Kepek sorunu

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Emoji Skoru
108.186
Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler. Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.

Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun nedenidir.

Kepek probleminin iki ana nedeni vardır:

ıçsel nedenler:

Hormonal dengesizlikler
Sağlık sorunları
Fazla terleme
Yetersiz temizlik/hijyen
Alerjik hassasiyetler
Yorgunluk
Duygusal stres
Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
Dengesiz/yanlış beslenme

Dışsal nedenler:

Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak
Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
Sıkı şapka veya eşarplar
Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
Stres, panik, tansiyon

Kepek problemi genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine rağmen bu problemi yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir. Bu arada genel kanını aksine seyreden diğer bir husus da kepeğin kellikle hiç bir bilinen bağının olmamasıdır.

Kepek probleminin en yaygın tedavisi aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardır:

Kömür-katran
Pyrithione-çinko
Salisilik asit
Selenyum sülfit
Kükürt

Kepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; ancak kontrol edilebilir. Yoğun problem yaşanmayan durumlarda kepeği düzenli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür. Bu mümkün olmadığı taktirde doktor tavsiyesiyle
alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.

Her iki durumda da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.

Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur.

Kepek probleminin ortadan kaldırılması mümkün olmasa da bazı önlemlerle kontrol altına alınması mümkün:

Beslenme: Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol B vitamini tüketin.

Şampuan: Piyasada bulunan iyi kepek şampuanlarından kullanın. Saçınızı sık yıkayarak iyi durulayın.

Alternatif uygulamalar: Kafa derisinin pH değerlerini dengelemesi açısından yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı faydalı sonuçlar vermiştir.

Sarımsak ve kekik de kepeğe karşı iki iyi silah sayılır. Bunların tablet veya doğal yollarla tüketimi kepek probleminde yardımcı olacaktır.

Soğanlar yüksek oranda kükürt içerir. Ara sıra bir soğanın ezilerek kafa derisine masajla sürülmesi etkili olabilir. Haftada bir de saçınızı mutlaka kükürtlü bir şampuanla yıkamalısınız.

Alternatif tedaviler: Kepeğin bazı homeopatik tedaviye, akupunktura, bazı özel masajlara cevap verdiği de kanıtlanmıştır.

Hangi tedavi veya uygulama yöntemini seçerseniz seçin; etraflı bilgi edinin ve çözümlerin şahsa özel olduğunu unutmayın.
Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR

Son düzenleme:

onetimes

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
16
heden şholders şampuan var ya son zamanda sık reklamı olan onu kullanan var mı??

Mahbile

Acem Kızı
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
6
bende de başladı ya napsak :rolleyes2:

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
16
onetimes .!.:
heden şholders şampuan var ya son zamanda sık reklamı olan onu kullanan var mı??
evet ben kullaniyorum ama 2 hafta falan oldu simdilik faydasini gormedim ama insallah gecer cunku bir senedir ugrasiyorum gecsin diye....

onetimes

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
16
ben kepek şampuanı satıyorum onlar kepeği yok ediyo ama saçları kacık gibi yapıyor.. bi taneside saçı yumşak yapıyor ama çok kötü kokuyor.. biride çok döküyor.. bitkisel şampuanlar var onlarda kaşıntı yaptı bu günde siyah badi giyinmişim imdat yaa!!

heden şolders iyi bi şampuana benziyor zepp peki bu şampuan saçı sert yapıyomu parlaklığı nasıl yapıyor alıcam bi tane ama emin olmak istiyorum. (evde yarısı kullanılmış bi sürü şampuan olduda :yes:

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Emoji Skoru
108.186
onetimes .!.:
ben kullanıyorum onetimes kepek sorunum vardı ve kullandığım şampuanlar dahada kötü olmasına sebep oluyordu,yeni kullanmaya başladım ve memnunum zaten normal şampuan gibi değil masajla saçlara yediriyor ve duruluyorsun yalnız gözlerine kaçırma zaten kullanımında gözlere kaçırılmaması hakkında uyarı var,10gündür kullanıyorum ve kepek sorunum kalmadı gibi birşey sık kullanımada müsait bir ürün bana iyi geldi istersen bir dene belki sanada iyi gelir.:rolleyes2: hee bide bu ürünü kullanırken başka şampuan kullanma sırf bunu kullan ve saç kremi kullanma ihtiyacı duyarsan kremi saç diplerine yedirme,mümkünse saç uçlarına sür.Benim saçlarım boyalı olduğu için çok yumuşak yapmadı saçlarımı ben saç kremide kullanıyorum ama sadece uçlarına ve saçlarım ipek gibi oluyor

onetimes

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
16
çok teşekkürler akşama başlıycam.

kardelenes

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
3
arkadaslar sampuan degıstırmek de kepek yapıyor kullandınız sampuanı sık sık degıstırmeyın.

therita

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
kardeşim lorealin şampuanını kullanıyor bir de artı krem sanırsam ona bir bakın çok iyi geldi diyor

inxsxirah

Guru
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
kızlar size bir önerim var,ama ayyyy çok pis kokar demeyin deneyin ok.
duşta son şampuanlamadan sonra saçınızı durulayın ve kafa derisini kaplayacak kadar sirke sürün masaj yaparak birkaç dakika kalsın sonra sadece suyla durulayın.
işlem tamam :)
sirke çok işe yarıyor,hem saçınız kuruyunca sirke kokusuda gelmiyor merak etmeyin.ıslakken biraz kokar o kadar.

Yukarı Alt