Karanlıkta yat, kanserden korun

J

jovi

Ziyaretçi
Karanlıkta yat, kanserden korun

Gece ışıklı ortamda uyumak kanser riskini artırıyor. Çünkü kansere karşı vücudun doğal savunması olan melatonin hormonu geceleri ve karanlıkta salgılanıyor.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü ile Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre; uyku düzenini bozan modern hayat meme kanseri riskini artırıyor.

Nitekim meme kanseri gelişmiş ülkelerde gelişmemiş olanlara göre 5 kat daha fazla görülüyor. İşte bu durumun nedenini sorgulayan bilimadamları, meme kanseri ile yapay ışık arasındaki ilişkiyi araştırdı. Buna göre, gece çalışmak, geç yatmak ve ışıkta uyumak hastalık riskin yüzde 60 artırıyor.

Çünkü kansere karşı vücudun doğal savunması olan melatonin hormonları geceleri ve karanlıkta salgılanıyor. Ancak ışıklı ortamlar gündüz olduğu yanılgısı yaratarak hormonun işleyişini bozuyor.

Uzmanlar, kansere karşı korunma için zifiri karanlıkta ve dokuz saat uyumayı öneriyor.

Türkiye'de her yıl ortalama 30 bin kadına tanı konuyor
Dünyada her 11 dakikada 1 kadın, meme kanseri nedeni ile hayatını kaybediyor ve her 3 dakikada 1 kadına, yeni meme kanseri tanısı konuyor.

Türkiye'de ise, yeterli istatistik bulunmamakla birlikte Türkiye Meme Vakfı, her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığını hesaplıyor.

BenArabesk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
45
hiçte uyuyamam karanlıktaa :KK43: şu yasa geldım hala korkuyorumm :KK17::KK17:

hasta hıkayesınde meme kanserıde mevcut maalesef ailemde.. gitmiştim bi sertlık vardı sızı filan.. dr süt bezin sertlesmıs bişi yok dedi ama ancak ilerde bi zararı olmaz insallah..

verdgın bilgile riçin tşkler bu arada..

elif_sena

gobusume mutluluk kondu ..
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
37
bizede oglum dogdugunda pediatrimiz soylemisti .. bu hormonun buyumeyede cok faydasi varmis
kesinlikle karanlikta uyumaya alistirin hafif bi gece lambasi dahi koymayin odasina demisti ..
gercekten bebeklikten beri hic gece lambasi kullanmadik .. oglum suan 2 yasinda ve alisti karanliga ..

Lyd_____

Hiç Umudum Kalmadı.
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
bende uyuyamam karanlıkta odamda tv açık olur mutlaka:KK43:

eSmerimSin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
196
cok severim karanlikta uyumayi :KK31:

larminem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
0
çok rahat uyurum karanlıkta aydınlık gözümü alıyo tüm ışıkları kapıyorum öyle yatıyorum sokak lambası tam önümüzde oda hafif loş oluyo

Yukarı Alt