• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
    1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
    2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
    3- Yüzünüze dokunmayın!
    4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
    5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
    5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Kedimin ameliyatı

gul2016

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2019
2.313
3.812
Sevgili KK hayvansever dostlar, Benim 2,5-3 yaşında bir kedim var. Bunu 6-7 aylık cıvarındayken bulunduğumuz ilçenin barınağından evlat edindik. Oradaki belediye veterineri tarafından kısırlaştırılması yapıldı (bize teslim etmeden önce bunu şart koştular). Ne var ki kedi kısır olmasına rağmen senede bir veya iki kez kızışıyor. Büyük olasılıkla içeride yumurtalıktan bir parça kalmış ve bu parça hormon üretiyormuş. Bu parçanın ameliyat ile alınması gerekirmiş. Kendi özel veterinerim bu ameliyatı üstlenmedi çünkü çok zor bir ameliyatmış. Parça hareketli olduğundan ve çok küçük olduğundan samanlıkta iğne aramaya benzermiş, çok geniş bir alanı açmaları gerekirmiş ve riskli bir ameliyatmış. Başka bir veteriner (arkadaşımın bir tanıdığı) ise bu ameliyatı yapabileceğini söyledi. Ameliyat olmazsa parça tümöre dönüşürmüş ve kedi ileride kanser olabilirmiş. Bu konuda bilgisi olan var mı ve bu ameliyatı yaptırmalı mıyım?

fisilfisil

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2019
204
232
Ankarada vet fakultesi var iyiler diycktm izmir ile ilgili hic bilgim yok maalesef. Insallah halledersnz kolayliklar diliyorum
.

selennn

Evli mutlu ve çocuklu
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2011
3.174
3.138
Her kısırlasan kedi de az da olsa o olaylar vardır kisirlasmiş bile olsa kizginliğa girer ama cok hafif atlatır :KK66:

sibelizma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2016
20
13
Aynısı benim köpeğimde de oldu. 2.kez kısırlaştırıldı ama maalesef çözüm olmadı. Hala kızgınlık yaşıyor ve yalancı gebelik görüyor. Eğer kalan parçayı aldırabilirseniz lütfen benide bilgilendirin.

kavun kokusu

Buraya reklam alınır
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2015
5.281
11.528
Ankara Petcode hayvan hastanesi ile bir görüşün. İlla götürmeniz gerekmez, bilgi alırsınız.

gul2016

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2019
2.313
3.812
Aynısı benim köpeğimde de oldu. 2.kez kısırlaştırıldı ama maalesef çözüm olmadı. Hala kızgınlık yaşıyor ve yalancı gebelik görüyor. Eğer kalan parçayı aldırabilirseniz lütfen benide bilgilendirin.
çok geçmiş olsun. Ben de bundan korkuyorum. Hayvana boşuna eziyet. Kanser yapar dediler öyle demeseler yaptırmayacağım. Bir de ameliyat riskli korkuyorum, başına bir şey gelirse durduk yere diye sapasağlam hayvan ameliyattan sağ çıkmazsa ya da parça kalırsa ne yaparız bilmiyorum. Eşim yaptıralım diyor. Yarın randevü aldık saat 11de ameliyata girecek kızım. Dualarınızı eksik etmeyin...

sibelizma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2016
20
13
çok geçmiş olsun. Ben de bundan korkuyorum. Hayvana boşuna eziyet. Kanser yapar dediler öyle demeseler yaptırmayacağım. Bir de ameliyat riskli korkuyorum, başına bir şey gelirse durduk yere diye sapasağlam hayvan ameliyattan sağ çıkmazsa ya da parça kalırsa ne yaparız bilmiyorum. Eşim yaptıralım diyor. Yarın randevü aldık saat 11de ameliyata girecek kızım. Dualarınızı eksik etmeyin...
Çünkü kısırlaştırma değil de keşif ameliyatı olarak yapıyorlar o yüzden riskli oluyor. Ben petcode ile görüşmüştüm orada söylediler keşif olduğunu. Ama hayvan ömür boyu böyle yaşayamaz o yüzden sizin kediniz sıkıntı yaşamazsa bende yaptırmayı düşünürüm. Hangi ilde yaptırıyorsunuz? Dualarımız sizinle.

gul2016

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2019
2.313
3.812
Çünkü kısırlaştırma değil de keşif ameliyatı olarak yapıyorlar o yüzden riskli oluyor. Ben petcode ile görüşmüştüm orada söylediler keşif olduğunu. Ama hayvan ömür boyu böyle yaşayamaz o yüzden sizin kediniz sıkıntı yaşamazsa bende yaptırmayı düşünürüm. Hangi ilde yaptırıyorsunuz? Dualarımız sizinle.
Çok teşekkür ederim, size de tüm arkadaşlara da. Biz İzmir Karşıyakada bir klinikte yaptırdık bugün. Ameliyat başarılı geçti. İri bir bakla büyüklüğünde bir parça çıkardılar. Sağ over olduğu gibi içeride kalmış ve büyümüş; onu aldılar. Ancak parça çok yağ kaplamış ultrasonda görülemedi, açınca buldular. Şu an eve geldik. Kedinin durumu gayet iyi. Bandaj var bir hafta sonra kontrole gidecek bandajı alınacak. Şu an evin içinde dolaşıyor. Birazdan yemek vereceğim, henüz bir şey yeyip içmedi.
Veteriner dedi ki bazen içeride parça kalmasa bile kilolu ya da yağ kütlesi fazla olan hayvanlarda çok ender olmakla birlikte böbrek üstü bezinden salgılanan östrojen kızgınlık belirtilerine neden olabilirmiş. Ancak bu çok nadir görülürmüş. Neyse bizimkinden kocaman bir parça çıktı. Umarım artık kurtulmuştur.

Yukarı Alt