Kapı ve Pencerelerde Isı İzolasyonu

Caddy

Popüler Üye
Pro Üye
28 Mart 2012
8.080
1.890
Kış mevsimi etkisini iyice hissettirmeye başlamışken biliyoruz ki dolaptan kışlıkları çıkarmakla iş bitmiyor. Kendimiz kadar evlerimizi de kara kış günlerine hazırlamamız gerekiyor. Kapı ve pencere yalıtımı evi sıcak tutmak için etkili yollardan biridir. Evde ısı yalıtımı aynı zamanda, elektrik ve doğal gaz faturalarından tasarruf etmek anlamına da gelir.

Doğru malzemeleri kullanarak uygulayacağınız birkaç yöntem sayesinde kapı ve pencere izolasyonunu başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Çift Cam
Pencere izolasyonu için en etkili yöntemlerin başında çift cam kullanılması gelir. En pratik ve en ucuz yöntem değildir belki ama diğer çareler neler olabilir bir bakmadan önce bu noktayı belirtmeden geçemeyiz. Evinizde çift cam kullanmanıza rağmen izolasyon sorunu yaşıyorsanız doğramalarda veya birleşim yerlerinde sorun var demektir. Pencereleriniz takılırken bir hata yapılmış ve havanın kaçacağı boşluklar bırakılmış olabilir.

Panjurlar
Panjur sadece güvenlik veya mahremiyet için değil, evde ısı yalıtımı içinde yararlı olabilir. Panjur deyince aklımıza ilk olarak güneşten korunmak gelir ama aslında evde ısı kaybını önlemek için de panjur etkili olabilir. Yeni panjur taktıracak olanlar yalıtım özelliği arttırılmış olan bir ürün satın almaya özen göstermeliler.

Stor Perdeler
Stor perdeler evin sıcağının dışarıya kaçmasını engelleyebilen, yalıtım için kullanabileceğiniz perde modelleridir. Pencere ya da cam kapılara takması kolaydır ve uzunca bir süre kullanabilirsiniz. Evinizin dekorasyon renklerine ve tarzına uygun bir model seçerek hem şık hem de işlevsel bir ürün satın alabilirsiniz. Stor perde alırken ısı izolasyonu için de kullanacağınızı mağazaya mutlaka belirtin. Bazı modeller sadece dışarıdan evin içinin görünmesini engeller, yalıtımda etkili olmayabilir.

Katmanlı Perdeler
Stor perde yerine bir kaç kat perde kullanarak da ısı yalıtımı yapabilirsiniz. Perde en ucuz seçeneklerden biri değildir ama ısı yalıtımı yapılacak pencere sayısı az ise, 2-3 kat perde asmak yalıtım anlamında işe yarayabilir. Hatta stor üzerine kumaş perde de asabilirsiniz. Faklı kumaş türleri arasından, pek çok renk ve desen seçeneği bulunan perdelerden ne kadar kalın bir blok oluşturursanız, o kadar iyi sonuç alırsınız. Ancak havalar ısındığında güneşi engellemek istemiyorsanız, kalın perdeleri kenara toplamak isteyebilirsiniz.

Kauçuk Bantlar
Kendinden yapışkanlı olarak satılan hazır kauçuk veya sünger yalıtım bantları da ısı izolasyonunda en sık kullanılan, ucuz malzemelerdendir. Bu ürünlerin dekoratif oldukları söylenemez ama hava akımını önledikleri bir gerçektir. Yaz ayları geldiğinde dilerseniz bu malzemeyi sökebilirsiniz ancak kapı ve pencere boyasını kaldırmamak için dikkatli olunmalıdır.
 

Sibel Akar

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2015
7
1
Yazınızı okudum. Doğru konulara parmak basmışsınız. Yalnız ilave olarak söylemek isterim; Artık çift camlar da çok geride kaldı. Cam seçerken mutlaka low-e yalıtımlı camlar kullanmalıyız. Hatta eğer çok güneş alan bir yer ise güneşin etkilerinden korunmak ve soğutma masraflarımızı düşürmek için solar kontrollü cam kullanmalıyız. Konuyla ilgili aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz, ben de sektörden biriyim.

Low-e camlar için şu yazıyı okuyabilirsiniz:

http://www.yalitimli-aluminyum.com/p/low-e-isi-kontrol-cami.html

Soğuktan korunmak için camlarda yapılabilecek iyileştirmeleri de aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz:

http://www.yalitimli-aluminyum.com/p/pencereden-soguk-gelmemesi-icin.html

pencere çerçevelerde ısı yalıtımı nasıl iyileştirilebilir konulu yazı da aşağıda:

http://www.yalitimli-aluminyum.com/p/pencerelerde-isi-yalitimini-iyilestirme.html

Sorularınız olursa seve seve cevaplarım
 
Yukarı Alt