1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kentin ve kırsal yaşamın cinselliğe etkileri

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve yenibirsayfa tarafından 25 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  25 Nisan 2007
  Konu Sahibi : yenibirsayfa
 1. yenibirsayfa

  yenibirsayfa Guru Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  286
  Kent yaşamının hem olumlu hem de olumsuz yönleri varmış arkadaşlar,okuyup farkına varalım istedim.

  Cinsel hayat söz konusu olduğunda da, şehirli çiftlerle taşralı çiftler arasında belirgin bir fark var. Taşralı çiftler toplumsal baskının altında çıkmaza girme tehlikesiyle karşı karşıyayken, şehir yaşamının getirdiği stres ise görece 'özgür' olan çiftleri monotonluğa sürükleyebiliyor.

  Sekste, şehirli kadın ile taşralı kadın arasında fark var mıdır?
  Cinsel davranışta kültürel etkenler ve alınan modellerin oldukça etkisi var. Yaşam, çalışma, barınma koşulları kişilerin cinsel davranışını etkiler. Oluşabilecek cinsel sorunların paylaşılması, danışılacak hekimlerin bulunabilmesi ve sorunların çözümü taşrada çok daha zor. Oysa şehirli çiftler özgür olabilmekte ve sorunlarını daha kolay çözebilmekteler. Ancak benim gözlemim, taşrada ya da tek odalı barınma şartlarının güç olduğu ortamlarda yetişen bireylerin, cinsellikle küçük yaşta tanıştığı yönünde. Çocuklarını cinsellikten korumaya çalışan ailelerin çocukları ise, cinselliği hiç görmeyip yaşamadıklarından cinsel aktif döneme geçtiklerinde ciddi zorluklar yaşıyor.

  Şehir merkezlerine gidildikçe seks oranı düşüyor mu?
  Metropol kültürünün verdiği stres ve zaman azlığı, çiftlerin birbirleriyle paylaştığı anları azaltıyor. Buralar da ilişki öncesi gerekli olan rahatlama fazını kısıtlamakta ve ilişkileri daha mekanik hale getirip, zamanla da monotonlaştırıyor. Bu da cinsel isteği ve ilişki sıklığını azaltıyor.

  Cinselliğe başlama yaşı şehir ve kırsal kesimlerde farklılık gösteriyor mu?
  Kırsal kesimlerde küçük yaşlarda evlilik, cinsel yaşamın erken başlamasına sebep olurken, şehirlerde de azalan çevresel baskılar ve özgürleşme ile birlikte evlilik öncesi cinsel deneyimlerin yaşı düşmektedir.