• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Karaciğerde Yağlanma Belirtileri nelerdir ? Karaciğerde Yağlanma Tedavisi

--she

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2015
20
3
Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri

Karaciğer yağlanması alkol kullanımı, şeker hastalığı, hepatitler, obezitede oldukça yaygındır. Bunun yan ısıra Romatizmal ilaçlar ilk başta olmak suretiyle steroit kullanılması ve başka ilaç kullanımlarında da görülmektedir. Çok fazla şeker ile yağ tüketenlerde de yağlanma görülmektedir.

Karaciğerlerimizde yağ birikmesine karaciğer yağlanması adı verilir. Yağlı karaciğer sarı renk almaktadır ve büyüme gözlenir.

Karaciğer Yağlanması Kimlerde Görülür?

Karaciğer yağlanması olan kişilerde sağ tarafta yeri tam belirli olmayan bir ağrı görülmektedir. Sürekli olan bir ağrıdır ve bazı zamanlar şiddetlenebilir. Özellikle karaciğeri büyük kişilerde görülmektedir.

Şaşırtıcıdır ki; hasta bireylerin anne, baba ve kardeş gibi birinci derece yakınlarında şeker hastalığı varsa kendisinde karaciğer yağlanması da yaygındır. Kendisinde şeker bulunması bile gerekmeyebilir.

Karaciğer yağlanmaları ilerlerse siroz hastalığına kadar gidebilir. Bu açıdan bakıldığında üstünde durulması gereken ciddi bir meseledir.

Yağlanmış olan karaciğerin geriye döndürülmesi pek mümkün olamıyor.

Ancak kilo verilmesi, düzenli olarak spor – egzersiz ve hayat tarzı farklılıkları yağlanmanın ilerlemesini önleyebilmekte hatta yağlanmaya bağlı iltihap varsa gerilemesine sebep olur.
 
Yukarı Alt