1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kendi Kendine Vulva Muayenesi (KKVM)

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve sude06 tarafından 6 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2007
  Konu Sahibi : sude06
 1. sude06

  sude06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Kendi Kendine Vulva Muayenesi (KKVM)

  KKVM tıp literatürüne nispeten yeni girmiş bir kavramdır. Aynen kendi kendine meme muayenesinde olduğu gibi amaç, incelenen bölgede oluşabilecek sorunların erken dönemde, henüz tedavi edilebilir bir aşamadayken saptanmasıdır.

  Dış genital bölge (vulva) kadın bedeninin nispeten zor gözlenebilen ve bu nedenle sinsi seyreden hastalıkların belirtilerinin nispeten geç saptanabildiği bir bölgedir. Bölgede gelişmesi muhtemel bazı kanser türleri aynen rahimağzı kanserinde olduğu gibi oldukça uzun süren bazı ön evrelerden geçmekte ve sorun henüz kansere dönüşümün gerçekleşmediği bu evrelerde yakalandığında oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir (ayrıntı için>>VIN (vulvar intraepitelyal neoplazi)). Yıllık yapılan jinekolojik muayenede vulva bölgesi doktor tarafından dikkatli bir şekilde gözden geçirilir ve şüpheli görülen bölgeler büyüteçle incelenerek gerekli durumlarda biyopsi alınarak patolojik incelemeye tabi tutulur. Ancak 12 ay uzun bir süre olduğundan arada kalan zamanda kadının belli aralıklarla kendi kendine yaptığı muayene muhtemel bir sorunun erken tanınma olasılığını daha da artıracağından bu muayene her kadına önerilmektedir.

  Nasıl yapılır?

  KKVM için sabit bir şema olduğu söylenemez. Her kadın kendini en rahat hissettiği şekilde bu muayeneyi yapabilir. Amaç, bölgede ele gelmesi muhtemel kitleleri saptamak, bir ayna yardımıyla da bölge cildindeki değişiklikleri farketmeye çalışmaktır.

  Aşağıda muayenenin aşamaları basit bir şekilde anlatılmıştır:

  1-Yatakta yatarken bacaklarınızı yanlara doğru aralayın.
  2-Önce sol elinizin üç parmağıyla sağ kasık bölgenizi, sonra sağ elinizin üç parmağıyla sol kasık bölgenizi yukarıdan aşağı doğru tarayarak bu bölgede şişlikler olup olmadığına bakın. Bu bölgede şişlik saptarsanız bu %90 olasılıkla lenf bezi büyümesi olup, bu büyüme %90 olasılıkla daha önceden geçirilmiş basit bir enfeksiyona bağlıdır.
  3-Vulva muayenesi için sol veya sağ elinizi kullanabilirsiniz. Vulva bölgesini saat oniki hizasında pubis kemiği, saat altı hizasında perine (anüs ile vajina girişi arasında kalan bölge) yanlarda dış dudaklardan oluşan bir saat kadranı olarak düşünün.Saat oniki hizasından başlayarak saat yönünde (veya daha rahat hissederseniz saatin tersi yönünde) bölge cildini baş parmağınızla elinizin diğer üç parmağı arasında hafifçe sıkıştıracak şekilde incelemeye başlayın. Bu incelemede aranacak olan bölgesel bir şişlik, düzensizlik, sertlik veya ağrıdır.
  4-Bir elinize bir ayna alın. Diğer elinizle inceleyeceğiniz bölgeyi gererek aynada daha rahat görülmesini sağlayın. Bu incelemede de bölgeyi saat kadranı gibi düşünüp her bölümünü tarayın. Bu incelemede amaç bölgedeki cilt değişikliklerini farketmektir.

  İncelemeyi 3 ayda bir yapmanız yeterlidir. Herhangi bir sorun saptarsanız rutin jenekolojik muayene gününüze beklemeden doktorunuzla mutlaka irtibata geçin.
   
  CanooCan bunu beğendi.