Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kemençenin ilginç tarihçesi.

Konusu 'Özel Yetenekler, yani müzisyenler' forumundadır ve benbeyaz tarafından 5 Aralık 2006 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 1. benbeyaz

  benbeyaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2006
  Mesajlar:
  237
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kemençenin ilginç tarihçesi
  SAMSUN (İHA) - Kemençenin 18. yüzyıl sonlarına kadar Türk müziğinin tek yaylı sazı olduğu öğrenildi.

  Hacivat-Karagöz ve Türk tatlısının ardından Yunanistan'ın sahip çıkmaya çalıştığı Türkiye'nin önemli değerlerinden biri olan kemençenin Yunanistan'a 1924'ten sonra göç eden Rumlar tarafından götürüldüğü kaydedildi.

  Türk milletinin, Karadeniz Bölgesi'nde özellikle yaz mevsimlerinde yaylalara çıkarak sesiyle el ele verip saatlerce horon teptiği birlik ve beraberliğin simgesi haline gelen kemençeyi Yunan'ın sahiplenmeye çalışması tepkilere neden oldu.

  Yunanistan'ın, "Kemençe bizim çalgımız" şeklindeki sözde iddiası kemençeye gönül verenleri kızdırırken, Samsun'daki kemençe imalatçısı ve icracısı İbrahim Çelebi'nin hazırlattığı internet sitesinde bu enstrümanla ilgili şu bilgilere yer verildi:

  "- Farsça kökenli bir kelime olan kemençe aynı dildeki keman, (yay, kavis) kelimesi ve küçültme eki çe'nin bir araya gelmesinden oluşur ve yayla çalınan küçük saz anlamını taşır.

  Orta Asya'da şekil olarak bugünkü kemençeye tam benzemeyen, fakat onun atası sayılabilecek bir çok saz görülür. Orta ve Uzak Asya Müslüman ve Moğol saz takımlarındaki yaylı sazlar incelendiğinde farklı isimlere de rastlanmakla birlikte (örneğin Kırgızistan ve Özbekistan'da Kıyak) çoğunlukla 'Kemençe veya Kemançe' adının verildiğine ve 'Iklığ - Iklık' adıyla beraber kullanıldığına rastlıyoruz. Benzer şekilde Fransa'da 'Pochette (poşet)' İngiltere'de ise 'Kit' olarak adlandırılan ve kemençe ile benzerliklere sahip yaylı çalgı türü olduğu bilinmektedir. Kemençenin (-çe) ekindeki küçültme anlamı pochette kelimesinde de vardır. Çünkü Fransızca da bu kelimenin cep, kese ya da cepte taşının şey gibi anlamları vardır.

  - Kemençe kelimesi bugün Türkiye dışında İran, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede kullanılmaktadır. Günümüz Türkiye'sinde biri klasik Türk müziğinin Armudi kemençesi, diğeri ise Doğu Karadeniz halk müziğinin Karadeniz kemençesi olmak üzere iki tür kemençe kullanılmaktadır. Ayrıca kabak kemani de bazen kemençe olarak isimlendirilmektedir. Armudi kemençe ve kemaninin benzerlerine rastlanmakla birlikte (Macarlar benzer türde çalgıya Hegedü, Yunanlılar lira, Bulgarlar Gadulga, Araplar Rebap adını vermişlerdir) Karadeniz kemençesinin şekil ve çalınış tarzı bakımından benzeri bulunmamaktadır. 18. yy. sonlarına kadar Türk müziğinin tek yaylı sazı olan kemençenin yerini, Batının önce Viola d'amore'si (sinekemanı adıyla), sonra da Violino'su (keman) aldı. Ama Karadeniz kemençesi horonlar sayesinde, armudi kemençe ise 19. yy. ortalarına doğru girdiği fasıl topluluğu içinde günümüze kadar geldi.

  - Karadeniz kemençesi Doğu Karadeniz Bölgesi dışında Yunanistan ve diğer ülkelere göç etmiş olan Karadeniz kökenli mübadil Rumlar tarafından da halen yaşatılmaktadır. Ayrıca Trabzon ve çevresinden göç eden Ermenilerin de bu sazı kullandıkları bilinmektedir. Türk müziğinin bu en küçük yaylı sazı, boy-posundan umulmayacak güçte bir ses yüksekliğine ve tınısına sahiptir."
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Ocak 2009
 2. 20 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 3. AYN

  AYN SİDİKLİ Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.494
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  beyazcıgım paylaşımın ıcın tşk ler,yakında yunanlılar bızıde calıcak
   
 4. 20 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  266
  Ödül Puanları:
  363
  Oy kemençeci dayi, soktun gözüme yayi
  Kör ettun gözlerumi göremedum dünyayi
  Derule denderule, derule denderule:teytey: :teytey: :teytey:
   
 6. 21 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 7. Mahbile

  Mahbile Acem Kızı Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.391
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Bi akdeniz insanı olaark kemençeyi çok seviyorum da:1yes2:
   
 8. 3 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : benbeyaz
 9. **kardelen**

  **kardelen** Ziyaretçi

  :1yes2: :1yes2: :1yes2:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.