Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kimlere Aşik Oluyoruz?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve EU1 tarafından 15 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  15 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  1.yakınımızda kim varsa...

  yeryüzünde milyarlarca kişi yaşıyor.hayatımız boyunca karşılaşıp ilişki kurabildiklerimizse bu nüfusun çok az bir kısmını oluşturuyor.dolayısıyla,aynı mekanda bulunuyor olmak,gerek arkadaşlık gerekse romantik ilişkilerin başlangıcında tetikleyici güç oluyor.üniversite öğrencileri arasında yapılan çalşımalar öyle gösteriyor ki,aynı apartmanda oturan öğrenciler birbirleriyle sıkı dostluklar kurabiliyorlar.fiziksel olarak bir uyarana ne kadar maruz kalıyorsak,ona alışkanlığımız ve dolayısıyla sevgimiz de o ölçüde artıyor.bilim insanları,yakınızmaki kişilerle kurduğumuz ilişkileri de bu denklemle açıklıyorlar.ancak,bu noktada üzerine düşünmemiz gereken farklı bir etken daha var:aynı mekanda bulunuyor olmak,aslında bir ölçüde de aynı sosyoekonomik gruptan ve statüden geliyor olmak demek.dolayısıyla kişilerin birbirleriyle anlaşabilme olasılıkları,aynı ortmaı paylaştıklarında zaten yüksek oluyor.

  2.fiziksel olrak çekici bulduklarımıza...

  özellikle de ilk bakışta aşk,karşımızdaki kişinin bize ne denli çekici gelip gelmediğiyle belirlenen bir olya.yapılan araştırmalar öyle gösteriyor ki,erkekler karşılarındaki kadının fiziksel çekiciliğinden daha çok etkileniyorlar.kadınlarsa,her ne kadar söylemlerinde çekiciliğin çok da önemli olmadığını vurgulasalar da,davranışlarında onlar da en az erkekler kadar fiziksel olrak çekici olana yönleniyorlar.
  fiziksel olarak kimler çekici?
  fiziksel çekicilik unsurları kültürden kültüre büyük farklılıklar gösterebiliyor.özelliklede medyanın sürekli olarak belirli güzellik ölçütlerini dikte ediyor oluşu,o kültürdeki beğenileri de şekillendiriyor.bu çerçevede büyük gözler,kemikli bir yüz yapısı ve içten bir gülümseme karşı tarafın beğeni duyguları oluşturabiliyor.kadınlarda küçük çene,erkeklerdeyse büüyk çene dişil ve eril bir karakteristik olduğundan karşı cinse çekici geliyor.büyük gözler ne narin bir göz yapısı kadına'bebeksi'bir görünüm veriyor.bebklerde bu şekilde evrimleşmiş olan bu yüz yapısı,karşıdaki kişide o yüze sahip canlıyı sevme,onu koruyup kollama isteği uyandırıyor.uzamnlar,birine karşı çekim hissetmemizde yüzdeki simetrinin de önemine vurgu yapıyorlar.çünkü yüzü simetrik olan kişiler,karşı tarafça genetik olarak daha sağlıklı algılanıyor.

  3.kendmize benzeyene...

  çalışmaların ortaya çıkardığı bir diğer bulguysa 'aynalama'olarak adı geçen ve birbirine ilgisi olan çiftlerin,bir süre sonra aynı şekilde hareket edip,konuşmaya başlamaları.bu,kişide karşısındaki ile iyi iletişim kurduğu hissi yaratıyor.ancak benzerlik söz konusu olduğunda,bahsettiğimizin fizksel özelliklerden çok beğeni ve hobiler olduğunun altını çizelim.çünkü fiziksel olarak birbirine benzeyen kişilerin,genetik havuzlarıda benzer olacağından,melez bir soy elde etme olasığı düşük oluyor.oysa evrim her zaman,bizleri çeiştliliğe yönlendiriyor.

  4.fiziksel olarak farklı olana...

  zıt kutuplar birbirini çekiyor da diyebiliriz.fiziksel olarak birbirinden farklı kişilerin çocuklarının da genetik olraka çeşitliliğe sahit olacağını düşünürsek,doğal olarak kendimize benzemeyene karşı ilgi duyma eğilimizi bulunuyor.
  __________________
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.