Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kilo problemi ve kusma

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve EU1 tarafından 16 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Arkadaşlar bazen yemeği çok kaçırdığımı düşünüp pişmanlık duyduğumda özellikle bu aralar oluyo bu,ama hergün yada günde bikaç kez değil,kendimi kusturuyorum ne kadar işkence bi durum olsa da..ama o an bi rahatlama hissediyorum ve bunu kilo alma korkusuyla yapıyorum acaba nadir de olsa bunun bi zararı olur mu?aranızda yapanlar muhakkak vardır?
   
 2. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. tutuklu

  tutuklu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  387
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  tabi ki zararı olur ardından hastalığa dönüşebilir,30-20-10 küsürlü kilolara düşebilirsin. miden bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirebilir,o kusmalar esnasında yemek borun yırtılabilir. kesinlikle yapmaman gereken bir durum. çocukluğunda tecavüze uğramış arkadaşım bunun tam bir psikiyatrik versiyonu olan hastalığa yakalandı,ilaçlar kullandı,sınav ve stres zamanlarında tekrar atağa geçiyor,çok zayıf ve tüylenme problemi yaşıyor sakın ama sakın bir daha yapma.
   
 4. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. seaBahAR

  seaBahAR ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ Yönetici Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  13.155
  Beğeni:
  23.176
  Ödül Puanları:
  563
  Sevgili iopek, ne yapıyorsun arkadaşım? Bir çeşit intihar yöntemi, başka birşey değil bu yaptığın... Bana kızabilir ya da kırılabilirsin bunu söyleyeceğim için ama hayatta susmam: LÜTFEN AKLINI BAŞINA TOPLA!!!

  Blumia Nedir?

  Blumia, bir çeşit psikolojik yeme bozukluğudur. Blumia, aşırı dozda yemek yeme işlemi sonrasında, uygun ve sağlıklı olmayan kilo kontrolü yöntemlerinin uygulanması şeklinde tanımlanabilir. Özellikle kusma, aşırı derecede diüretik ve laksetiflerin kullanımı ve çok zorlayıcı egzersizler yapılması blumia vakalarında en sık rastlanan kilo kontrolü yöntemlerindendir. Vücut şekli ve kilo ile ilgili aşırı derecede takıntılı olmak, normal kiloda olunmasına rağmen kişinin kendisini kilolu hissetmesi blumianın en belirgin özelliklerindendir. Blumia rahatsızlığı yaşayan bir kişi normalde pekçok insanın yiyebileceği miktarın çok daha fazlasını tüketir. Bu aşırı yeme şekli aslında kişinin aç olmasıyla ilgili değildir. Bu yeme bozukluğu tamamen kişinin içinde bulunduğu depresyon, stress ve vücudunu beğenmeme takıntısıyla ilgilidir. Blumia sorunu yaşayan bir kişi aşırı dozda yeme süresi içinde kontrolünü kaybeder ve ne bulursa yer. Bu yeme işleminin ardından çok kısa süreli bir sakinleşme dönemi yaşar. Bundan sonra da kilo alma korkusu ile ciddi bir pişmanlık, üzüntü ve hatta kendinden iğrenme duygusu yaşar. En sonunda da tüm yediklerini sağlıklı olmayan yöntelerle boşaltır.

  Blumia ilk kez 1980li yıllarda bir yeme bozukluğu olarak adlandırılmıştır. Blumia problemi yaşayan kişiler son derece normal görünürler, bunların çoğu normal kiloda olup az bir kısmının ise kilo fazlası vardır. bir kişin blumia problemi yaşayıp yaşamadığını anlamak oldukça zordur. Çünkü bu aşırı yeme ve boşaltım işlemleri gizli yapılır. Bu kişiler blumia sorunu yaşadıklarını daima inkar ederler. Böyle bir kişi tek seferde en az 2000 kalori olmak üzere 5000-6000 kalorilere varan miktarlarda aşırı dozda yiyecek tüketebilirler ve bu yiyeceklerin çoğu tatlılar, dondurmalar ve fast food türü ürünlerdir. Ne yazık ki kişi bir günde birkaç kez bu aşırı yeme işlemini tekrarlar.

  Eğer ailenizde blumia problemi olan bir kişi varsa bilinizki çok ciddi derecede yardıma ihtiyacı vardır. Bu knuda siz onu yeme bozukluğu uzmanına gitmeye ikna etmelisiniz.Tabi bu arada size karsi çıkacaktır. Ancak bir uzman bu problemi çözümleyebilir.

  Blumianın tam olarak neden kaynaklandığına ilişkin bir bilgi bulunmamakla beraber, uzmanlar kişinin vücudundan memnun olmamasını, sürekli beden ölçüsü ve şekliyle ilgilenmesinin ve şişmanlama korkusunun blumiaya neden olabileceği görüşündedirler. Ayrıca bu konuda sorunlu aile geçmişi olanların, genetik yapısı uygun olanların ve beyin kimyasallarında bazı problem olanların da blumia problemi ile karşılaşabileceklerine dair bilgiler mevcuttur.

  Tıbbı Komplikasyonlar

  1- diş mineleri sürekli tekrarlanan mide asidine maruz kaldığı için yıpranır
  2- diş çürükleri ile birlikte sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet oluşur
  3- tekrarlayan kusmadan dolayı salgı bezlerinde şişlik ve ağrılar oluşur.
  4- mide ülseri
  5- mide fıtığı
  6- bağırsak fonksiyonları ve boşaltım problemleri
  7- elektrolit dengesizliği
  8- su kaybı
  9- düzensiz kalp atışı ve ileri deredeki vakalarda kalp krizi riski
  10- libido azalması ve cinsel isteksizlik
  11- intahara eğilimli hale gelmek

  Belirtileri

  - kontrol edilemeyen zamansız ve aşırı miktarda yeme problemi
  - aşırı yemenin ardından kusma veya ilaç kullanımı ile veya aşırı egzersiz yaparak yenilenlerin kilo yapmamsını sağlama çabası
  - yemeklerden hemen sonra banyoya gitme
  - depresyon ve kontrolünü kaybetme duygusu
  - boyundaki salgı bezlerinde şişlik
  - regl düzensizlikleri
  - ağız içi ve diş problemleri
  - boğaz ağrısı
  - konsantrasyon kaybı
  - kabızlık ve hazımsızlık
  - aşırı halsizlik

  Blumia ile ilgili olarak vücudun ön planda olduğu meslekleri icra edenler risk grubu içindedirler. Özellikle mankenler, fotomodeller, dansçılar, jimnastikçiler ve balerinler gibi. İstatistiki bilgilere göre lise ve üniversite öğrencisi bayanların %10'u blumia problemi ile karşı karşıyadırlar. Blumia problemi olanların %10'u erkektir. Bu kişilerin %10'u şideetli açlık, kalp problemleri, çeşitli ciddi komplikasyonlar ya da intihar dolayısıyle ölmektedirler. Her ne olursa olsun uzmanlar doğru zamanda ve doğru müdahale edilerek blumianın tedavi edilebileceğini belirtmektedirler.


  Ve Bir Hastanın Söylemi...

  Sayın Doktor,
  Ben, 16 senedir blumia hastasıyım; hayatımın tam yarısından fazlası depresyon, kişilik bozuklukları ve blumia ile savaşarak geçti; sanırım savaşı kaybetmek üzereyim. Çünkü, hayatımı bu şekilde bir gün daha
  sürdürecek gücüm kalmadı: tükendim.Yıllar önce başarısız tedavi denemelerim oldu; ne yazık ki doktorlar blumia'nın ne olduğu konusunda
  yeterince bilgi sahibi değillerdi; dolayısıyla nasıl bir tedavi uygulayabileceklerini bilmiyorlardı umutla başlayan tedavi girişimi trajediyle sonuçlandı Doktorlara; iyileşebileceğime olan inancımı yitirdim.
  Şimdi bu hastalık daha yaygın ve belki de doktorlar bu konuda birşeyler öğrenmişlerdir. Bu yüzden şansımı bir kez daha denemeye karar verdim. Hastaneye yatmam gerektiğini biliyorum, ancak benim istediğim benim
  gibi hastaları tedavi eden bir serviste bulunmak;Batı'da yeme bozukluklarıyla ilgili klinikler var; burada da bu çeşit klinikler var mı? Ben, İzmir'de yaşıyorum,aynı zamanda Bağ-Kur'luyum. Dolayısıyla İzmir'de bana yardımcı olabilecek devlet ya da üniversite hastanesi var mı? Hastanelerin psikiyatri servisleri var ama dediğim gibi blumikleri tedavi eden ve bunda da başarılı olan bir yere gitmek istiyorum.Çünkü, başarısız bir denemeye daha katlanabileceğimi sanmıyorum.
  Eğer bir parça dahi gücüm olsaydı, bunu kendim araştırabilirdim ama gerçekten tükendim.Yardımlarınız; yanıtınız için şimdiden teşekkür
  ederim.  kaynaklar:
  Link Silinmiştir.
  Link Silinmiştir.
   
 6. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. seaBahAR

  seaBahAR ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ Yönetici Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  13.155
  Beğeni:
  23.176
  Ödül Puanları:
  563
  Sevgili iopek, senin için bir yazı daha buldum, umarım okursun ve umarım ilgini çeker.. İyilikler diliyorum.

  Genç kız hastalığı Blumia

  Her yüz genç kızdan ikisi blumik! Önce aşırı yemek yeme, sonra suçluluk duygusu duyma, en sonunda da yediklerinden kurtulma isteği şeklinde cereyan eden zincir, tedavi edilmediği takdirde vücutta ağır hasara neden oluyor
  İnternette herhangi bir arama motoruna girin. "Blumia" ya da "anorexia" yazın. Karşınıza inanılmaz siteler çıkıyor. Bu sitelerin büyük çoğunluğu blumik ve anoreksik genç kızların birbirlerine attığı mesajlardan oluşuyor. Kimisi yardım istiyor, kimisi -kurtulanlar- yardım etmek istiyor... "Bunlar Amerikan hastalığı" diyenlere ise hemen hatırlatalım: Birçok Türk kız ismine de rastlanıyor bu sitelerde.

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Ergen ve Çocuk Psikiyatrı Dr. Türkay Demir, blumia hastalığının çoğunlukla ergenlik döneminde, kızlarda erkeklere oranla 10 kat fazla görüldüğünü söylüyor: "Hasta çok zayıf olmasına rağmen kendini kabul edilmeyecek şekilde şişman görüyor. Anoreksiya nervoza'da hasta yemeği tamamen keserken, blumia'da hastada tıkınma ve yeme atakları görülüyor. Çok kalorili yiyecekleri aşırı miktarda yedikten sonra suçluluk duygusuna kapılıyor ve yediklerinden bir şekilde kurtulmaya çalışıyor. Ya kendini kusturuyor, ya aşırı egzersiz yapıyor ya da laksatif (müshil) ilaçlar alıyor."

  ÖLÜMCÜL HASTALIK
  Blumia da, anoreksiya nervoza da yeme bozukluğu kategorisine giriyor. Nedeni tamamen psikolojik. Hastaların ortak takıntısı "zayıflamak". Ancak ne kadar kilo verirlerse versinler, kendilerini katiyen yeterince zayıf görmüyorlar. Şişmanlar ve çok çirkinler! Zayıflayınca ne olacak sorusunun cevabını da düşünmüyorlar. Bir nedensellik ilişkisi (zayıflarsam daha başarılı/çekici/zeki olurum gibi), hemen hemen hiç yok.

  Anoreksiya nervoza ölümcül bir hastalık. Doktora başvuru çok nadir oluyor. Hastalık eğer tehlikeli boyuttaysa hasta, hastaneye yatırılıyor, serum yoluyla besleniyor.

  Anoreksiya nervozada çok fazla vakti olmuyor hekimin, o nedenle belirtilere yönelik davranışsal psikoterapi yapılıyor.

  Blumia hastalığı için daha çok başvuru oluyor. Dr. Demir "Her 100 kadından 2'sinde görülüyor blumia. Anoreksiya nervoza ise binde bir. Her ikisinde de hekime başvurma çok az. Onda biri ancak başvuruyor" diyor.

  FAZLA KİLOLU OLANLARI DA VAR
  Blumikler zayıf olacak diye bir şey yok. Yemek atakları nedeniyle olması gerekenden kilolu hastalar da var, çok zayıflar da. Bu tamamen yediği yiyecekleri ne oranda çıkardığıyla ilgili. Blumianın hasta üzerindeki en olumsuz etkisi vücuttaki elektrolit dengesinin bozulması. Buna bağlı olarak dişlerin çürümesi, diş eti sorunları, cilt bozulması ve faranjit en sık görülen rahatsızlıklar.

  "Blumikler ilaç tedavisine anoreksiklere nazaran daha iyi cevap veriyor. Blumiklerin üçte ikisinde depresyon da görülüyor. Antidepresan ilaçların çok faydası var. Hasta depresyonda olmasa da var. Blumiklerde öncelikle yeme ataklarını durdurmak gerekiyor. Çünkü hasta aşırı yedikten sonra büyük bir suçluluk duygusu yaşıyor ve aldıklarını geri atmak istiyor. Hasta suçluluk duygusu duyacağını bile bile yer. Adeta o suçluluk duygusunu arar. Kendine ceza verme, eziyet etme ruh haline girer. O nedenle önce yer, sonra da bir şekilde onu çıkartır" diyor Dr. Demir.

  KADINLIK BİTİYOR
  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici ise anoreksiyanın altı ay devam etmesi durumunda adet kesilmesine sıklıkla rastlandığını belirtiyor: "Vücut aşırı zayıflama sonucunda doğurganlığı durduruyor. Yumurta üretimi duruyor ve hasta adetten kesiliyor. Adetten kesilince de hormonal değişiklikten dolayı oluşan bitkinlik ve gerginlik vücutta kalıyor. Vücut asla rahatlamıyor. Tedavi başladıktan altı ay sonra adet düzeliyor."

  Hamilelikte hastalık geliştiği vakit bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi duruyor. Nihayetinde bebek anne karnında ölüyor. Emziren annelerin ise sütü önce kalitesizleşiyor, akabinde kesiliyor.

  MUTLU TÖNBEKİCİ

  Kaynak
  Link Silinmiştir.
   
 8. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. oskeeee26

  oskeeee26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  115
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  iopek merhaba:)) üniversite zamanı dediğin kusmaları bende yaptım annemin farketmesi sayesinde ve telkinleri sayesine kurtardım kendimi bundan. ama neyi kaldı biliyomusun bir ton mide rahatsızlığı lansorlarla kendime geldim oda ii bir gastroentrolog sayesinde .spor ve diyet yap diğerlerine yönelme sakın. sadece kendine zarar verirsin.kendini şartlandır yemicem de yesende sakın kusmaya yönelme diğer öğünden eksilt.bu yüzden ilerde çocuk sahibi olamayan ve saçları dökülen ve perukla yaşayan arkadaş ve akrabalarım var ben onları düşünüyorum aklıma geldikçe:KK43:(kendine ii bak ve sana estek çıkabilecek birilerine en yakınlarına durumunu anlat yada psikoljik destek al canım öğrenci olduğuna göre yaşında çok büyük değil sanırım hemen kurtul bu probleminden
  sevgiyle kal:))
   
 10. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. oskeeee26

  oskeeee26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  115
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  bende sürekli yapmıyordum tatlım ama bir süre sonra ihtiyaç halini alıyo ve yemesen bile kusman gerektiğini düşünüyosun ben 6 ay yaptım senin gibi başlamıştı haftada 1 belki 15 e 1 sonra her akşam öyleki kusmaya çalıştığım parmağım dişlerime çarptığı için üstü yara olmuştu annem farkettikten sonra 1 yıl boyunca o parmağıma baktı yine yapıyomuyum acaba diye
   
 12. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 13. korkmaz

  korkmaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  17
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  76
  bende tavsiye etmiyorum yillar önce bende böyle bir yöntem denemistim ama cok kötü saglik problemim olmustu o yüzden sakin diyorum sakin yazik
   
 14. 16 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 15. kedicik81

  kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.693
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  çok tehlikeli birşey sonra keşke dememek için yol yakınken birdaha yapma bencede
   
 16. 17 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 17. mehtap_48

  mehtap_48 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2007
  Mesajlar:
  14
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba iopek

  Üniversitedeyken bende uzun bir süre denemiştim bunun püskütün bilgi verdiği blumia gibi bir hastalık olduğunu bilmiyordum haftada bir yaparken hergüne çıkmıştı bu 6 ay sürdü sonrasında adetim kesildi ve doktora gittiğimde adet kesilmesi yapabilecek hiçbir problem çıkmadı teslerde ve doktorum çok şükür ki bu konuda oldukça bilgiliydi yemeklerden sonra çıkartma işlemi yapıp yapmadığımı sordu. bu iki yıl önceydi ben hala adet için tedavi görüyorum çıkartma işlemini bıraktığım halde 2 yılda toplasan 5 gün regl olmuşumdur.Bu konuda bilgim olsaydı böyle aptalca birşey yaparmıydım hiç.
  Ne olur sakın bir daha deneme.

  Hayatta ne kilo ne yağlar ne insanların düşünceleri bakışları hiçbir şey senden ve gelecek güzel günlerinden daha önemli değil.
  Sevgiyle kal arkadaşım.
   
 18. 17 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU1
 19. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  348
  iopekçim lütfen burdaki arkadaşları dünle.çok tehlikeli bişeyi yapmaya başlamışsın umarım tamamen bırakırsın.bir kilo bukadarda sorun edilecek boyuta gelmemeli.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.