Kedim & Bebeğim

kedikuyrugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
5
Baştan söyleyeyim; bebekle kedi aynı evde olmaz kediyi uzaklaştırın gibi şeyler söyleyecekler lütfen yorum yapmasın...

Arkadaşlar kısmetse 2 aya kadar bebeğimiz ailemize katılacak. 4 yaşında kısırlaştırılmış dişi bir tekirimiz var. Benim sorum özellikle benim gibi uzun zamandır kedisiyle yaşayıp bebek sahibi olmuş annelere...
* Kedim hep bizle yatardı ayak ucumuzda ama en azından doğumdan sonra (1 ay kadar) bebek olacağı için odaya kedimizin girmemesi gerek, buna onu nasıl alıştırırım? Kapıyı 1-2 gece kapatmayı denedik ama sabaha kadar uyutmadı bizi sürekli odanın kapısını tırmalıyor içeri girmek için :KK50: kapının altından patisini sokup çentiklemiş bütün kapıyı resmen.
* Bebeği eve ilk getirdiğimizde ne yapmak nasıl davranmak gerek ki onu düşman olarak görmesin? Kedim biraz agresif eve gelen misafirlere. Bize asla bir saldırganlığı yok ama misafiri pek sevmez.
* Bebeğin eşyalarından kedimi nasıl uzak tutabilirim. Yatağını kurduk mesela 2 gündür açık ama yatağa çıkmak için yeltenmedi hiç sadece yerden etrafını altını falan kokladı, sonra ilgilenmedi. Bu beni biraz rahatlattı ama kedi sonuçta belli olmaz sağı solu :KK1:
Evimiz malesef büyük değil, 1+1, dolayısıyla kedime ya da bebeğe ayrı bir oda yapma şansım yok. Çevremde kediyi evden atın artık diyen insanlara inat nasıl da güzel ve sağlıklı aynı evde büyürler herkese göstermek istiyorum. Kısacası bu durumu yaşamış herkesten yorum ve yardım bekliyorum bu konuda.

Hktby

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
522
çok karışık bi konu :)) odaya girmemesi için çözüm önerilerinden başlayabilirim :) Kedinizin girmesini istemediğiniz yerlere mesela yatak odanızın kapısının önüne koli bandını tersten boydan boya yapıştırın 1-2 kere bastımı hayatta girmez bunu tırmaldığı kapı için de yapabilirsiniz. ayrıca bide çok sevmediğim ama kesin çözüm olan başka bi yöntem de şu sizin odanıza girmeye çalıştığında kapıyı hafifçe aralayıp (kafasını içeri sokmasına izin verecek kadar) başını içeri soktuğunda suyla ıslatıyorsunuz bu hareketi 2-3 defa tekrarlarsanız sorun olmaz.. doğum sonrasında yeni kardeşi olan çocuklara da yapıldığı gibi onu oyalayacak bikaç oyuncak alınıp sırayla verilirse bide mesela benim kedim yaş mamaya bayılır ödüllendirdiğiniz ne varsa onları verin ve normal rutine devam edin.. bu arada bebişler için iç parazit olayı tehlikeli olabilir onun da zaten hapını ve aşısını yaptırıyorsunuzdur.. bebeğim yok ama evde sınırlarımı belirlemem gerektiğinde mesela çalışma odama girmesini istemiyorum çünkü notlarım hayati önem taşıyo :) bu yöntemler iyi gelmişti bana..

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 03-10-2019

Hamileliğimin 22. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 130 gün kaldı.

Bu noktada bebeğiniz çok zayıf, yalın durumda. Vücut ağırlığında sadece %3,5 oranında yağ bulunuyor. Bu oran önümüzdeki hafta ve aylarda değişecek. Bebeğinizde biriken yağlar doğumdan sonra gıda ve enerji olarak bebeğiniz tarafından kullanılacaktır.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 470 gr. - Yaklaşık boyu : 26.7 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Hktby

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
522
bakın sizin için ne buldum bir veterinerin lkonuyla ilgili açıklaması...
Gelelim evde bir kedi varken bir bebeğin aileye katılması olayına; Kediler ve hemen tüm memeli gelişmiş evcil hayvanlar öncelikle evdeki kadının gebeliğini hissederler. Bebek için yapılan hazırlığı ve doğuma hazırlanan bir dişinin tedirginliğini hissedebilecek yoğunlukta önsezileri vardır. Hayvanlar dünyasındaki kurallarda doğuma hazırlanan bir dişinin bulunduğu ortamda diğer canlılar saygılı, dikkatli, mesafeli ve anlayışlı davranırlar. Ayrıca doğuracak olan dişiye kendi alanını ayırma hakkı verirler.

Aynı şekilde kedinizde evdeki sahibi olan kadının doğuracağını hisseder ve ona karşı saygılı ve dikkatli davranmaya başlar. Onların dünyasında doğuracak dişi yavrularını koruma içgüdüsü ile tehlikeli ve temkinli yaklaşılması gereken canlılardır. Özellikle doğum sonrası annenin çok daha telaşlı ve korumacı olacağını bildikleri için anneye ve bebeğe karşı son derece dikkatli yaklaşırlar.

Peki siz kedinizi bebekle nasıl tanıştırmalısınız?

Her şeyden önce bebek beklerken hamilelik döneminde ve doğum sonrasında evdeki kedinize olan ilginizi azaltmamaya çalışmalısınız. Aynı eve 2. çocuğun gelişinde olduğu gibi ilk çocuğun yeni gelen çocuğu kıskanmaması için yapılacak en önemli şeylerden birisi büyük çocuğa karşı olan ilginin azaltılmamasıdır.

Eve bebeğin ilk gelişinde muhakkak bebeği kedinin koklamasına izin vermelisiniz. Bu ilk aşamada daha kapıdan girerken sizi karşılayan kedinize bebeğinizi örtülerin içinden de olsa koklatmalısınız. Daha sonra anne bebeği emzirirken veya koltukta kucağında tutarken kedinin bebeğe yaklaşmasına ve başını koklamasına izin verebilir. Tabi tüm bu hareketler sırasında kedinizin huyunu ve davranışını siz bildiğiniz için ona göre yine de dikkatli olmalısınız. Ben bu tür konularda size ancak tecrübelerim ve kedilerin olası davranışları konusunda fikir verebilirim. Genelde kediler bebekle ilk karşılaşmada daha önce saydığımız içgüdüsel nedenlerle bebeğe ve annesine çok dikkatli davranırlar. Bebeği merak ederler, çevresinde gezinirler. Ağladığı zaman telaşlanabilirler. Asla bebeğe zarar vermezler. Sadece geceleri bebeğin üzerinde uyuma ihtimalini dikkate alarak ya kediyi ya da bebeğin olduğu kapıyı kapalı tutmalısınız.

"Alıntıdır.""

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 03-10-2019

Hamileliğimin 22. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 130 gün kaldı.

Bu noktada bebeğiniz çok zayıf, yalın durumda. Vücut ağırlığında sadece %3,5 oranında yağ bulunuyor. Bu oran önümüzdeki hafta ve aylarda değişecek. Bebeğinizde biriken yağlar doğumdan sonra gıda ve enerji olarak bebeğiniz tarafından kullanılacaktır.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 470 gr. - Yaklaşık boyu : 26.7 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

kedikuyrugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
5
çok karışık bi konu :)) odaya girmemesi için çözüm önerilerinden başlayabilirim :) Kedinizin girmesini istemediğiniz yerlere mesela yatak odanızın kapısının önüne koli bandını tersten boydan boya yapıştırın 1-2 kere bastımı hayatta girmez bunu tırmaldığı kapı için de yapabilirsiniz. ayrıca bide çok sevmediğim ama kesin çözüm olan başka bi yöntem de şu sizin odanıza girmeye çalıştığında kapıyı hafifçe aralayıp (kafasını içeri sokmasına izin verecek kadar) başını içeri soktuğunda suyla ıslatıyorsunuz bu hareketi 2-3 defa tekrarlarsanız sorun olmaz.. doğum sonrasında yeni kardeşi olan çocuklara da yapıldığı gibi onu oyalayacak bikaç oyuncak alınıp sırayla verilirse bide mesela benim kedim yaş mamaya bayılır ödüllendirdiğiniz ne varsa onları verin ve normal rutine devam edin.. bu arada bebişler için iç parazit olayı tehlikeli olabilir onun da zaten hapını ve aşısını yaptırıyorsunuzdur.. bebeğim yok ama evde sınırlarımı belirlemem gerektiğinde mesela çalışma odama girmesini istemiyorum çünkü notlarım hayati önem taşıyo :) bu yöntemler iyi gelmişti bana..
evet o gönderdiğiniz yazıyı ben de okumuştum :KK34: Koli bandı ilginçmiş gerçekten ama bir kere bastıktan sonra üzerinden atlar zaten:26: bilemedim ne kadar işe yarar. Dün akşam kapının altındaki boşluğu havluyla kapattım böylece patisini sokup tırmalayamadı kapıyı sadece sabah dışardan biraz rahatsız etti ama zaten kalma saatimizdi. Gece gelmedi sanırım, en azından ben duymadım. Su sıkmak hiç sevmediğim birşey benim ya kıyamıyorum hiç. Ödül konusunu keşke kullanabilsek ama malesef allerjen bir kedi olduğu için özel maması dışında başka birşey vermemiz yasak yoksa yaraları çıkıyor. Tüm aşıları, damlaları her zaman takipte, zaten sürekli veteriner kontrolündeyiz bu allerjik hastalığı sebebiyle. Çok teşekkürler önerileriniz için...

moon83

♡♡♡fatihim ve poyrazim ♡♡♡
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
547
cnm bendede 3 yaşında kızım(kedim) ve 11 aylık oğlum var hiç yasak koymadım pisi kızıma çünkü kedilere yasaklar daha çazip gelir ilk doğum yapmadan önce bütün oğlumun bütün eşyaların koklattım onun odasına girmesine karışmadım doğumdan sonra oğlumuda koklattım zaten kızım biraz küstü bana ilgim mecburen azaldı 15-20 gün ayak ucumda bile yatmaya gelmediki kaldıkı koyun koyuna yatarız biz onla:))))) tirip attı sonra alıştı şimdi ayak ucumuzda yatar ama dediğim gibi yasak koyma sakın daha cazip gelir ona. ben bebişimi uyuttuktan sonra üstümü değiştirip tüylerden dolayı pisim severdim sonra tekrar üstümü değiştiridmi öyle atlattık zorlu süreçleri kaldıki kediyle yada köpekle büyüyen bebeklerin bağışıklığı daha yüksek maşallah hiç hasta olmadı oğlum hatta onu yakalamak için yürüteçle uçuyor resmen onu sevmesine müsade ediyoruz cici yap diyoruz pek beceremiyor acıtıyor kontrollü sevdiriyoruz kedimi görünce kahkalar atıyor kedi bebek için uyarıcı zekası içinde çok iyi dumana gel gel bile yapıyor çok güzel şeyler yaşıyoruz :)))))) sakın kedinden vaz geçme cnm tırnaklarını vette sürekli kestiriyoruz çizmez ama önlem olarak aşıları düzenli yapılıyor sıkıntı yok yani kedinle bebeğinle güzel günler dilerim kafana takılan birşey olursa öm atabilirsin yada burdan yazarsın cnm sevgilir.

kedikuyrugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
5
cnm bendede 3 yaşında kızım(kedim) ve 11 aylık oğlum var hiç yasak koymadım pisi kızıma çünkü kedilere yasaklar daha çazip gelir ilk doğum yapmadan önce bütün oğlumun bütün eşyaların koklattım onun odasına girmesine karışmadım doğumdan sonra oğlumuda koklattım zaten kızım biraz küstü bana ilgim mecburen azaldı 15-20 gün ayak ucumda bile yatmaya gelmediki kaldıkı koyun koyuna yatarız biz onla:))))) tirip attı sonra alıştı şimdi ayak ucumuzda yatar ama dediğim gibi yasak koyma sakın daha cazip gelir ona. Ben bebişimi uyuttuktan sonra üstümü değiştirip tüylerden dolayı pisim severdim sonra tekrar üstümü değiştiridmi öyle atlattık zorlu süreçleri kaldıki kediyle yada köpekle büyüyen bebeklerin bağışıklığı daha yüksek maşallah hiç hasta olmadı oğlum hatta onu yakalamak için yürüteçle uçuyor resmen onu sevmesine müsade ediyoruz cici yap diyoruz pek beceremiyor acıtıyor kontrollü sevdiriyoruz kedimi görünce kahkalar atıyor kedi bebek için uyarıcı zekası içinde çok iyi dumana gel gel bile yapıyor çok güzel şeyler yaşıyoruz :)))))) sakın kedinden vaz geçme cnm tırnaklarını vette sürekli kestiriyoruz çizmez ama önlem olarak aşıları düzenli yapılıyor sıkıntı yok yani kedinle bebeğinle güzel günler dilerim kafana takılan birşey olursa öm atabilirsin yada burdan yazarsın cnm sevgilir.
bayıldım bayıldım bayıldım yazdıklarınıza...:KK16: Duymak istediğim şeyler tam olarak. Kesinlikle vazgeçmeyeceğim zaten ben de birlikte büyümelerini çok istiyorum. Veterinerimiz ilk 1 ay girmesin odaya yeter dedi, bende onu sağlamaya çalışacağım sadece yoksa sonrasında bir yasak olmayacak. Tırnaklarını zaten düzenli olarak biz kendimiz kesiyoruz, tüyleri de çok dökülen bir kedi değil. Diğer arkadaşların kedilerine bakıyorum yumak yumak dökülüyor ama patiğin tüyü hakikaten az dökülür. Yılda 1-2 kez dönem geçişlerinde yoğunlaşır o kadar. çok memnun oldum bu konuda kafama takılan şeylerde rahatsız ederim sizi. çocuklarınızla uzun mutlu yıllar diliyorum

ossllem

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
43
hamileliğim boyunca kızım bol bol karnım masaj yaptı sorun çıkmayacak zannettim ama bebeğim için eşyalar alamaya başlayınca hepsine çişini yaptı vet. hek. ne dediyse hepsini yaptım araştırdım ama olmadı oğlum uyurken üstünede çişini yaptı sürekli evden kaçtı daha 1 haftalık doğum yapmışken onu aradım araba altlarında... öyle zor zamanlar geçirdimki. eşim barınağa bırakacağım dedi onun için çok ağladım. en sonunda yalvar yakar anneme verdim keyfi yerinde şimdi ama ben çok zor zamanlar geçirdim. umarım siz de olmaz.

kedikuyrugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
5
hamileliğim boyunca kızım bol bol karnım masaj yaptı sorun çıkmayacak zannettim ama bebeğim için eşyalar alamaya başlayınca hepsine çişini yaptı vet. hek. ne dediyse hepsini yaptım araştırdım ama olmadı oğlum uyurken üstünede çişini yaptı sürekli evden kaçtı daha 1 haftalık doğum yapmışken onu aradım araba altlarında... öyle zor zamanlar geçirdimki. eşim barınağa bırakacağım dedi onun için çok ağladım. en sonunda yalvar yakar anneme verdim keyfi yerinde şimdi ama ben çok zor zamanlar geçirdim. umarım siz de olmaz.
Çok üzücü olmuş sizin için. Valla şimdilik beşiğini aldık odaya kurduk eşyalar öyle ortada duruyor hiç tepki falan vermedi, beşiği kokladı her yerini bıraktı.Ben üzerine çıkmaya çalışır içine yatar falan diye düşünmüştüm ama hiç yeltenmedi öyle şeylere de. Tabi bebek gelince nasıl değişir bilemem. Umarım yaşamayız tabi bu tarz şeyler.

moon83

♡♡♡fatihim ve poyrazim ♡♡♡
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
547
bayıldım bayıldım bayıldım yazdıklarınıza...:KK16: Duymak istediğim şeyler tam olarak. Kesinlikle vazgeçmeyeceğim zaten ben de birlikte büyümelerini çok istiyorum. Veterinerimiz ilk 1 ay girmesin odaya yeter dedi, bende onu sağlamaya çalışacağım sadece yoksa sonrasında bir yasak olmayacak. Tırnaklarını zaten düzenli olarak biz kendimiz kesiyoruz, tüyleri de çok dökülen bir kedi değil. Diğer arkadaşların kedilerine bakıyorum yumak yumak dökülüyor ama patiğin tüyü hakikaten az dökülür. Yılda 1-2 kez dönem geçişlerinde yoğunlaşır o kadar. çok memnun oldum bu konuda kafama takılan şeylerde rahatsız ederim sizi. çocuklarınızla uzun mutlu yıllar diliyorum
inşallah sorun yaşamazsınız sizde bizim gibi:)))))))))sizde mutlu güzel bir ömür diliyorum

Yagmurmuyagdi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
Benimde kisir disi bi kedim var. Cok akilli terbiyelidir. Ve evliyim. Yakin bi zaman icin bebek dusunmesekde ilerde kedimi atmam soz konusu bile olamaz bebek olunca. Bu fikrimi duyanlar ne kadar bencil oldugumu bebegimi hic mi dusunmeyecegimi soruyolar. Esim bile. Ancak bence bi bebegin bi cocugun bi hayvanla buyumesi kadar guzel bise olamaz. Herseyden ote hayat dolu olur ve bence kesinlikle vicdan sahibi sorumluluk sahibi mutlu bi cocuk olur. Esime her seferinde veririm kedimi bebek olunca desemde veremem sanirim. O bu ailenin bi parcasi. Kaldi ki cok terbiyeli bi kedi. Millet ne derse desin takmamaya caliscam.
Bence bebekle kediyi ayirmayin. Kedi nasilki size zarar vermiyo ona da vercegini dusunmuyorum. Gece onu disarda birakmaniz onu agresiflestirebilir. Bu da bebege karsi tavir bile almasina sebep olabilir. Kedileri tanidigim kadariyla soyluyorum. Heleki size duskun bi kedi.

Yukarı Alt