Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kastamonu Cide Yöresi

Konusu 'Yöresel Yemekler' forumundadır ve gerbera tarafından 5 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  5 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : gerbera
 1. gerbera

  gerbera Derinle Hayat Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  88
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  276
  Kastamonu Cide yöresinden otantik tatlar

  Karadeniz Bölgesi'nde Kastamonu iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi olan Cide, kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğuda Doğanyurt, doğuda Şenpazar, güneyde Azdavay ve Pınarbaşı ilçeleri, batıda da Bartın iliyle çevrili. İlçenin ovalık alanları oldukça sınırlı. Toprakları, çok sayıda çay ve derenin açtığı dar, derin vadilerle parçalanmış dağlarla kaplıdır. Güney ve güneydoğusunda Küre dağlarının uzantıları yer alıyor. Kuzeyde kıyıya yakın kesimde Kestane Dağı uzanıyor. Isırganlı Dağı ise ilçenin doğu kesimini engebeli bir hale getiriyor. Zengin bir orman örtüsü ile kaplı olan dağlar, kıyıya doğru gidildikçe alçalıyor. İlçenin en önemli su kaynağı ilçe topraklarına güneyden giren Devrekani Çayı'dır. Bizans yönetimindeyken, 14. yüzyıl başlarında Candaroğulları Beyliği'nin eline geçen Cide yöresi, 15. yüzyıl ortalarında Osmanlı topraklarına katıldı. Bir süre kadılıkla yönetildi ve 1868 yılında Kastamonu vilayeti merkez sancağına bağlı bir kaza durumuna getirildi.

  Bu dönemde eski bir iskele olan Cide'de önemli bir tersane kurulmuş. Cide kasabası ilçenin kuzeyinde, kıyıya yakın bir yerde kuruludur. Kasabada orman ürünleri sanayisi, özellikle kereste ve parke imalatı gelişmiştir. İlçenin başlıca geçim kaynakları bitkisel üretim, ormancılık ve hayvancılıktır. Bitkisel üretim, ovalık alanların darlığı nedeniyle ancak vadi tabanlarının genişlediği kesimlerde yapılabilen bahçecilikle sınırlıdır. Sebzecilik ve meyvecilik ilçede önem taşır; en çok yetiştirilen meyveler fındık ve elmadır. Yörenin yemekleri malak, sirkeli hamur işleri, sebze yemekleri, bakliyat yemekleri, et yemekleri, balıklar, yumurtalı yemekler, mantarlar, yoğurtlular, kavurmalar, makarna, ve pilavdan oluşuyor. Yörede kış boyunca sadece kuru sebze tüketiliyor. Cide'de su böreği dışında yapılan börekler kuru yufka ile yapılmaktadır. Yörenin en sevilen özel lezzetleri arasında; ıspıt, manca, kuru biber salatası, zırva, doldurulmuş tavuk, dikenucu, ısırgan çorbası ve armut ballandırması yer alıyor. Doldurulmuş tavuk, Cide'nin en önemli yemeği kabul ediliyor, bayram ve düğün sofralarını süslüyor. Armut ballandırması ise yörede armut mevsimi başladığında pişirilip kavanozlarda saklanıyor.
   
 2. 5 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : gerbera
 3. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.725
  Beğeni:
  18.241
  Ödül Puanları:
  488
  ya bence çok hoş bir köşe oldu ve inanın denenmesi gerek bence bu yemeklerin:eyes:
   
 4. 14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : gerbera
 5. İclal

  İclal Ziyaretçi

  evet bende katılıyorum denenmesi gerek bu güzel yemeklerin