Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve eny tarafından 30 Aralık 2006 başlatılmıştır.

  30 Aralık 2006
  Konu Sahibi : eny
 1. eny

  eny Ziyaretçi

  Dişi kedi ve köpeklerin genel anestezi altında genital organlarının yani uterus (rahim) ve ovariumlarının (yumurtalık) alınması yöntemiyle yapılan bir operasyondur. Bazı durumlarda tek ovarium alınarakta yarım kısırlaştırma yapılmaktadır. Bu operasyon asla tavsiye edilmez. Çünkü daha sonra vücutta bırakılan tek ovariumdan dolayı çeşitli operasyon sonrası komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Kısırlaştırmanın bazı avantaj ve dezavantajları vardır.

  Kısırlaştırmanın Avantajları :

  Kısırlaştırılmayan dişi kedi ve köpekler bazı sağlık problemleri ile karşılaşırlar. Bu jinekolojik problemler, pyometra dediğimiz uterusun irinli yangısı, ovariumun kist ve tümörleri, prolapsus vagina ve uteri (vagina ve uterusun dışarı çıkması) gibi sorunlardır. Yine kısırlaştırılmamış kedi ve köpeklerde meme tümörleri riski daha fazladır. Bu riski en aza indirmek için, çiftleştirilmesi düşünülmeyen evcilin ilk kızgınlığından önce kısırlaştırılması gerekir.

  Pyometranın nedeni enfeksiyon ve hormonal nedenlerdir. Özellikle sık yalancı gebelik geçiren köpeklerle, doğum kontrol ilaçlarını, kontrolsüz kullanan kedi ve köpeklerde rastlanır. Kızgınlığı önleyici amaçla kullanılan preparatların, evcilin çiftleşme isteği göstermediği dönemde verilmesi uygundur. Kızgınlık başladıktan sonra kullanılan ilaçlar pyometraya davetiye çıkarır. Genital sistemin anatomik yapısı nedeni ile Pyometrada sadece antibiotik kullanılması tedavide kesin çözüm değildir. Tekrarlar yaşanabilir. Ayrıca hayvan yaşlandıkça ve vücudundaki enfeksiyon hastalık nedeni ile anesteziye almak risk teşkil edecektir. Bu nedenle erken yaşta kısırlaştırmanın önemi büyüktür.

  Kısırlaştırma sinirli ve saldırgan davranışların giderilmesi amacıyla da önerilmektedir. Ayrıca siklus kanamaları, işaretleme amacı ile sık idrar yapma erkek hayvanların aşırı ilgisi gibi rahatsız edici davranışlardan uzaklaşılır.

  Kısırlaştırmanın Dezavantajları :

  Kilo alma problemi olabilir. Ancak kilo almanın asıl nedeni ilerleyen yaşa rağmen az hareket ve enerjisi yüksek gıda ile beslemektir. Diğer dezavantaj östrojen yetmezliğine bağlı tüy döküntüsü ve tüylerin yavaş uzamasıdır. Nadiren de olsa bazı evcillerde idrar tutamamaya rastlanır ve durum özellikle uyku halindeyken kendini gösterir.

  Tüm bu avantaj ve dezavantajların dışında sokak kedi ve köpek populasyonunun kontrol altına alınmasında en etkili çözümdür.
   
 2. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : eny
 3. archimim

  archimim KRALİÇE KIZIM ASYA'M Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.210
  Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  dişi kedimi çok kuduruk olduğu için 9. ayında kısırlaştırdım.ilk gün narkozlu haline çok üzüldüm .sarhoş gibi yalpalıyordu.hatta keşke yaptırmasaydım bile dedim. ama ertesi gün gene canavara dönüştü:jeyyar:

  1 hafta sonra da dikişleri düştü ve hayatına kaldığ yerden kudurarak devam ediyor.sağlıkları açısından kedileri kısırlaştırın.onlardaki annelik duygusu insanlardaki gibi değildir sadece soyunu devam ettirmek için ürerler.

  kısırlaşmadıkları sürece de saldırgan davranışlar sergiliyorlar.benim kızım en azından biraz duruldu..
   
 4. 3 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : eny
 5. KilicBaligi

  KilicBaligi ✯✯✯ Albay ✯✯✯ Pro Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  14.902
  Beğeni:
  7.951
  Ödül Puanları:
  438
  Kilo problemi yaşamamk için ameliyattan sonraki 6 ay üriner sistemi destekleyici mama kullanmak gerekiyor, bu sayede obez olmaktan kurtuluyor yavrucaklar...Bende dişi kedilerin kısırlaştırılmasından yanayım...