Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kayinvalide-gelin Sorunu...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve 1BukeT tarafından 1 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  Kim kazanır bu kavgayı dersiniz? Kazanmak bir yana bu savaşta pek çok kişinin canı yanar; en başta her iki kadının, arada ezilen eşin, varsa çocukların ve bazan da ilgili diğer aile bireylerinin.

  Kayınvalide – Gelin problemleminin tarihçesi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Bu iki kadının güç kavgası, ego tatmini, ve en önemlisi çok sevdikleri aynı erkeğin gözünde önemli olma isteği kayınvalideler ve gelinler arasında bitmez tükenmez çekişmeler yaşanmasına yol açmıştır. Kıskançlık ve çekememezlik zaman zaman had safhalara çıkmış ve iki kadının birbirlerini üzmek adına inanılmaz kötülükler yaptıkları gözlenmiştir. Sonuçta kim kazanır bu kavgayı dersiniz? Hiç birisinin kazanmadığını söylersek pek de yanlış bir şey söylememiş oluruz. Bu savaşta pek çok kişinin canı yanar; en başta her iki kadının, arada ezilen eşin, varsa çocukların ve bazen de ilgili diğer aile bireylerinin.

  Peki bu tarihsel soruna çözüm bulundu mu hiç? Genel olarak evliliklere baktığımız zaman:

  * Evliliğin başında: Kayınvalide agresif, güçlü, mutlu... Gelin ise pasif, mağdur ve mutsuz...
  * Evliliğin ortalarında: Kayınvalde ve gelin birbirinin ayaklarına basmamaya çalışır. Gizli çekişme sürer ama görüntüde anlaşır görünürler. Eğer gelin bu arada güçlenmişse kayınvalide artık geri çekilmeye başlamıştır. Eğer kayınvalide hala dominant ise gelin görüntüde dikkatlidir ama fırsatını bulunca da saldırmaktan kaçınmaz. Gelin artık kayınvalideden uzaklaşır. Mümkün olduğu kadar onu dışlamaya gayret eder.
  * Evliliğin olgun döneminde: Artık gelin ağırlığını iyice evde hissetirir. Gelin agressif ve mutlu (intikam alan) kayınvalide ezilmiş ve acı çeken duruma gelir.

  Gördüğünüz gibi sonsuza kadar bu çekişme sürer. Peki çözüm var mı? Hiç birbiri ile geçinen kayınvalide-gelin örnekleri yok mu? Bu çekişme neden olur?

  Tabii ki birçok iyi geçinen hatta ana-kız gibi olan kayınvalide-gelin olmuştur ve var olmaya devam edecektir. Eğer hem kayınvalide hem gelin karşı tarafın haklı olabileceği tarafları bulabilirse, ne hissettiğini anlamaya çalışırsa, empati yapabilirse yani kendini karşı tarafın yerine koyabilirse, saygılı ve tolaranslı olabilirse yaşanan problemlere belli oranda çözüm üretilebilirler. Tecrübe konuşuyor. Denenmiştir.

  Gelin hep beraber farklı yapılardaki gelinlerle kaynanaların olası düşüncelerini inceleyelim:

  Gelinini sorun eden bir kayınvalide ne düşünür?:
  “Bu çocuğu ben doğurdum, onu büyütünceye kadar gözümü budaktan kıskanmadım. Onun için canımı veririm. Onun bana hep ihtiyacı var. Onu korumalıyım. Ona zarar verecekleri engellemeliyim. El kızı (gelin) oğlumu avucunun içine aldı. Oğlumu uyarmalıyım. Oğlumun yakınında olmalıyım. Oğlum beni unutmasın. Sahayı boş bırakmamalıyım. Ben bu kadar zaman oğlum için çalıştım şimdi sıra oğlumda ve gelinimde onlar da beni mutlu etsinler ve benim arzularımı yerine getirsinler. Hala kontrolun bende olduğunu göstermem gerek. Oğlumun evi benim evimdir. Bu çocuk benim!!!”

  Gelinini sorun etmeyen bir kayınvalide ne düşünür?:
  “Ben oğlumu çok seviyorum ve onun mutlu olmasını, kendi yaşamını eşi ile birlikte sürdürmesini istiyorum. Oğlum benim sahip olduğum bir mal değil, varlığından mutlu olduğum bir birey. Artık kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor dolayısı ile korunmaya, hele de eşinden korunmaya ihtiyacı yok. Elbette ki eşi ile yaşamı paylaşırken problemleri olacaktır bu benim sorunum değildir. Onlar bu durumla baş edecekler ve kendi tecrübelerini kazanarak birlikte yaşamayı öğreneceklerdir. Ben araya asla girmeyeceğim. Elbetteki eğer gelinimi de benim kızım olarak kabul edeceksem onunla samimi bir ilişki kurmaya gayret etmem gerekir. Farklılıklarını hoş görüp oğlumun eşini değiştirme ve ailemize uydurma çabası göstermeyeceğim. Benim ve oğlumun eşi arasında bir sorun var ise bunu gelinim ile çözeceğim, oğlumla değil. Bir ihtiyaçları olduğu zaman ben hep onlar için var olacağım ama bu onların yaşamlarına karışmak veya yönlendirmek anlamına gelmiyor. Yadırgasam da onların ne çocuk büyütme şekillerine ne de yaşam tarzlarına karışma hakkını kendimde görmeyeceğim. Kendimi önemsetmek adına onlara duygusal veya başka bir araçla (Para veya maddiyat) gibi baskılar ile onları satın almaya çalışmayacağım. Kısaca farklılıklarına saygı göstereceğim ve anlamaya çalışacağım, Kendi deneyimlerini yaşamalarına izin vereceğim.”

  Kayınvalideyi sorun eden gelin ne düşünür?:
  Kayınvaldem evliliğimizin tek sorunu. Bu kadın her konuda yaşamımıza karışıyor. Sürekli bana ne yapmam gerektiğini söylüyor. Oğluna hizmetçi tutmuş gibi davranıyor. Sanki benim tek işim oğlunu mutlu etmek. Sürekli dedikodumu yapıyor, orda burda beni insanlara kötülüyor. Her fırsatta oğluna benim hakkımda kötü laflar söyleyip şikayet ediyor, bizi kavga ettiriyor. Oğlundan beni ayırmak için elinden geleni ardına koymuyor. Oğlu da onu susturmuyor, beni müdafaa etmiyor. Ya anasını seçmeli ya beni. Bu kadın her fırsatta benim hatalarımı ortaya çıkarmak için uğraşıyor. Onun yüzünü görmek şöyle dursun sesini bile duymaya tahammül edemiyorum. Bu kadından nasıl kurtulabilirim Allahım? Nefret ediyorum, ne olurdu sanki yok olsa. Çocuklarımın bu kadına gitmesine tahammül edemiyorum. Kesin bana karşı çocuklarımı dolduruyordur. Evime gelmesini istemiyorum, eşyalarımı karıştırmasından nefret ediyorum, evimi düzeltmeye kalkmasından ve beni beceriksiz gibi göstermesini hiç sevmiyorum. Helede mutfağa girip oğluna en sevdiği yemekleri yapmaya kalkması ve oğlunun gözünde beni yetersiz göstermeye çalışması... Bu kadından nefret ediyorum...”

  Kayınvaldeyi sorun etmeyen gelin ne düşünür?:
  “Bu benim eşimin annesi. Tabii ki benim annemden farklı. Onu olduğu gibi kabul etmem gerekiyor. Anlayışlı, sabırlı ve hoşgörülü olmalıyım. Bizim yaşamımıza karışmaya çalıştığı zaman güzel bir dille eşimle birlikte düşünüp karar verdiğimizi söylemek gerekiyor. Davranışlarını kişisel algılamak yerine, oğlunu kaybetmekten korkan bir kadının paniği olarak düşünüp anlamaya çalışmalıyım. Açık ve samimi olmalıyım. Kötü biri olmadığını biliyorum. İstemediğim bir şeyi sırf olay çıkmasın diye yapmamazlık etmeyeceğim ama inat olsun yada intikam almak içinde onun istemediği davranışlarda bulunmayacağım. Kayınvaldemin beni üzmesine izin vermeyeceğim ama bende kayınvalidemi üzmek için çabalamayacağım. Kayınvalidem ile bir problemim var ise bunu benim adıma eşimin çözmesini beklemeyeceğim. Eşimi ikimizin arasına sokmayacağım ve bir seçim yapmak zorunda bırakarak ne evliliğimi ne de eşimi yıpratmayacağım. Eşimin annesine saygı duyuyorum ve mümkün olduğunca anlaşmanın bir yolunu arıyorum...”

  Evet sevgili okurlar, Kayınvalide – Gelin problemleminin gerçekten çözümü var, bütün mesele anlayışlı olmayı, ön yargılarımızdan kurtulmayı, iyi niyetle yaklaşmayı, empati yapabilmeyi ve hepsinden önemlisi güç kavgasına girmemeyi başarabilmekte yatıyor. Bunu başarabilen tüm kaynanaları ve gelinleri tebrik ediyorum, çünkü gerçektende başarılması söylendiği kadar kolay değil. En azından kayınvalidem ile birlikte 30 yıllık ilişkimizden sonra bunu güvenle söyleyebilirim.

  Bütün kayınvalidelere ve gelinlere saygı, sevgi ve anlayışa dayalı bir ilişki kurabilmeleri dileklerimle
   
 2. 2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  benim kayınvalidem aynı zamanda halam, huy olarak birbirimize çok benziyoruz ve çok şükür çok iyi geçiniyoruz, farklı şehirlerde yaşıyoruz 2 ayda bir gelip gidiyor ama ben elimden geldiğince onu memnun etmeye çalışıyorum
  allah ondan bin kere razı olsun bilmediğim çoğu şeyi ondan öğrendim, her konuda bana destek eşime karşı hep benim arkamda , her gelmesinde bizi mutlu etmek etmek için bir sürü hediyeler alır, erkekler hakkında nasihat eder , kocamı kendime nasıl bağlamam gerektiğinden bahseder, her konuda beni adam etmek için uğraşır çünkü dediğim gibi okuldan çıktıktan hemen sonra evlendim, ne iş ne aş biliyordum , şimdi çoğu şeyi biliyorum ama bu annemden çok kayınvalidem sayesinde
  ALLAH HEPİNİZE BENİMKİ GİBİ BİR KAYINVALİDE VERSİN
   
 4. 2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. masal

  masal Ziyaretçi

  gelin kaynana çatışmasını ben hiç anlayamadım gitti belkide bizim ailede güzel gelin, kaynana iilişkileri gördüğüm için.
  annem ve babannem örnek gelin kaynana idi. babannem kendi kızlarından çok severdi annemi. biz tapardık babanneme:çok üzgünüm:
  şimdi annemde, gelinini benden daha çok sever:kızgın: :çok üzgünüm:
  bende kayınvaldemle sorun yaşamadım. mutlaka olmuştur bi şeyler ama anne kız arasındada sorun olur o yüzden büyütmeyiz biz bu sorunları. zaten kayınvaldem çok yaşlı. o bazen çok ters laflar söyler ama biz güler geçeriz, yaşına veririz
   
 6. 31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. kasem

  kasem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olun ya benim kayınvalidem özünde çok iyi bir insan ama malesef çok dengesiz.biz onlardan 1 saatlik bir uzaklıkta oturuyoruz 3 aylık evli olamamıza ragmen hala yüzümüze vuruyo oraya neden gittiniz burda yer varken falan.benden uzaklaşmak istiyosunuz.işimiz kayınvalideme yakın hemen hemen hergün görüşüyoruz ama hala derki bir gelmiyosunuz oturalım bizde çalıştığımız için geç vakitte gidiyoruz eve.böyle işte ya birde anlamadım bana diyoki birgün size gelip oğlumla senin arana girip yaıtıcam.ne kaadar saçma bende gel dedim başımın üstünde yerin var.yarım edin ya
   
 8. 31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. Laale

  Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  22.817
  Beğeni:
  45.097
  Ödül Puanları:
  663
  Kayınvalideler hep kendilerini bir şey sanır. Gelip aranızda yatacakmış hahhh güldürmesin beni.. Böyle espirileri nereden buluyor Allah aşkına!

  Bırak canım ya cevap bile verme sanki utanmış gibi başını önüne eğ, hiç yorum yapma. Bak geçen gün kayınvalidemlerde yemekteyiz. Ben et hiç sevmem, eşim de çok sever. Kayınvalidem dedi ki: "ayol siz ne yiyorsunuz akşamları anlamıyorum valla benim oğlum et çok sever, zaten bir daha geldiğimde 1 hafta kalıcam bakıcam ne pişiriyorsun akşamları?" Benim yüzüm kıpkırmızı ve kafam önde. Eşim şöyle bir bana bir annesine baktı: "ne diyorsun anne sen ya, yiyoruz işte bir şeyler Allah Allah sinir etme insanı sana ne ki?" dedi. O da sadece kem küm diyebildi.

  Sus güzelim sen sus! Eşin zaten seni korur merak etme!
   
 10. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. KASIMPATI

  KASIMPATI Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Sevgili Kasem, Laale taktiği bulmuş. Bencede doğru. Bende öyle yapıyordum. Benim ki çok laf sokmazdi, iyidi çok şükür. Allah Rahmet etsin. İki sene beraberdik, memnundum ben. Ama işi salaklığa (yazmak zorundaydım, anlaşılması için) vurup duymacaksın bazı şeyleri.
   
 12. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.413
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  bence bu çekişme dünya varolduğundan bu yana var ve bitmeyecek sanki dünyanın kanunu gibi boşuna dememişler kaynana pamuk olup gelinin üstüne düşse gelinin kafası yarılır diye
  ama nerdeeee allah herkese iyi ve örnek kayınvalideler versin bana denk gelmedi bari başkaları iyi olsun
  çünkü tek taraflı iyilik bir yerden sonra patlatıyor kişiyi yada çelik gibi sinirlere sahip olmak gerekiyor ikiside olmayınac böyle çekişip duruyoruz galiba
   
 14. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 15. sevilli

  sevilli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  31
  kızlar ben şuan 8 aylık hamileyim ve kayınvalidemle aynı paratmanda oturuyoruz . kızıma isim düşündük artık ismiyle çaüırıyoz kaynana beğenmiyor nese, başka bişe seçtik onuda beğenmiyor sorun isim değil aslında sorun ismi benim bulmam , kendi kızının istediği ismi koydurmaya çalışıyor herşeye karışıyor baskı kurmaya çalışıyor üstümde artık bıktımmmmmmmmmmmmmmm hamile hamile piskolojisiyle kaldıramıyorum artık , bana yaptıklarının aynısını kızıda kaynanından görüyor ama hala anlamıyor baskıya devam anlıyıcağınız , konuşmaya ihtiyacım vardı ondan paylaştım sizde bişeyler yazın ne olur teselli edin beni kızlar :KK43:(
   
 16. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 17. Daedra

  Daedra Druid Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.098
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  Biz eşimin annesiyle hiç problem yaşamadık ama bu onun melek gibi bir insan olmasından değil, eşimin tavırlarından ve ayrı şehirlerde yaşıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Eşim ben olmasam da hayatına kimsenin müdahale etmesine izin vermeyen biri. O yüzden bu konuda rahatım. Ama biliyorum ki aynı şehirlerde yaşasaydık, bu sükunet uzun sürmezdi. =) Çünkü eşimin annesi azla yetinmeyen, hep daha iyisi olsun isteyen biri. Sadece kendisi için değil, bizden de aynı şeyleri bekliyor. Diyeceksiniz ki bunda ne var? Bir annenin çocuğu için en iyisini istemesi en doğal şey. Elbette öyle, buna benim de itirazım yok. Ama eğer çocuğunuz gayet iyi bir işe sahipse, mutlu bir evliliği varsa artık bir yerde bunun tadını çıkarmaya başlarsınız değil mi? İşte eşimin annesi böyle değil, bir sınırı olduğunu da zannetmiyorum. Hani eşim dünyayı ele geçirse, neden ay ve güneş hala senin değil diyebilir. :KK52: Bir de sürekli kıyaslama hastalığı var, bana yapmaya fırsatı hiç olmadı ama eşimden biliyorum. Arada telefonla da olsa eşime yapıyor bunu ama o da alışmış artık, kırmadan dinleyip, sonra kendi bildiğini okuyor. :KK52: Ben de hiç anlaşamam fazla hırslı insanlarla, huzursuz ederler beni. Formaliteden de olsa birilerini idare edebilme yeteneğim de yoktur. Anında düşüncemi yüzüne söylerim, ipler kopar. O yüzden hem uzağımda olduğu hem de eşim kimsenin lafına göre hareket etmediği için şanslıyım.

  Kısacası bizim maçı, oynamama bile gerek kalmadan ben kazandım. :KK35: Ama ilerde rakip sahalara gidersek, halim nice olur bilinmez.
   
 18. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 19. polanegri

  polanegri Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.284
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ikimizde melek olsak kanatlarımız çarpışır bu seferde :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.