Kastamonu///Inebolu Evleri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.168
Emoji Skoru
19.127
Yaş
55
BiRiNCi DUNYA SAVASI SONRASINA KADAR ONEMLi BiR AZINLIK NUFUSUNA (RUM,COK AZ DA ERMENi) SAHiP iNEBOLU DA,BU NUFUSUN YERLESTiGi KESiM iNEBOLU CAYININ DOGUSUDUR.EKSERiSi UC KATLI KONAK TiPi BiNALARDAN MUTESEKKiLDiR.KENDiNE OZGU BiR MiMARi TARZDA iNSA EDiLMiS BU BiNALARDA,YUKSEK PENCERELERiN BOL OLDUGU VE KATLARIN HSAP MALZEMELERLE iNSA EDiLDiGi DiKKAT CEKER.ZEMiN YA DA BODRUM KATLARIN TASTAN iNSA EDiLMESi,HEM UST KATLARI RUTUBETTEN KORUMAK,HEM DE MAHZEN OLARAK KULLANILMASI GAYESiYLEDiR.AYRICA BURALARIN SARAP SAKLAMAK AMACI DA VARDIR. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
MUSLUMANLARIN AGIRLIKLI OLARAK MESKUN OLDUGU CAYIN BATI YAKASINDAKi EVLERDE BU MiMARiYE YAKIN TARZDA iNSA EDiLMiSTiR.SEHRiN MERKEZ VE DENiZE DOGRU OLAN DUZLUK BOLUMUNDEKi BiNALAR iSE TAMAMI TASTAN YUKSEK TAVANLI BUYUK YAPILAR iSE 3.BOLUM YAPI ORNEKLERiDiR.BU BiNALAR TiCARi AMACLI YAPILARDIR.BiNALARIN COGUNLUKLA CATILARI 2 VEYA DAHA FAZLA YONE EGiLiMLiDiR. EVLER YUKSEK TAVAN VE PENCERELERi ,CiHANNUMALARI, CUMBALARI,HER KATTAKi TUVALET VE DOLAP iSiMLi BANYOLAR iLE DONEREK CIKILAN TEK PARCA AGACTAN YAPILMIS MERDiVEN TRABZANLARI VE TAVAN iSLEMELERi YANINDA SERT RUZGARLARA KARSI CATININ KORUNMASI VEYA YAPILDIGI TARiHLERDE DAHA AZ MALiYETLi OLMASI NEDENiYLE YOREYE OZGU MARLA TASI iLE ORTULMUSTUR.ASI BOYASI iLE KIRMIZI,BEYAZ VE GRi MAViYE BOYALI,KUCUK BAHCELER iCiNDEKi KARAKTERiSTiK OZELLiK TASIYAN EVLER iLGi CEKiCiDiR.BUGUN 350 CiVARINDA EV KORUMA KAPSAMINDADIR.. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

KAYNAK:BOL UNVANLI-iSTiKLAL MADALYALI YATIRIM YOKSUNU BiR
SEHRiN HiKAYESi iNEBOLU
 
E

EU1

Ziyaretçi
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
 
E

EU1

Ziyaretçi
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

İnebolu evleri 3. derece tarihi eser kapsamındadır. İlçede Ankara Kültür veTabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca koruma altına alınan 350 adet ev vardır. Bu evlerin çoğunda hala oturulmaktadır, ancak bakımsız halde kaderine terk edilen birçok ev de bulunmaktadır Evler tahtadan yapıldıkları için bakım gerekiyor. Aşı boyaları yok olduğundan tahtaları çürümüş, kurtlanmış. Çatılar taş olduğu için ağırlıkları fazla ve bina gövdesine çok yük bindiriyor. Ama tarihi eser olduklarından bu evlere çivi dahi çaktırılmıyor, yıktırılmıyor, ancak sahiplerinin de gerekli restorasyonu yapmaya ekonomik gücü yok. Pek çoğu bahçelerine betonarme bina yapmışlar ve orada oturuyorlar. Ahşap evlerin yavaş yavaş çürümesini, yıkılmasını üzüntü ile seyrediyorlar.

Bu evlerin tarihi eser kapsamına alınması çok doğru, çünkü İnebolu doğa ile uyumlu kent örneklerinin nadir temsilcilerinden bir tanesi. Kültür Bakanlığı, Kastamonu Valiliği ve Ankara Mimarlar Odası'nın İnebolu Evlerini Yaşatma Projesi (INEYAP) çerçevesinde yürütülen çalışmalar ile tarihi dokunun korunması amaçlanmış. Ama çalışmalar çok yavaş ilerliyor, evler yıkılıyor.
 
E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 
Yukarı Alt