1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Keratokonus

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28.433
  Beğenildi:
  15.108
  Ödül Puanları:
  488
  Keratokonus, şemada görülen ve saat camı gibi ileriye yönelmiş olan kornea tabakasının deforme olarak daha da incelmesi ve öne doğru uzamasıdır..

  Hastalık çocuk yaşlarında pek belli değildir. Ama aslında iyi bir göz doktoru küçük yaşlarda bile kornea yarıçapının normalden küçük olduğunu fark edip anne - babayı uyarabilir; tabii bunun için ebeveynlerin hiç şikayeti olmasa dahi 2, 4, 7, 10 , 12, 14 yaşlarında yavrularını muayene ettirmeleri gerekir. Eğer daha önce doktora gidilmemiş ise, 20 yaş civarında bulanık görme, ışık yansımasından ileri derecede rahatsız olma, baş ağrısı gibi şikayetler ile doktora gidilir. Önceleri verilen gözlük ile bir miktar görme sağlanırsa da gözlük ile giderek yetersiz kalır, hatta bazen gün boyunca gözlükle bile görmede dalgalanmalar olur..

  Başlangıçta tedavisi kolaydır: sert veya gaz geçirgen diye adlandırılan kontakt lensler ile ilerleme durdurulabilir veya en azından yavaşlatılabilir. Yandaki resimde görülen safha lens için uygun son dönemi göstermektedir; meslektaşlarımız bu safhada sert lens önerince nedense hastalar lensi genelde istememekte, gözlükle idare etmekte, fakat keratokonus ilerleyip, aşağıdaki resim evresine gelince artık hasta istese dahi lens kullanımı mümkün olamamaktadır!!

  Çünkü bu orta safhada da tedavi edilmez ise, hastaya artık halk arasında ölü gözü nakli diye adlandırılan kornea transplantasyonu gerekir. Bu devreye gelmeden tedaviye başlanması en doğrusudur. Çünkü memleketimizde ölü korneasının bulunması hem zordur, hem de ameliyat her zaman ne yazık ki başarılı olmamaktadır... fakat halkımız bu hastalığın erken teşhisi ile tedavisinin ne kadar kolay olduğunu bilmediği için, seneleri boşu boşuna geçirmekte, ancak kornea transplantasyonu (ölü gözü nakli) devresine geldikten sonra göz doktoruna başvurmaktadır.. O zaman ise, doktorun yapabileceği yardım, ne yazık ki tıbbın bu günkü imkanlarıyla kısıtlı kalmaktadır.. Genelde transplante edilen kornea hastanın gözü tarafından kabul edilmekte, fakat konulan korneanın eskiden olan miyop, astigmat veya hipermetrop gibi kırıcılık kusurları hastanın görüşünü daha da rahatsız edebilmektedir. Böyle bir hastaya nakledilen kornea sonucunda hasta tam 7.00 diyoptri hipermetrop olmuştu ve ne yazık ki artık, daha önceden sahip olduğu görmeden de daha az görüyor şimdi.. Bu nedenle keratokonus hastalarına mümkün olduğu kadar kontakt lens tedavisini uygulamalarını öneririm..
  [​IMG]
  Eğer kontakt lens fayda etmiyorsa 2. aşamada özel bir cihaz ile ultraviyole A ışınları verilmesi denenebilinir. Bu tedavi nispeten yenidir ve son 5 senede 1.400 hastada uygulanmıştır. Hiç bir yan etkisi yoktur ve doku yapısı bozulmuş kornea hücrelerinin çapraz bağlarını kuvvetlendirmeye yöneliktir. Gözler yarı zamanlarda yarım saat süre ile ultraviyole A ışınlarına tutulur. Sonuç 6 ay sonra görülür.

  [​IMG]
  Eğer ışın tedavisi fayda etmiyorsa 3. aşamada kornea katmanları arasına konulan Kornea Halkaları ( Korneal Ring ) denenebilir. Bu yöntem de az riskli ve geri dönüşümü olduğundan hasta korneasına zarar vermeden, halkalar gerekirse ileride çıkartılabilinir.

  Ancak Kornea Halkalarından fayda bulmayan hastalara son çare olarak Kornea nakli önerilir.

  Ama unutmayın ki nakledilen kornea her zaman vücut tarafından kabul edilmez ve ne yazık ki ameliyat sonrasında göz eskisinden bazen daha kötü dahi olabilir...
  ahmetgirgin.net

   
 2. 3 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. sewdice

  sewdice Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yengem keratokonus hastası,gerçekten çok zor bi durum.ik gözlkle başladık ama artık yetmediği için sert lenslere geçti.umarım ilerlemesi durur da daha fazla ilerlemez.yoksa kör olması kaçılmaz :KK43:( ve bu hastalık genetik bir hastalık,çocuklarına da geçebilme ihtimali war :KK43:( of offff :a015:
   
 4. 22 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : Elif
 5. bsrcnr

  bsrcnr Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  72
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaşım nasıl bir şey yazmışsın bilgi desem değil, felaket telalalı gibi. Hiç düşünmüyormusun bu hastalığı araştıracak olan buraya gircek bakıcak kör olması kaçınılmaz falan...

  Bende keratakonus hastasıyım körlük falan doktorların ameliyet ol diye gaz verdiği bişey en son aşama. 6-7 tedavisi var, Yumuşak lens, sert lens, croslinking,halka, kornea nakli vb... bu tedaviyi doktorunuz belirlicek aşamanıza göre. Ben sert elns kullandım ama göz kapağım düştü kabul etmedi yumuşak kullanıyorum şu an çok şükür görüyorum. Zor bir hastalık ama hemen gaza gelip de ameliyata yönlenmeyim mutlaka sert elnsi deneyin görmeyi sağlıyor gerçekten. Daha sonra alternatife yönelin ilk aşamada ameliyat diye doktordan kaçının....
   
 6. 22 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. fat_se

  fat_se Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  339
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  benim arkadaşım ameliyat oldu bu rahatsızlıktan şimdi gayet iyi.3 seansta ameliyat oldu.şu an iyim diyor.stersten uzak dur bitanem.cil şifalar diliyorum.
   
 8. 8 Eylül 2011
  Konu Sahibi : Elif
 9. oralet

  oralet Ben, Yenilendim.. Üye

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2.388
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşlar bir sorum olacak ben normal kontak lens kullanıyorum numaralı ve renkli :)
  Hatta hususi yurtdışından getirtiyorum. Bu hastalıkla ilgili olan sert lenslerden değil!

  Bana şu an bu hastalığın teşhisi konulmadı fakat; muhtemelen sert lense geçiş yaptırlacak astigmatım çok yüksek.

  Bana rica ediyorum İstanbul'da iyi bir doktor önerin bana dört doktora gittim hiçbiri bahsetmedi son doktor bellkii olabilirrr dedi uzattı lafı güvenemiyorum teşhis koymak için bile aynı testlerden ikişer kez yaptırdı detaylı olarak ama sonuç gözdamlası verip iki ay kullan oldu.

  Ben adım atmak istiyorum. Bana sadece şu yoldan git diyecek birilerine ihtiyacım var.

  Teşekkür ederim şimdiden.
   
 10. 1 Eylül 2012
  Konu Sahibi : Elif
 11. martm

  martm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cerrahpaşada güzin iskeleli var mükemmel bi doktor benim gezmediğim doktor kalmadı ama güven veren bi isimdir.
   
 12. 15 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Elif
 13. DeryaW

  DeryaW Hem hürgeneral hem evli:) Üye

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesajlar:
  11.230
  Beğenildi:
  722
  Ödül Puanları:
  238
  Merhaba,
  Halka taktıran var mı hiç? Taktıranlar bilenler cevaplarsa çok sevinirim.
   
 14. 20 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Elif
 15. DeryaW

  DeryaW Hem hürgeneral hem evli:) Üye

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesajlar:
  11.230
  Beğenildi:
  722
  Ödül Puanları:
  238
  Arkadaşlar yok mu keratokonus hastası olan ya da yakını keratokonus olan? Halka taktıran? Lens kullanan? Birbirimize yardımcı olalım, fikir paylaşımı yapalım...
   
 16. 28 Mart 2013
  Konu Sahibi : Elif
 17. sessizgeceler

  sessizgeceler Üye Üye

  Katılım:
  27 Mart 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Ben Keratakonus Hastasıyım Ve Halka tedavisi oldum 7 ay önce lakin hiç memun degilim.. batmalar gözde kanlanmalar. kirpik dibi iltihap ne kadar baksamda bir türlü kurtulamadım. en son dün gittiğimde dr dediği su oldu Kornea nakli olmasılın. Keratakonus tedavisine 4000 bin lira gibi bir para ödedim kornea nakli ise 12 bin civarinda ödemiş oldugum 4 bin bosa gitti. göz haritalarınızı 6 ayda bir çektirin eger sivrilmeye dair ilerleme yoksa korneanızda hiç tedaviye gerek yok belli bir yastan soonra duruyor zaten. benimde acemiliğime denk geldi bu operasyon nettte de araştırdım bu haka tedavisinden memnun olan kimse yok. hep şikayet acil bir durum yoksa hiç dokunmayın ama çok gerekli ise direkt kornea nakli yaptirin.. kalıcı bir çözüm olur
   
 18. 28 Mart 2013
  Konu Sahibi : Elif
 19. DeryaW

  DeryaW Hem hürgeneral hem evli:) Üye

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesajlar:
  11.230
  Beğenildi:
  722
  Ödül Puanları:
  238
  Geçmiş olsun arkadaşım..
  Görmen ne düzeydeydi? Bizim doktor ilerleme durmuş ama görmen az dedi. lens kullan dedi. ama lens kullanamayınca halka için gözün çok uygun, halka takalım dedi.. ama cesaret edemedik.. gözlük zaten fayda etmiyo... napıcaz görmeyi düzeltmek için bilemiyorum:KK50:
  kornea nakli olacak kadar ileri durumda değildi bizimki