Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kemalizm Bir İdeoloji midir?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve jovi tarafından 5 Mart 2007 başlatılmıştır.

  5 Mart 2007
  Konu Sahibi : jovi
 1. jovi

  jovi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  130
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan bu soruya yanıt vermeden,ilk önce “İdeoloji nedir?” sorusunun yanıtını ortaya koymalıyız diye düşünüyorum..
  Çünkü Kemalizm’in bir ideoloji olup olmadığı konusu,öncelikle ideolojinin ne olduğu ,bu arada bizim ideoloji den ne anladığımız yani özetle ideolojinin ne olup olmadığı konusunda anlaşmamızı gerektirir.
  Ben bu soruya yanıtıma öncelikle bu konuda bildiklerimi fazla ayrıntıya girmeden özetle buraya aktararak başlamak istiyorum.

  “İdeoloji” teriminin ilk kez Fransız filozofu Destutt de Traccy tarafından “İdeolojinin Unsurları” adlı eserinde kullanıldığını görüyoruz..
  Dectutt De Traccy ideolojiyi fikirleri, düşünceleri inceleyen bilim olarak kullandı.
  Fakat kısa bir süre sonra terim bu anlamdan uzaklaştı; fikir ve düşünceler bilimi yerine dünyaya, topluma ve insana yönelik duygular, tutumlar ve düşünceler sistemi anlamında kullanılmaya başlandı.
  Ve nihayet/daha sonraları terim; bir kişiye, gruba, topluma ait özel çıkarları haklılaştırmaya (meşrulaştırmaya) yarayan fikirler sistemi anlamında kullanıldı.

  İdeoloji teriminin tanımı ve ilk olarak kullanılmasından bu yana ifade ettiği bu anlamlar açısından değerlendirildiğinde dikkat edilecek olursa Kemalizm’in bu yaklaşımların hepsinde kişilik bulan bir ideoloji olduğu daha ilk bakışta anlaşılır..

  KEMALİZM öncelikle bu terimin babası sayılan Dectutt De Traccy tarafından yapılmış olan tanıma göre bir İDEOLOJİ’DİR ÇÜNKÜ;
  KEMALİZM ;Türk Kurtuluş Savaşı ve Büyük Türk Devrimi’nin teorisini ve pratiğini ortaya koyan fikirleri, düşünceleri inceleyen ve bunu Türk Ulusu’nun yaşamı ve geleceği açısından ilkeselleştirmiş bilim olarak ele alınmış,uygulanmış ve halen uygulanmaktadır..

  KEMALİZM bu terimin; “dünyaya, topluma ve insana yönelik duygular, tutumlar ve düşünceler sistemi” sayılması bakımından da BİR İDEOLOJİDİR ÇÜNKÜ;
  KEMALİZM ; Başta Kurtuluş Savaşımızın ve Büyük Türk Devrimi’nin ölümsüz önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün olmak üzere Laik-demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Ulusunun dünyaya, topluma ve insana yönelik duygularını, tutumlarını ve düşüncelerini temsil eden bir fikir ve eylem sistemidir.

  KEMALİZM, bu terimin en son ve günümüzde de en etkin olarak kullanıldığı anlamda yani ; bir kişiye, gruba, topluma ait özel çıkarları haklılaştırmaya (meşrulaştırmaya) yarayan fikirler sistemi olması anlamında da bir İDEOLOJİ’DİR ÇÜNKÜ;
  KEMALİZM, Büyük Türk Devrimi’nin ve Türk Ulusu’nun Ulusal çıkarlarını meşrulaştıran bir düşünce sistemidir.

  Öyleyse Kemalizm’in bir ideoloji olup olmadığı konusunda karşılaşacağımız böyle bir soruya biz göğsümüzü gere gere;
  -EVET! KEMALİZM KÖKLERİ TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI VE BÜYÜK TÜRK DEVRİMİNE DAYANAN ,İLKELERİ VE İÇERİĞİ (ORTAYA KOYULMUŞ OLAN BÜTÜN BAŞLANGIÇ TAHLİLLERİ TEORİLERİ VE PRATİĞİ)BU DÜŞÜNCE SİSTEMİNİN TEMEL KAYNAĞI OLAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BÜYÜK NUTUK’UNDA VE CUMHURİYET DEVRİMLERİ İLE İFADE EDİLMİŞ BİR İDEOLOJİDİR..
  ÜSTELİK GÜNÜMÜZÜN EN ÇAĞDAŞ VE İNSANLIK TARİHİNİN EN KALICI/ÖLÜMSÜZ İDEOLOJİLERİNDEN BİRİDİR diyebiliriz.


  Şenol KATKAT / İLK KIVILCIM.
   
 2. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : jovi
 3. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.477
  Beğeni:
  830
  Ödül Puanları:
  353
  Jovicim güzel bir konuyu gündeme getirmişsin .Paylaşımın için teşekkürler .
   
 4. 9 Mart 2007
  Konu Sahibi : jovi
 5. jovi

  jovi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  130
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Galadriel canım paylaştığın değerli bilgiler için teşekkürler
  leerenim yorumun için teşekkürler
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.