• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
183.439
303.728
Karaciğer yağlanması hücrelerin normalden fazla yağ içermesi sonucu ortaya çıkan ve zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir hastalıktır, ‘‘steatosis’’ diye de adlandırılır.

Geç teşhis edilmesi bazen siroza dönüşmesine neden olabilmektedir. Aşırı alkol tüketim, sigara, aşırı kilo, düzensiz beslenme, şeker, yüksek kolesterol karaciğer yağlanması riskini arttıran önemli unsurlardan sadece bir kaçıcıdır.

1356998400-e21af3587a48093c285e728db71c3286.jpg


Karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasında tesbit edilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır, bazen hastalığın sağlığı ciddi anlamda tehtid edecek seviyeye gelmesi yıllar sürebilir. Aşırı kilo kaybı, karın kısmında ağrı gibi belirtiler gösterdiğinde hastalık ileri seviyeye ulaşmıştır.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri
Karaciğer yağlanmasının belirtileri başlangıç aşamasında hissedilemeyebilir, hissedilebilir belirtilerinin ortaya çıkmasını aylar hatta yıllar alabilir. Karaciğer yağlanmasının en önemli belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Yorgunluk,
 • Kilo kaybı veya iştah kaybı,
 • Zayıflama,
 • Mide Bulantısı,
 • Zihin karışıklığı, konsantre bozukluğu,
 • Sürekli yorgunluk hissi,
 • Karın ortasında veya sağ üst kısmında ağrı,
 • Karaciğer büyümesi,
 • Genellikle boyun veya koltuk altı kısmında deri rengi değişikliği,
 • Alkol alan kişilerde semptomlar daha ağır ve hissedilir olabilir
 • Sıvı retansiyonu
 • Kas kaybı
 • İç kanama
 • Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)
 • Karaciğer yetmezliği
Karaciğer Yağlanmasını en çok tetikleyen faktörlerin başında alkol gelir. Bu yüzden tıp’da ‘‘ alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması’’ kavramı vardır. Yukarıda sıladığımız nedenler yanında yaş, diyabet, hiper tansiyon, obezite, hyperlipidaemaia, ilaçlar mide pypass ameliyatı gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

85d893c7-41d7-404a-a4f6-cb50c2d85223.jpg

Karaciğer Yağlanması Teşhis ve Tedavisi
Yazının başında birkaç defa değindiğinimiz önemli nokta karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasında fiziki belirtilerinin hissedilir düzeyde olmadığı yönündeydi. Fizki belirtileri ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde hissediliyor.

Bu yüzden karaciğer yağlanmasının önceden belirlenmesi hastalığın tedavisini kolaylaştırmaktadır.

Hastalığın belirlenmesi sürecinde sağlık uzmanları ve doktrar test, analiz yöntemleri kullanırlar. Bu testlerde karaciğerin ebatından, fonksiyonlarına kadar geniş yelpazede organ incelenir. Teşhis esansında doktorunuz sizeden CT veya MR isteyebilir. Eğer bütün bunlara rağmen doktorunuz teşhis koyamıyorsa biopsi isteyebilir.

Kesin teşhis konulduktan sonra, tedavi süreci başlar, eğer teşhis süreci uzun sürerse ve bu arada ağrıdan şikayetçiyseniz doktorunuz ağrı kesiciler önerebilir.

Tedavi sürecinde sorun kilodan kaynaklanıyorsa, kilo vermeniz istenecektir, daha fazla hareket etmeniz ve egzersiz yapmanız önerilecek olanların başında geliyor. Eğer alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmanız istenilecektir ve bütün bunların yanında doktorunuz mutlaka bazı ilaçlar kullanmanızı önerecektir.

n_2425_m.jpgSağlık koşullarınızı da göz önünde bulundururarak karaciğer yağlanması tedavisinde bitkisel tedavi metodlarını da kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına iyi gelen etkili bitkisel ilaçlardan birisidir. Karaciğerin etrafında biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik etmektedir. Ayrıca, karacierin sağlıklı şekilde çalışmasını teşvik eder, iltihabı giderir.

 • Ilık bir bardak suya elma sirkesi ekleyin , isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve yemeklerden önce günde iki kere alın. Bu bitkisel ilacı birkaç ay boyunca kullanın.
Limon: Limon C vitamini, glutatyon denilen karaciğer enzimlerin, üretmeye yardımcı olan bir antioksidan açısından oldukça zengindir. Glutatyon, detoksifikasyon ile karaciğer yardımcı olur, toksinleri nötralize eder. Ayrıca, şimdiye kadar yapılan bir çok araştırma limonun karaciğer iltihabına karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 • Bir bardak suya yarım limon sıkın, birkaç hafta boyunca günde 3 kere için.
 • Diğer bir seçenek ise, bir kavanoza 2-3 tane dioğranmış limon atın ve suyu düzenli olarak için.
Karahindiba: Karıdandibi karaciğer yağlanmasını tedavi eden güçlü tonik olarak bilinir. Karaciğerde biriken yağları ortadan kaldırır ve karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yürütmesini destekler. Bunun yanında yapılan bilimsel araştırmalar alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarını iyileştirmeye katkıda bulunduğu bilimsel olarak ıpsatlanmıştır.Karaciğere ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi sevaplardan birisi karahandibi olabilir.

 • Sıcak bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin, tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyerek günde 3 kere 2 hafta boyunca için.
 • Ayrıca salataya taze karahindiba yaprakları ekleyebilir veya garnitür olarak pişmiş karahindiba yaprakları yiyebilirsiniz.
Uyarı: Eğer şeker hastası veya hamile iseniz bu bitkiden uzak durmalısınız

Yeşil Çay: Uluslarası Moleküler Tıp Dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, yüksek yoğunlukta kateşinler içeren yeşil çay alkole bağlı olmayan karaciğer yaplanmasına faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Yeşil çay karaciğerde depolanan yağ miktarının engellenmesine yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca, düzenli yeşil çay tüketimi vücdutta yağı azaltır.

 • Karaciğer yağlanmasına yeşil çay iyi gelir, günde 3-4 bardak yeşil çay içmek faydalıdır.
 • Yeşil çay aynı zamanda sıvı kabuller halinde ekstra kullanılabilir. Yalnız bu takviyeyi almadan önce doktorunuza danışın.
Papatya: Yapaılan bilimsel çalışmalar papatya meyvesi ve tohumunun karaciğer yağlanmasına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Karaciğer yağlanmasına neden olan yağları yakar.

 • 5-6 tane kurutulmuş papatya tohumunuz iyice ezin ve taze limon suyu ile karıştırın. Bir ay boyunca günde 2 defa alın.
 • Günde bir miktar bal ile papatya yemek karaciğer yağlanmasına iyi gelir.
Bunların dışında düzenli yürüyüşler yapmak evde basit egzersizler karaciğer yağlanmasına iyi gelebilir. Ayrıca bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.


Kaynak:faydaları zararları
 
Yukarı Alt