayesinde düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçıları ile karşılanmaktadır.

  Geri kalan bölümü ise hala takas yöntemi ile toplanmaktadır. Çağdaş ve ülkemize yakışan çözüm; dünyanın gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kan ihtiyacının tamamının, ulusal bir kan bankası aracılığıyla gönüllülerden karşılanmasıdır.

  Kan vermenin insan sağlığına zararlı yanının olmadığı tespit edilmiştir: Bilimsel araştırmalara göre 18-65 yaş arasındaki sağlıklı bireyler, 3 ayda bir (yılda 4 kez) kan verebilir.

  Kanımızın yetmemesi sizin de kanınıza dokunuyorsa, bugün başkalarının, yarın sizin veya yakınlarınızın kana ihtiyaç duyabileceğinin siz de farkındaysanız…sadece 25 dakikanızı ayırarak ülkemizin kan ihtiyacını karşılayabilir, binlerce hayat kurtarabilirsiniz.

  Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi, tüm iyi insanlarımızı gönüllü kan bağışçısı olmak için Türk Kızılayı’na kan vermeye çağırıyoruz.

  :enbuyukkk:
   
 2. 1 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Hanzadeler
 3. ildem

  ildem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bu konuya çok duyarlıyım.Kan vermek istiyorum ama yapılan ölçümlerden sonra kan vermemem gerektiğini söylediler:1no2:
  Ben veremiyorum ama verebilecek sağlıkta olanlar vermeli..
  Konu için teşekkürlera.s.
   
 4. 5 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Hanzadeler
 5. tekna

  tekna Guru Üye

  Katılım:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  33
  Ödül Puanları:
  308
  evet ben veriyorum severek isteyerek.hatta doktor şaşırdı kadınların kan değeri az olur seninki çok yüksek diye 6 ayda bir veriyorum...
   
 6. 5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Hanzadeler
 7. xuxzgxuxnkxixz

  xuxzgxuxnkxixz bitanecik kızımmm Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  635
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  haklısın..bende kan vermeyle ilgili bir seminere katılmıştm.hele de benim kanım 0 RH negatif o kadar zor bulunan bir kan...bende vermeye çalışıyorumm