• İstediğin her konuda başarılı olabilirsin! Saklama Kendini…
    Detayları incelemek için tıkla!
  • Pınar Labneli Tarif Yarışması 4. Hafta yarışma başladı.
    Pınar Labne lezzetlerı yarışıyor. Her hafta birinciye süpriz hediyeler.
    Lezzetli yarışmaya katılmak için HEMEN TIKLA !..

Kilo, regl, pcos?

Valendus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2016
63
55
24
Herkese selamlar, ben 22 yaşındayım. Kendimi bildim bileli aşırı kiloluyum ve ilk regl olmaya başladığımdan beri düzensiz ilerliyor. Hatta öyle ki, yılda 1 kez oluyorum diyebilirim.

Doktora gittiğimde ise, hormonlarıma bakıldı ve haşimato teşhisi konuldu. Bunun için levotiron kullanıyorum. Ayrıca yüksek kiloya bağlı insülin direncimde var onun içinde glifor kullanıyorum. Her zaman regl olamamamı kiloya bağladı doktorlar (obezite doktoru ve endokrin doktoru) ve kadın doğuma göndermedi.

2 kez ultrason yapıldı, hiçbir şey çıkmadı kist vs. Hormon sonuçlarımı da yazıyorum:
T4 0,91
Tsh 5.055
Fsh 5.35
Lh 4.32
Estradiol 46
Prolaktin 11.86
Progesteron 0.44

4 ayda da yaklaşık 20-25 kilo verdim kendi çabamla ama hâlâ bir hareket yok. Virüs yüzünden hastaneye de gitmek istemiyorum.

Haşimato da regl sorunları yapıyor diye biliyorum. Bana hiç pcos teşhisi konmadı. Benimle aynı durumda olan var mı? Sizce bende pcos var mıdır, yoksa haşimatonun etkisi mi bunlar?

Nana

🕊🕊🕊🕊
ÜZGÜN
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Ekim 2015
26.991
78.351
Suanki kilo ve boyunuz nedir acaba?

bateri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
193
559
Ben de adet düzensizliği yaşayan haşimato hastasıyım maalesef. Ben de pcos yok ve düzensizliğim bundan maalesef aynı şekilde.

wendy

Guru
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2012
11.501
29.669
Ne güzel kilo vermişsiniz tebrik ederim ama bunun sonucu olarak tüm değerleriniz de değişmiştir zaten, o yüzden yeniden kontrole gidip dozlarınız ayarlansa çok iyi olur.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 09-11-2020

Hamileliğimin 34. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 45 gün kaldı.

Doğumda, bebeğin göbek kordonu gebelik boyunca kordon damarlarını çevreleyen özel bir jölemsi madde ile kaplıdır. Bu jölemsi madde içinde doğal olarak bulunan bazı hormonlar kanamayı önlemede yardımcı olurlar. Göbek kordonunun yüzeyinde ağrı reseptörleri (ağrı algılayıcı sinirler) olmadığı için, doğumda kordonun kesilmesi size ve bebeğinize acı vermez. Birçok bebeğin doğduğunda göz rengi mavidir ama zamanla gerçek rengine döner.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2200 gr. - Yaklaşık boyu : 45.1 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

aijoo

twoGirls- zor olabilir ama asla imkansız değil !
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2015
19.420
43.757
Pko var gibi durmuyor. Hormonlar normal. Ama tsh değeriniz yüksek. Muhtemelen levotiron dozu eksik geliyor. Tekrar bi endokrine gidin derim. Dozu ayarlarlar
Benimde hormonlarim hep normaldi fakat yumurtalik kistleriyle pco teshisim var.

Konu sahibi bence kadin dogum doktoruna gitmelisiniz. Bende asiri duzensizlik olmamasina ragmen ilk çocuğuma tedaviyle gebe kaldim. Sadece pco degil baska sorununuzda olabilir. Mesela benim yumurtam buyuyordu fakat çatlama problemi yasiyordum. İlk çocuğuma gebe kalmak icin 6 kg verdim, ilac tedavisi ile gebe kaldim.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 52 Kg. ile 70 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 168 cm. Başlangıç Kilom :115 Kg. Şimdiki Kilom :108 Kg.

Niran Nevra

⭐9.TAKIM KAPTANI⭐ B:85 G:74.8 H:60
Pro Üye
28 Mart 2015
16.338
80.341
Vücutta biriken yağlar ile kadınlık hormonları ters orantılı çalışır canım.

Kilo yani yağ arttıkça kadınlık hormonlarının düzeni bozulur, dolayısıyla adet problemi yaşarsın.

Kilo verir, BKİ ye göre normal sınıfına gelirsen adetlerin düzene girer.

Oliviaa

Crying room ↑↑
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2020
860
3.542
Bilgisi olan yok mu?
Pko değerleri değil. LG, fsh değerleri değerlerimle hemen hemen aynı hatta. Ama ben düzenli adet oluyorum, dakika bile sekmez. Başka bir problem olmalı.
Ama bakın şunu biliyorum, kilo problemi insanın vücut dengesini bozuyor, annemde hafif kilolu (68) 15 günde bir regl oluyor. Zayıfken 30 32 gün aralıklarında olurdu.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının aldında.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 52 Kg. ile 70 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 168 cm. Başlangıç Kilom :43 Kg. Şimdiki Kilom :48 Kg.

TuEm07

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2016
4.168
4.140
Benimde hormonlarim hep normaldi fakat yumurtalik kistleriyle pco teshisim var.

Konu sahibi bence kadin dogum doktoruna gitmelisiniz. Bende asiri duzensizlik olmamasina ragmen ilk çocuğuma tedaviyle gebe kaldim. Sadece pco degil baska sorununuzda olabilir. Mesela benim yumurtam buyuyordu fakat çatlama problemi yasiyordum. İlk çocuğuma gebe kalmak icin 6 kg verdim, ilac tedavisi ile gebe kaldim.
Evet doğru. Ben ultrason yapıldı kist yok diye okuyunca yumurtalıklara bakıldı sandım

aijoo

twoGirls- zor olabilir ama asla imkansız değil !
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2015
19.420
43.757
Evet doğru. Ben ultrason yapıldı kist yok diye okuyunca yumurtalıklara bakıldı sandım
Ben baslarda kabullenememistim. Hormonlarim normal ne pcosu diye. Ama sonra usg de inci gibi gostermisti kistlerimi doktorum

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyum : 168 cm. Başlangıç Kilom :115 Kg. Şimdiki Kilom :108 Kg.

BenCigdem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2018
260
250
Karın bel bölgesindeki yağlanma gebe kalmayı zorlaştırıyor. Hormon değerlernizi en iyi endokrin doktoru yorumlar. Ama polikistik over muayene olmadan sadce hormonla anlaşılır mı bilmiyorum. Bir kadın doğuma da görünün. Ekmek , şeker , hazır gıdlar vs bunları tamamiyle bırakınca düzelecektir. Tükettiğiniz yağ miktarı , türü , meyve paketlenmiş ürünler hepsi pco ve insülin direnci için olumsuz 👎 kardeşim pco lu kilo vermesi zor oluyor. İnşallah şifa bulursunuz

Valendus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2016
63
55
24
Ben baslarda kabullenememistim. Hormonlarim normal ne pcosu diye. Ama sonra usg de inci gibi gostermisti kistlerimi doktorum
Usg çekildi, hem de farklı tarihlerde 2 ya da 3 kere. Hiçbirinde pataloji izlenmedi yazıyor raporda. Ben de sordum doktora yumurtalıklarda bir şey var mı diye, sorun yok dedi

Oliviaa

Crying room ↑↑
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2020
860
3.542
Benim yumurtalıklarımda da o inci gibi bir sürü yumurta görüntüleri var aynı pco gibi ama regl düzenli tüylenmem yok hormonlarımda normal.
Bence konu sahibinin kilodan kaynaklanan başka bir problemi var.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının aldında.
Boyum : 168 cm. Başlangıç Kilom :43 Kg. Şimdiki Kilom :48 Kg.

Valendus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2016
63
55
24
Vücutta biriken yağlar ile kadınlık hormonları ters orantılı çalışır canım.

Kilo yani yağ arttıkça kadınlık hormonlarının düzeni bozulur, dolayısıyla adet problemi yaşarsın.

Kilo verir, BKİ ye göre normal sınıfına gelirsen adetlerin düzene girer.
Onun için uğraşıyorum, BKİ şu an 46 ama en azından kilo verince olurum diye düşünmüştüm. Bilmiyorum ne olacak

Kedigiller20

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2020
44
28
Pcos tek bir ultrasonla bile teşhis konulabilen bir hastalık iki ultrason dan sonra bu teşhis konmamışsa haşimota nedeniyle adette sıkıntı yaşıyorsundur. İki hastalığı da taşıyan biri olarak sadece şunu söyleyebilirim gerçekten tek çözüm kilo vermek çok fazla ilaç ve tavsiye sonucunda tek çözümü kilo vermekte buldum. Geçmiş olsun 😍

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 03-04-2021

Hamileliğimin 13. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 190 gün kaldı.

Bugün itibariyle bebeğinizin ses telleri boğazında veya gırtlağında oluşmuş olacak. Bebeğinizin yüzü artık daha çok insana benzemeye başladı. Gözleri birbirine yaklaştı, kulakları kafasının iki yanındaki yerlerine doğru kaydı ve çenesi artık kendi göğsüne dayanıyor. Bebeğinizin genital bölgeleri artık iyice belirginleşti ve gelişti. Ultrason ile kız mı erkek mi olduğu artık net olarak görülebilir. (tabi bebeğiniz izin verirse) Yüzkoyun göbeğinizin üstüne uyumanız çok zorluk verir. Yana dönerek uyumayı deneyin.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 26 gr. - Yaklaşık boyu : 54 mm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Niran Nevra

⭐9.TAKIM KAPTANI⭐ B:85 G:74.8 H:60
Pro Üye
28 Mart 2015
16.338
80.341
Onun için uğraşıyorum, BKİ şu an 46 ama en azından kilo verince olurum diye düşünmüştüm. Bilmiyorum ne olacak
BKİ 46 ise henüz çok yolunuz var.

BKİ 25 ve altı olursa tüm sağlık sorunlarınız düzelecektir.

Şimdilik hedefiniz BKİ 30 'un altı olsun.

Kk 'da Zayıflama yarışmalarına katılmak ister misiniz

Valendus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2016
63
55
24
Karın bel bölgesindeki yağlanma gebe kalmayı zorlaştırıyor. Hormon değerlernizi en iyi endokrin doktoru yorumlar. Ama polikistik over muayene olmadan sadce hormonla anlaşılır mı bilmiyorum. Bir kadın doğuma da görünün. Ekmek , şeker , hazır gıdlar vs bunları tamamiyle bırakınca düzelecektir. Tükettiğiniz yağ miktarı , türü , meyve paketlenmiş ürünler hepsi pco ve insülin direnci için olumsuz 👎 kardeşim pco lu kilo vermesi zor oluyor. İnşallah şifa bulursunuz
16 yaşındayken kadın doğuma gitmiştim, hormon + makattan usg çekmişlerdi orada da temiz çıktı. Kilo verince düzelir dedi. İlaç bile vermemişti.
Hangi doktora gidersem gideyim bu cevabı aldım, biraz kilo verdim ama yine olmadı bir şey