1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Kemik uzatma operasyonları nasıl yapılır?

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve Elif tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  16 Haziran 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28.446
  Beğenildi:
  15.134
  Ödül Puanları:
  488
  Ana prensip uzatılacak kemiği kesilmesi (yani düzgün bir kırık oluşturulması) sonrasında kesik kemiğin üst ve alt parçalarına vida veya tellerle tutturulmuş cilt dışına yerleştirilmiş eksternal fikzatör denilen bir cihaz yardımıyla hergün belirli miktarda (ortalama günde 1 mm) aralığı açma esasına dayanır. Uzatma sırasında düzenli kontrollerle açılan aralığı kemiğin doldurup doldurmadığı izlenir. Uzatma sona erdikten sonra açılan aralıktaki yeni kemik dokusunun sertleşmesi beklenir. Bu tamamlanınca eksternal fikzatör çıkarılır.

  Başka uzatma yöntemleri tanımlanmışsada en sık ve güvenli yöntem yukarıda anlatılan İlizarov yöntemidir. Ancak bazı vakalarda İlizarov eksternal fikzatörü yerine kullanımı ve taşıması daha kolay eksternal fikzatörler İlizarov prensibiyle uzatmalarda kullanılmaktadır.

  Kemik uzatma operasyonları kimlere yapılabilir?
  Kemik uzatmaları 2 cm nin üzerindeki bacak kısalıklarında ciddi kozmetik veya fonksiyon kaybına neden olan kol kısalıklarında yapılabilir.

  2 cm üzeri bacak kısalığı topallamaya neden olur. Daha ileri kısalıklarda; kısalığı telafi etmek için leğen kemiğinin aşağı sarkıtılması ve bunu dengelemek için bel kemiğinin eğilmesi ile gelişen bel sorunları sürekli parmak ucuna basma sonucu topuğa basamama (ekinus deformitesi) çabuk yorulma gibi bulgular topallamaya eşlik eder. Yukarıdaki bulguları olan kişilerde bacak uzatma operasyonları yapılabilir.

  Kol uzatma ameliyatları daha nadir olarak yapılmaktadır. Kolda en sık kemik uzatma gerekliliği önkol kemiklerinden birinin kısalığı nedeniyle fonksiyonun bozulmuş olmasıdır. Daha nadir olarak ileri kısalıklarda estetik amaçlı yapılabilir.

  Estetik amaçlı bacak ve kol uzatmaları akondroplazi denilen cücelik tipinde yapılabilir. Burada gövde normal boyda kol ve bacaklar kısadır. Bu vakalarda erken başlanması koşuluyla 20-25 cm ye kadar bacak 10-12 cm ye kadar kol uzatılması mümkündür.

  Kemik uzatma operasyonları kimlere yapılmamalıdır?

  Bacak uzatma kararı verilirken özellikle çocuk felci sonucu oluşan kısalıklarda iyi karar vermek gerekir. Fonksiyon görmeyen bacaklarda cihazsız yürüyemeyen vakalarda uzatma genellikle gereksizdir. Yine kemik gelişimi kötü olan felçlilerde uzatmanın normal koşullara göre uzayabileceği bazen gerçekleşemeyebileceği hesaplanmalıdır. Ayrıca var olan kas güçlerinde bir miktar azalma varolan bazı biçim bozukluklarında ek müdahaleler ile düzeltme gerektirecek ilerlemeler olabileceği unutulmamalıdır.

  2-3 cm arası kısalıklarda karar için dikkatli düşünülmelidir. Büyümesi tamamlanmamış cocuklarda kısalık telafisi için karar dikkatli alınmalıdır. İleride gelişebilecek bel problemlerini önlemek ve psikolojik sorunlardan korunmak için büyük kısalıklarda iki aşamada (büyüme tamamlanmadan ve gerekirse tamamlanınca ikinci kez) uzatma yapmak mantıklı olabilir.

  Özellikle 5 cm üzeri uzatmalar 35 hatta 26 yaş altında yapılmalıdır. Aksi halde ciddi kaynama problemleri karşımıza çıkabilir.

  Kolda tek taraflı ciddi kısalık ve cücelik dışında estetik amaçlı uzatmalardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu durumlarda uzatmanın iki taraflı yapılma zorunluluğu hem zamanı tahammülü zor bir yere kadar uzatır hemde normal fonksiyona sahip bacaklarda operasyon risklerini iki defa almak gereksizdir.

  Kemik uzatma ameliyatlarındaki zorluklar
  Zaman � Genelde ortalama her uzatılan 1 cm için 1 ay gibi bir zaman verilmektedir. Verilen zamanda bazen 2 kata varan değişimler olabilmektedir. Yinede uzatma zamanını belirleyen 3 ana faktör yaş kişisel faktörler ve uzatma sırasında komplikasyon gelişip gelişmemesidir. Yaş ne kadar küçük kişisel faktörler ne kadar pozitif (bünye kemik kalitesi vucudun kemik yapım potansiyeli vb) komplikasyon ne kadar az gelişirse uzatma zamanı o kadar kısa olur. En kısa uzatma süresi 4 aydır üst sınır 1-2 yıl alabilir.
  Cihaz � Operasyon sırasında yerleşirilen eksternal fikzatör denilen cihaz cilt dışında taşınması zor bir cihazdır. Dışarıdan göründüğü gibi hareketi kısıtladığı banyo yapılmaması ve temiz tutulması gerekliliği gibi sıkıntıları vardır.
  Koltuk değneği kullanımı � Hastaların büyük çoğunluğunda uzatma işlemi sırasında koltuk değneği kullanılmasını gerektirir.
  Kemik uzatma ameliyatlarındaki olası problemler

  Geç kaynama veya hiç kaynamama � İleri yaşlardaki hastalarda kemik kalitesi bozuk bünyesel faktörleri zayıf hastalarda rastlanabilir. Uzatma süresi çok uzayabileceği gibi hiç uzatma yapılamaması veya istenilen kadar yapılamaması da mümkündür.
  Erken kaynama � Bazı hastalarda bünyesel faktörler iyi takip yapılmaması gibi durumlarda uzatma hattında erken kaynama olur ki bu durumlarda ya yeni bir operasyonla kemiği kesmek veya uzatmayı sonlandırmak gerekir.
  Enfeksiyon � Eksternal fikzatörü kemiğe bağlayan tel veye vida diplerinde küçük enfeksiyonlar %50 vakada olmaktadır. Bunlar pansuman antibiotik kullanımı küçük önlemlerle halledilebilmektir. Bu tür küçük iltahapların ihmal edilmesi tel-vida dibi iltahaplarının kemiğe bulaşmasına neden olabilir. Bu durumda tel veya vidanın değişmesi gerekebilir. Çok ihmal edilmiş vakalarda tüm sistemin çıkarılması gerekebilir.

  En ciddi enfeksiyon kemik kesimi sırasında alınan enfeksiyonlardır. Bu durum uzatma işlemine devam edilememesi kesilmiş kemiğin kaynamaması gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumdan sakınmanın en iyi yolu sterilizasyonu iyi ameliyathaneler kullanmaktır. Yinede en iyi koşullarda bile %2 civarında bu tür cerrahi enfeksiyon olasılığı vardır.
  Şekil bozuklukları � eksternal fikzatöre ait problemler veya hatalı uzatmadan kaynaklanabilen kemiğin istenmeyen açılarda uzaması mümkündür. Bunlara görüldüğü anda müdahale edilebilir. İhmal edilmesi kalıcı sorunlara neden olur. Uzatmalarda diz ve ayak bileği adelelerinin kısa kalması sonucu topuğa basamama dizi düzeltememe gibi sorunlar görülebilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için düzenli germe ekzersizleri yapılması esastır.
  Damar-sinir yaralanmaları - Ameliyat sırasında nadiren de olsa görülebilir. Deneyimli ellerde neredeyse görülmemektedir. Asıl sinir sorunları uzatma sırasında görülebilir. Genellikle günlük 1.5 mm ve üzeri hızla uzatmalarda olur. Hastaların uzatma sırasında uyuşukluk duymaları durumunda derhal doktorları ile iletişim kurmaları önerilir.
  Kemik uzatma ameliyatlarında sonuçlar
  Yukarıda anlatılan komplikasyonların büyük kısmı hasta-doktor ilişkisinin kesintiye uğraması sonucunda olmaktadır. Burada başarının anahtarı; ameliyatın iyi ellerde yapılması hastanın takibinin sık aralıklarla - dikkatle yapılması hastanın olası riskler ve komplikasyonlar hakkında iyi bilgilendirilmesi ve sorun olduğunda hastanın en kısa zamanda doktoruna ulaşabilmesidir.

  Doğru seçilmiş ve iyi takip edilen vakalarda %90 a varan tatminkar sonuçlar alınmaktadır.
   
 2. 19 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Elif
 3. Emel58

  Emel58 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  40 yıl öncesinin üsulünü anlatıyorsunuz.Bakın size internetten bir alıntı.
  Arkadaslar türk ekolü yazın 100 lerce sayfa cıkıyor yöntemi anlatan.

  Türk mühendislerinin ABD’de geliştirdiği ve "Paley’s Method" adını verdiği fiksatör, daha hızlı uygulanması, tedavi süresini kısaltması, daha az cerrahi müdahele gerektirmesi gibi özellikleriyle "Türk ekolü" olarak literatüre geçti.

  Cücelik, polio, sekeli, raşitizm ve blount hastalığının yanı sıra kemik kırıkları ve deformitelerinde, hatalı kaynamış kırıklarda, boy uzatmada kullanılan fiksatör, tüm dünyada ortopedi uzmanlarınca tercih edildiği bildirildi.

  Cihazı geliştiren ABD merkezli Imed Surgical kuruluşunun Başkanı Tamer Işın, fiksatörün çocuk ya da yetişkinlerde kemiklerde meydana gelen kırıkların tedavisinde ve doğuştan veya sonradan oluşan yapısal bozuklukların, dizilim bozukluklarının düzelmesi için vücut dışından kemiği sabitlemek için kullanılan bir cihaz olduğunu anlattı.

  Dünyada çok eskiden beri kullanılan sistemler bulunduğunu, özellikle Rus, İtalyan, Amerikan ekolünün bu alanda söz sahibi olduğunu belirten Işın, "Geliştirdiğimiz bu sistemle dünya ortopedi tarihinde Türk ekolü olarak yer aldık" dedi.

  -ESKİ SİSTEMLERDEN FARKLARI-
  "Paley’s Method"un daha önce kullanılan cihazlardan en önemli farklarının neler olduğuna ilişkin soru üzerine Işın, "Diğerlerinden en önemli farkı, bilgisayar desteğiyle kullanılan bir sistem olmasına rağmen, bilgisayara bağımlı ve zorunlu olmamasıdır. Yazılım anlamında çok büyük farklılığı var. Bizim yazılımımızda var olan bir navigasyon modülüyle birlikte ölçümler, röntgen filmleriyle üzerinden doktor tarafından yapılıyor. Bu ölçüm hatalarını ortadan kaldırmaktadır. Bu ölçüm hatalarına bağlı revizyon süreçlerini ortadan kaldırmaktadır" diye konuştu.

  Işın, geliştirdikleri fiksatörün uygulamasının hızlı ve maliyetinin düşük olduğunu, tedavi süresini çok kısalttığını, daha az cerrahi müdahale gerektirdiğini, düzeltme sürecinde çoğu zaman kol değişiminin gerekmediğini veya daha az kol değişimiyle düzeltmeyi tamamladığını söyledi.

  "Daha az sayıda ameliyatla daha önemli deformiteler, kemik bozuklukları düzeltilmektedir" diyen Işın, görsel algılanabilirliği sağlayan sistemin hekim açısından da büyük bir uygulama rahatlığı getirdiğini anlattı.

  Tamer Işın, "Görsel algılanabilirlik çok önemli bir fark. Böylece hangi kolunu hareket ettirdiğinde fiksatörün ne yapabileceğini doktorun biliyor olması çok büyük bir avantaj sağlıyor. Doktora uygulaması kolay ve sonuçları başarılı bir uygulama sağlıyor" dedi.

  Daha önceki sistemlerde ölçümlerin röntgen filmleri üzerinden elle doktorlar tarafından yapıldığını, burada da bir takım hatalar olabildiğini anlatan Işın, "Bu sistemle doktorun ameliyattan sonra bilgisayarda yapacağı iş 5 dakikadır. Bütün ölçüm ve hesaplamalar 5 dakikada hatasız olarak tamamlanır" bilgisini verdi.

  -İTALYA’DAN HEKİMLER EĞİTİM ALMAK İÇİN GELDİ-
  Işın, mart ayı sonunda İtalya’nın çok ünlü doktorlarından oluşan bir grubun fiksatörle ilgli eğitim almak amacıyla Türkiye’ye geldiğini, haziran ayı içinde de İngiltere’den yine ünlü isimlerin bulunduğu bir grubun Adana’ya eğitim için geleceğini belirterek, "Bu, Türk ortopedi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü geçmişte Türk ortopedistleri özellikle bu alanda çok iyi olan İtalya’ya giderdi eğitim amacıyla. Bu yüzden de eğitimlerimiz İtalya’dan başlasın istedim. Geçmişteki bu süreci bildiğim için. Bu hem benim için hem de Türk ortopedi camiası için gurur verici diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

  -ESİN KAYNAĞI MİMAR SİNAN-
  Üçüncü jenerasyon eksternal fiksatörü geliştirme sürecinde Mimar Sinan’dan esinlendiklerini söyleyen Işın, şu bilgileri verdi:"Amerikalıların geliştirdiği yarı bilgisayar destekli ikinci jenerasyon bir sistem vardı. Bunun üzerine araştırmalar yapmaya başladık. 2 yıl bu sistemi inceledik, benzerini geliştirdik. Daha sonra ekibimdeki arkadaşlarımla yaptığımız araştırmalarda daha farklı bir dizilim, daha farklı bir yazılım nasıl olur diye araştırırken Mimar Sinan bize esin kaynağı oldu.   
 4. 19 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Elif
 5. nilsu83

  nilsu83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  139
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  ben bu amliyatı yaptıranların (mecburiyetten) hikayesini okudumda çok acılı olduğundan bahsediyolar