Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Karabük///Safranbolu

Konusu 'Hemşerim memleket nire ?' forumundadır ve Elif tarafından 2 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.924
  Beğeni:
  18.569
  Ödül Puanları:
  488
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Adını bu bölgede yetişen "safran" bitkisinden alıyor ama, tarihi evleri ve konakları çoktan safranı geride bıraktı bile. Türkiye'de koruma altında bulunan 40 bin eserden 1200 tanesi, mimari dokusu içindeki evlerin kapı tokmakları da ayrı bir yer tutan Safranbolu'da bulunuyor.

  Unesco'nun Dünya Mirası listesinde yer alan "Müze Kent" Safranbolu gezi severlerinde ilk tercihleri arasında yer alıyor. Geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve çevresel dokusunu koruyarak günümüze kadar yozlaşmadan gelebilen Safranbolu, Dünya Mirası listesine alınan ve Türkiye'de koruma altındaki 40 bin eserden 1200'üne sahip. "Müze Kent", tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Kentin ilk sakinleri Gas'lar. Günümüze ulaşan uygarlıklar ise Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyor. Adını bölgede yetişen safran bitkisinden alan kent, 18. ve 19. yüzyıl evleriyle turistlerin ilgi odağı. Evlerin yoğun olarak bulunduğu çarşı bölgesinde, han, hamam, çeşitli meslek kuruluşlarına ait çarşılar, köprü ve çeşmelerin bulunduğu kale, saat kulesi ve gezginleri ağırlayan tarihi dokunun yanı sıra, yayla, mağara, kanyonlar ve Safranbolu'ya komşu Yörük köyü, Yenice, Eftani, Ovacık, Eskipazar gibi yerleşim bölgeleri de görülmeye değer güzellikler sergiliyor. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Sürekli yapılan restorasyon ve düzenlemelerle makyajlanan tarihi kent. Ziyaretçilerini tiyatro dekoru veya dev bir maket gibi karşılıyor. Karabük içinden geçip Safranbolu'ya yöneldiğiniz zaman tepede karşılaştığınız yerleşim alanında günümüz mimarisinin yanısıra tipik Safranbolu evlerine de rastlıyorsunuz ama bozulmadan içine yeni yapı karışmadan kalabilmiş gerçek Safranbolu biraz daha aşağıda yer alıyor. Tarihi kenti tepeden görüp kalbine doğru yaklaşırken, eski fakat bakımlı görüntüsü ile karşılıyorsunuz. Asfalt yol kentin yanından merkeze yakın geçerek uzanırken, mimari doku kendine has özellikler taşıyan tipik evleriyle açık hava müzesi içinde olduğunuzu müjdeliyor. Nereye gideceğinizi, neleri görebileceğinizi, nerelerden geçeceğinizi kısacası kentin genelini uzaktan incelemek istiyorsanız iki yakada iki önemli tepe size gözlerinize sığmayacak bir panorama sunuyor.
  Hıdırlık Tepesi kale duvarları ile çevrili, içinde türbe, oturma, dinlenme üniteleri barındırıyor. Girişi ücretli zirveden bakışta, kent sabah ışığını karşıdan alırken tablo gibi seyir zevki yaşatıyor. Bu noktadan Cinci han, tarihi camiler, birbirinden farklı güzellikteki evler omuz omuza vererek eşi benzeri bulunmayan mimari dokuyu oluşturuyor. Bu açı aynı zamanda Hıdırlık Tepesi boyunca devam ederken mezarlık alana kadar çeşitli yerlerden fotoğraf çekmek, resim yapmak için olanak tanıyor. Diğer bir seyir imkanı ise Tarihi Safranbolu saat kulesinin bulunduğu zirveden yapılabiliyor. Parke taş kaplı sokaklar aşılıp çıkılan yokuştan görülen manzarada yine aynı dokunun bu defa karşı yakası seyrediliyor.

  Çarşılar, evler camiler
  Tarihi Safranbolu merkezi son yapılan düzenlemeyle yeni bir çehreye bürünmüş. Tarihi cami çevresi düzgün parke döşenmiş, oturma üniteleri, banklar ile süslenmişse de yeni kent mobilyaları eski kente uyum sağlayamamış, yani aşı tutmamış. Bu soğuk karşılamalı meydanın etrafı ise son yıllarda sayıları bir hayli artan ve ticari olduğu çok belli olan hediyelik eşya ve Safranbolu lokumcuların işgaline uğramış. Çarşıya doğru yönelirken hediyelik eşya dükkanları vitrin ve tezgahlarında sergiledikleri ev ve pencere maketleri ile renklenirken Safranbolu'ya ait olsun olmasın tüm hediyelik eşya, örtü ve bezlerin, bibloların satıldığı bir çarşı olmuş.
  Demirciler bir tarafta, hediyelik eşya dükkanları diğer tarafa uzanırken çarşı bir zamanların çalışarak yaşanan çarşısından çok satış yapılan turistik pazara dönmüş. Araç trafiğine kapalı parke sokaklarda yapılan yürüyüş sırasında Güneş saati, Kanyon, Cinci Hanı, 1796 yapım tarihi taşıyan İzzetpaşa camiyigeçerek çarşının sonuna Musalla mahallesine ulaşıyorsunuz. Bu bölümde boncuklarla süslü dekoratif bir saraç diğerlerine göre farklılık gösteriyor.Hüsnü Yıldırım 47 no lu dükkanın dekoru için yıllarca uğraşmış. Dünyanın her yerinden gelenlerin fotoğraf çekmeden geçemedikleri dükkanında, kendi imalatı keçe terlikler, çarıklar, deri fişeklik, kılıf, kemerler, Çerkezeğeri, halı heybeler, At koşumu, at dizgini, kırbaç, nazar boncukları, çanlar ve bert denilen el dikişi bel kemerleri satıyor. Kentte gezilecek yerlerin sayısı bir güne sığmayacak kadar fazla.
  Safranbolu da Hıdırlık Tepesi, Mezarlık,Kale, Hasandede Kayası, Şahbalı Tepesi Gümüş Tepesi, Hastane Altı ve Şelale, Küpçü Tepesi seyir tepeleri olarak gösteriliyor. Kaya Mezarları, Hacılarobası Köyü, Karakoyunlu Köyü, Üçbölük Köyü, Akören köyü, Gümüş Tepesi Höyüğü arkolojik alanları oluşturuyor. Harmanlar Gavur Meşeliği, Kirkille Çamlığı,Güleryik, Sarıçiçek Yaylası, Göl yaylası, Uluyayla ormanlar ve yaylalar olarak tanınıyor. Doğa yürüyüşleri ise Düzce Köyü Kanyonu, Tokatlı- Gümüş Deresi Boyu, Aşağı Tabakhane- Dereköy Değirmeni, Yukarı Tabakhane- Akpınar Sokak, Dere sokak- Akçasu Kaçak Camisi-Uzunkır, Gümüş-Dibanoz- Dışkale Altı, Misaki Milli-Kanlıkaya-Topçu Köprüsü- Akseki yolunda yapılıyor. İncekaya Su kemerleri, Konarı Gölü, Konarı Taşköprü Su Değirmeni, hafta sonları geziye açılan Tarihi Saat Kulesi ve son ayların gözde gezi yeri Bulak Mağarası diğer çekiçilikler olarak kendinden söz ettiriyor.

  Kapı tokmakları
  iki veya üç katlı olarak inşa edilen Safranbolu evlerinin bazıları "Gezi Evi" olarak ziyaret edilirken, bir kısmı pansiyon olarak hizmet veriyor. Tahta panjurlu evlerin pencereleri kadar salonlarındaki havuzları da hayranlık uyandırıyor. Bir çok evde asılı bulunan "Satılık Ev" ilanları ise dikkat çekiyor. Tarih ve kültür hazinesi olan Anadolu'nun mimaridokusu içinde, yöresel Türk evlerinin kapı tokmakları ayrı bir özellik ve anlam taşıyor. Kullanım amaçlarınagöre şekillenmiş tokmaklar ev sahibinin varlığı hakkında bilgi verirken, Selçuklu ve Osmanlı dönemi demir işçiliğiyle de ilgi çekiyor. Konak ve evlerin kapılarında çoğu kez iki tür tokmak bulunuyor. Bunlardan tok ses çıkaran büyük olanını beyler kullanıyor ve dışardan gelenin erkek olduğunu haber vererek, içerdeki hanımların toparlanmaları için ikaz niteliğini taşıyor. Çalınan küçük tokmak ise gelenin veya içeri girmek isteyenin, bir kadın olduğunu haber veriyor ve erkeklerin avluyu boşaltmalarını sağlıyor. Çocuklar için bile bir tokmağı bulunan kapıların yanı sıra, iki tokmak arasına bağlanan ip "Şimdilik evde yokum!", tokmaktan aşağı sarkan ip ise "Evdeyim, kapıyı çalabilirsiniz..." anlamını taşıyor. Yuvarlak ayna üzerinde halkalar, gaga ağızlıklar, çengeller, hayvan başları ile hepsi ayrı bir sanat eseri olan kapı tokmaklarıyla, evleriyle ünlü Safranbolu'yu gördükten sonra gezi severler, Kastamonu yolu üzerinde bulunan Yörük Köyünü, bir başka gezi yeri olan bastonlar diyarı Devrek'i de geziyorlar.
   
 2. 27 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  safranbolu gümüş mahallesi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  kardemir

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  safranbolu hıdırlık tepesi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  safranbolu çarşı

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 4. 27 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 6. 5 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Safranbolu,

  --------------------------------------------------------------------------------

  Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir.
  Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıkdan biridir ve turistik ilgi çekmektedir.Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.
  Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. 2000 nüfus sayımına göre nüfusu 47.257'dir.
  Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul-Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.


  Safranbolu'nun ünlü evleri 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini yansıtan mimarlık bilgisi ile yapılmıştır. Şehirde bulunan yaklaşık 2.000 geleneksel yapıdan 1.008 adeti tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmıştır.
  19. yüzyılın sonunda 28 cami, 2 Yunan Ortodoks kilisesi, 13 tekke (Nakşibendiye ve Halvetiye), 2 kütüphane, 2937 öğrencinin eğitim gördüğü 191 okul, 12 medrese, 8 Yunan okulu, 1 telgraf istasyonu, 24 han, 11 hamam, 940 dükkân ve fakirler ve daha çok eski askerler ve akrabaları olan sifilitik hastalar için 1 hastane bulunmaktaydı.
  Yaklaşık 3000 yıllık tarihi geçmişinde pek çok uygarlığın yaşadığı şehirde önemli kültürel zenginlikler vardır. Özellikle Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
  UNESCO'nun 17 Aralık 1994'de Dünya Miras Listesi'ne aldığı Safranbolu, Türkiye'de bulunan yaklaşık 50.000 korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının 1.125'ini barındırır. Bu nedenle, müze kent durumundadır.
  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 1975 yılında şehri kentsel sit alanı ilan etmesi akademik çevrelerin ilgisini çekmiş ve bu ilgi zamanla Türkiye dışına da taşmıştır. Turistlerin ilgisi ile 90'ların başından itibaren küçük ve orta ölçekli turistik tesislerin oluşumu başlamıştır ve bu sayede terk edilen konaklar otel ve lokanta gibi yapılara dönüşmüş, anıtsal eserler restore edilmeye başlanmış ve unutulmakta olan el sanatları tekrar canlanmıştır.
  Dünya Kültür Mirasına dahil olup sit alanı ilan edilen eski şehir merkezinde 1.008 adet tarihi eser tescil edilmiştir. Bunlar; 1 özel müze, 25 cami, 5 türbe, 8 tarihi çeşme, 5 hamam, 3 han, 1 tarihî saat kulesi, 1 güneş saati ile yüzlerce ev ve konaktır. Bunların dışında höyükler, tarihî köprüler ve kaya mezarları da bulunmaktadır.
  Safranbolu'da her yıl Ağustos ayının ikinci haftasında Uluyayla Şenlikleri, Eylül ayında da Altın Safran Belgesel Film Festivali düzenlenmektedir
   
 8. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. Claries

  Claries O bir anne:) Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Safranbolu , tarihi evleri ile Karabük ilinin turizm merkezi olmuştur. Bozulmayan dokusuyla Türk toplumunun günlük yaşantısını en ince ayrıntısına kadar gösteren Safranbolu evleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Adını Safran adlı bitkiden alan Safranbolu dünyada bu bitkinin yetiştiği nadir yerlerden biridir.

  [​IMG]


  [​IMG]

  Safranbolu tarihi eserleri ve evlerinin yanı sıra ilgi çekici doğal güzelliklere de sahiptir. Yoğun orman alanları, kanyonlar ve vadiler piknik yapmaya elverişli olduğu kadar yürüyüş, tırmanma ve bisiklet gibi diğer turistik etkinliklere de olanak sağlamaktadır.

  İncekaya Su Kemeri ve kanyonu, görkemli evlere sahip Yörük Köyü, Bulak ve Hızar Mağaraları, Hacılarobası ve Üçbölük Köyü civarındaki Kaya Mezarları, Düzce Kanyonu, Sarıçiçek Yaylası ve Uluyayla, Gürleyik Piknik Alanı kentin diğer turizm alanlarıdır.


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 10. 1 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Elif
 11. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
   
 12. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Elif
 13. bicirkiz

  bicirkiz Canıma can katan canımsın... Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.424
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  348
  bu yeni ve eski safranbolu nasıl oluyor hanımlar...?yani yerleşim yeri olarak nasıl oluyor resimleri varsa koyarmısınız?yaşayan varmı safranboluda?
   
 14. 6 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Elif
 15. iremugur

  iremugur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  61
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  safranbolunun özelliği bu zaten eski evler ve bunu yaşatıyor olması onu tarihi kılan yeni safranbolu ise bunun üsttarfalarında yine aynı eskiye benzeyen şekil ve restore edilerek beton ermeden yapılanlar. böyle anlatmak olunmuyor bence bir git gör. gercekten cok güzel bir yer .memleketim diye konuşmuyorum. ama harıka bir yer
   
 16. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Elif
 17. BenSergu

  BenSergu SATRAB Pro Üye

  Katılım:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.835
  Beğeni:
  24
  Ödül Puanları:
  108
  değerli arkadaşlarım adım adım Türkiye başlığımız sadece fotoğraf ve genel kültür amaçlı mesajlar için
  açılmış bir bölümdür lütfen sohbet içerikli mesajları bizim eller başlığındaki illerde yapalım..
  ayrıca sevgili iremuğur arkadaşım foruma resim atmak için gerekli bilgiler aşağıda verdiğim linkte mevcut tıklar açarsan yardımı olacağı kanısındayım .
  sevgiler..


  http://www.kadinlarkulubu.com/foruma-resim-nasil-eklenir-t37360/index.html