Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kanserde Erken Tespit

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 23 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.899
  Beğeni:
  18.470
  Ödül Puanları:
  488
  Meme Kanseri Önlenebilir Mi?
  Henüz meme kanserini kesin önleyen bir yöntem henüz yoktur. Günümüzde bilinen tek yöntem, erken tanıdır. Erken tanı sayesinde, meme kanserinin getirdiği sorunlar büyük oranda çözülebilmektedir. Bu sayede hastalığın toplumda yaptığı hasar en aza indirilebilir, yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttırılabilir.

  Erken teşhis için bilinen en iyi ve etkili çözüm, kadınların risk durumlarına göre belirlenmiş olan muayene ve tetkik protokollarının uygulamasıdır.  Meme Kanseri Nasıl Erken Tespit Edilebilir?

  Meme kanserinde erken teşhis yöntemleri, hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre değişmektedir. Bu risk faktörlerinin arasında en başta yaş gelmektedir. Daha genç yaşlarda ortaya çıkabilmesine rağmen, ilerleyen yaş gruplarında bu risk artmaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş gruplarında erken teşhis için alınması gereken önlemler, daha erken yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Yirmi yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse derhal bir hekime baş vurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa bile, üç yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmelidirler.

  Kırk yaşına gelen kadınların, kendi yaptıkları periyodik muayeneye ek olarak her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeleri gereklidir. Ayrıca her yıl veya iki yıl ara ile mamografi çektirmeleri gereklidir.

  Elli yaşından sonra, kadınlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yıl bir defa hekim muayenesine devam etmeli ve mamografi dediğimiz meme filmini her yıl çektirmelidir.  Kadınlar Kendilerini Nasıl Muayene Etmelidir?
  Erken teşhis için her kadının ayın belirli bir günü kendisini muayene etmesi gerekir. Her ay kendisini düzenli olarak kendisini muayene eden bir kadın, memesinde ortaya çıkan bir kitleyi çok daha erken fark eder. Kadınlara kendilerini muayene etmesini öğreten çeşitli kitap ve broşürler var. Fakat bu çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Meme muayenesini öğreten silikon meme kiti ve video filmleri bulunmaktadır. Vakfımızda meme muayenesi eğitimi, bu araçlar ile seminerler şeklinde verilmektedir.


  Muayene Sırasında Fark Edilebilecek Değişiklikler Nelerdir?

  Asagida degisiklikler fark edildiginde, gecikmeden bir hekime bas vurulmalidir:


  Memede iki haftadan uzun süre ele gelen sertlik veya kitle,
  Meme derisinde kalinlasma, sisme, renk degisikligi,
  Meme basinda kalinlasma, kizariklik veya yara olmasi,
  Memede veya meme basinda içeri dogru çekinti olmasi,
  Memenin seklinde degisiklik,
  Meme baslarinin pozisyonlarinda degisiklik,
  Meme basinda ortaya çikan akinti.

  kaynak:kadinsagligi.com
   
 2. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. MsscooL

  MsscooL Ziyaretçi

  Umarım herkes okur ve kendine dikkat eder bu konuda...Ben kendim teşhis etmiştim çünki...Allah kimsenin başına vermesin:cool2:
   
 4. 16 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : Elif
 5. vennus

  vennus Guru Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  286
  sanki kanser olamayacak kadar gençmişim gibi geliyor ama bu zamanda kanser grip gibi ve yaşa bakmıyor. çok korkuyorum ve umarım başıma gelmez:KK43: