1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

KAUÇUK - Ficus elastica

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve BenLiLa tarafından 30 Mart 2009 başlatılmıştır.

  30 Mart 2009
  Konu Sahibi : BenLiLa
 1. BenLiLa

  BenLiLa Guru Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.212
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  348
  [​IMG]


  Yapraklar büyük, elips şeklinde, kalın derimsi yapıda, parlak koyu yeşil renklidir. Ortamlara kolay uyum sağladığından ve büyümesi hızlı olduğundan tercih edilir. 13-22oC sıcaklıklarda yaşayabilir. Üretilmesi çelik ve daldırmayla olur.


  Familya:Moraceae


  Anavatanı:Tropikal ve subtropikal bölgeler.
  Yaprağıyla göz dolduran salon bitkisidir.

  Yer seçim: Çok aydınlk fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.

  Su ve besin ihtiyacı: Yazın ve ilkbahar boyunca normal düzenli sulama ister fakat sonbahar ve kış süresince daha az suya gereksinim duyar. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır bu yaprakalrın dökülmesine sebep olur. Yazın 2 hafta arayla besin verilmelidir.

  Bakım:Yapraklarına sıkça su püskürtmek olumlu sonuç verir. ılkbahar başlangıcında gerekli ise saksi değiştirilmelidir. Saksı değiştirirken çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmalıdır. Budama dallanmayı teşvik eder.

  Üretim:Budamadan çıkan dallarından ılkbahar ve yaz sonunda sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilir.

  Hastalık ve zararlılar:Kuru kalorifer ortamında örümcek ve tripsler görülür. Toprağı Kışın aşırı ıslak ve serin olursa bu yaprakların dökülmesine sebebiyet verir.
  [/CENTER]