Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kaynanalar da dövüyor

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Elif tarafından 13 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  13 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.113
  Beğeni:
  17.318
  Ödül Puanları:
  488
  Van Kadın Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, kaynanalarından dayak yiyen kadınların oranı oldukça yüksek. Şiddet gördüğünü belirten 315 kadından % 53,7’si yalnızca kocadan şiddet görürken % 29,8’i yalnızca kaynanasından dayak yiyor.
  Van Kadın Derneği tarafından Van’da yaşayan kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre çocukluktan başlayarak şiddet gören kadınlar, evlendiklerinde yalnız kocalarından değil kaynanalarından da dayak yiyor. 11 yaşında evlilikle tanışan, ‘evlenmek için büyütülen’ kadınlar bir daha dünyaya kadın olarak gelmek istemiyorlar
  Van’da yaşayan 15 ve üstü yaş grubundaki evli-bekar 776 kadının katıldığı araştırmanın sonuçları şöyle:

  KADINLARIN % 43’Ü GÖRÜCÜ USULÜYLE EVLENİYOR

  Görücü usulü ile evlenen kadınların oranı % 42,7. Görücü usulü ile evlenmede evlenecek kadın veya erkeğe eş adayı aile veya çevredeki kişilerce gösteriliyor. Taraflar eğer evlenmeyi isterlerse görüşme evlilikle sonuçlanıyor Kadınlar bunu beğenerek, severek ve isteyerek evlenmek olarak kabul ediyorlar.


  AKRABA EVLİLİĞİ YAYGINİyimser bir bakışla % 44,9 oranında akraba evliliği yapılıyor. Aynı ilden evlenenlerin bir kısmı da eklendiğinde akraba evlilik oranı % 55,6’nın üzerinde gerçekleşiyor.


  25 YAŞIN ALTINDA DOĞUM YAPANLARIN ORANI % 87
  Evli kadınlardan 25 yaşının altındayken doğum yapanların oranı % 86,6. 14- 17 yaş aralığında ilk doğum yapan kadınların oranı tüm örneklem içerisinde % 16,6.

  ŞİDDET ÇOCUKLUKTA BAŞLIYORÖrneklemi oluşturan 776 kadından 440’ı yani % 56,7’si çocukluklarında ailesi içinde şiddet görmediğini söylerken, 336 tanesi yani % 43,3’ü çocukluklarında aile içinde şiddet görüyor. Çocukluğunda şiddet gördüğünü belirten kadınların % 83,6’sı çok sık ve sıkça şiddet gördüğünü belirtiyor.

  KAYNANALAR DA DÖVÜYOR
  Aile içinde şiddet gördüğünü belirten 315 kadından %53,7’si yalnızca kocadan şiddet görürken, % 29,8’i de yalnız kaynanasından şiddet görüyor.

  EVE GEÇ GELMEK DAYAK NEDENİEve geç geldiği için şiddet gördüğünü belirten kadınların oranı % 51,6. Bunun içinde yalnız eve geç geldiği için şiddet gören kadınların oranı % 21. %51,6’lık oranın içinde geri kalan % 30,6’lık kısmı ekonomik nedenlerden dolayı, izinsiz dışarı çıktığından dolayı, cinsel birlikteliği ret ettiği için ve beraberinde eve geç geldiği için şiddet görüyor.

  AİLE DIŞINDA DA ŞİDDET ÇOK YAYGIN
  Ev-aile dışında şiddet gördüğünü belirten 328 kadından 97’si yani % 29,6’sı erkek arkadaşı tarafından şiddet gördüğünü belirtiyor. İkinci sırada en büyük temsiliyeti oluşturan kadınların % 22,9’u yani 75’i amiri tarafından şiddet gördüğünü ifade ediyor. Patronundan şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı % 17,6 . Öğretmeni tarafından şiddete maruz kalan kadınların sayıları 57 oranları ise % 17,4.


  ANALİZLER:

  Eğitim düzeyi yükseldikçe erken evlilik yaşı düşüyor. Üniversite mezunu olan % 9,5 oranındaki kadınlardan % 4,1’lık kısmı 25 yaş ve üzerinde evlenmiş. 11-17 yaş arası evlilik üniversite mezunu 56 kadın arasında sadece bir kişi tarafından yapılmış.

  Toplam 590 kadından doğum yapma oranı en yüksek olan grup ilkokul mezunları.Ve bunların oranı %26,8’dir. Doğurganlık oranlarında ilkokul mezunlarını % 23,9’luk bir oranda okuryazar olmayan kadınlar takip ederken, lise mezunlarının doğum yapma oranı % 19’dur. Doğum sayısı ile eğitim düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz edildiğinde eğitim seviyesi yükseldikçe doğum sayısının düştüğünü görmekteyiz. 10 ve üstü sayıda doğum yapan kadınların eğitim düzeyleri düşüktür, daha çok okur yazar olmayan, okur yazar ve ilkokul mezunları arasında 10 ve üstü doğum görülmektedir.

  Okur yazar olmayan kadınların büyük bir oranı kadın olarak tekrar dünyaya gelmek istemiyor. Eğitim düzeyi ile kadın olarak varolmaktan memnuniyet arasında ciddi bir ilişki olduğu görülüyor. Yeniden dünyaya gelse, kadın olarak gelmek istemediğini ifade eden kadınların oranı eğitim düzeyi yükseldikçe azalıyor.
   
 2. 13 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  evet biizm üst katta bi komşu vardı gelinini dövüyormş meğerse. ana oğul beraber kız en sonunda evden kaçamk zorunda kalmış yazık walla bende evlilikten korkuyorum böyle şeyleri duyunca
   
 4. 16 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  265
  Ödül Puanları:
  163
  Tövbe yarabbim yaaa. Yırtarım valla yırtarım
   
 6. 5 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. bonita

  bonita Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  58
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  tatlicadiarzu aletli jimnastik karate artı judoooooooooooo yaparım :teytey:gelsin bakem bende severim dövüş sporunu ehehehe bide türkiye şampiyonası çıkıyomuş kaynanam puhahahaha olsun bende atletizm biliom kaçarım puahahahaha

  Şaka maka fena bişe Doğuda öylemişmiş ya Allah yardım etsin ne diyim
   
 8. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.413
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  evet bende bunu duydum hatta bir arkadaşın kaynı yemeğin sıcaklığını bahane edip kardeşinin eşini dövmüş olmaz olmaz demeyin olabiliyor arkadaşlar Allah düşmanıma vermesin böyle akrabalar
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.