Karın ağrısı ciddi hastalıkların habercisi

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
Uzmanlara göre, karın ağrısı başlı başına bir hastalık değil, bir belirti olarak kabul ediliyor.

06.02.2007 13:21
Özellikle ani başlayan karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması ve doktora gitmeden ağrı kesici ilaç alınmaması gerekiyor.
İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi bölümünden Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, karnın farklı bölümlerinde hissedilen ağrıların farklı sebeplerden kaynaklanabileceğinin altını çizerek şu bilgiyi veriyor:

“Karın sağ üst bölümünde olan ağrılardan: karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde olan ağrılarının sebebi; dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde olan ağrılarda; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla gelmelidir. Karın sol alt bölümünde olan ağrılarda ise: kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir. Karın sağ alt bölümünde olan ağrılarda: apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir”

Sadece karın boşluğundaki organlar değil ;akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları da karın ağrısı yapabiliyor. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlar da
karın ağrısı sebeplerinin başında geliyor.Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, karın ağrısının önemli bir bulgu olabileceğini belirterek aniden yani, 6 saat içinde başlayan karın ağrısı ile karakterize hastalığın “akut karın” olarak anıldığını belirtiyor. Prof. Dr. Taviloğlu, acilen doktora gidilmesi gereken karın ağrılarının özelliklerini şöyle sıralıyor:

. Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar

. Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması

. Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması

. Dışkıda kan görülmesi

. Karında gerginlik ve şişme olması
 

biranne54

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Şubat 2007
Mesajlar
694
Emoji Skoru
12
Yaş
64
babam 70 yaşındaydı.karnı ağrırdı şişlik vardı inat etti doktora gitmedi.barsağı tıkanınca mecburen acile götürüldü.barsağı tıkanmıştı ameliyat edildi 50cm mm değil dikkatininizi çekerim)ur alındı.5 ay yaşadı ve rahmetli oldu.netice kolon kanseri.irsi olabilir dendiği için kontollerimi yaptırıyorum.allah korusun diyelim.
karın ağrısı ihmale gelmez.
 

compass_rose

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
410
Emoji Skoru
0
Yaş
34
karın ağrısı gerçekten çok fena bir şey.
ben de karın ağrısı çok çektiğim için bir çok kez dr.a gittim ve en sonunda
FMF (Ailevi akdeniz ateşi) diye bir hastalıktan süpheleniyorlar.
Hala daha tahlillerim devam ediyor.
Karın ağrısı diyip geçiştirmeyin mutlaka doktora gidin.
Sağlıklı günler dilerim...
 
Yukarı Alt