1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Kına gecesi hazırlıkları

Konusu 'Kına Gecesi' forumundadır ve Adivar tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  47
  Ödül Puanları:
  148
  Kına gecesi hazırlıkları genelde kız tarafının yaptığı söylensede erkek tarafınında katkıları büyüktür. Unutmayın ki nişan hazırlıkları tamamlandıktan sonra nişan bohçası ve eşyalar taşınır. Daha sonra nihak hazırlıklarına başlanır. Tabii ki bu hazırlıklar yapılırken bir yandan da kına gecesi hazırlıkları sürer. Kına gecesi nikahtan bir-iki veya üç gün önce yapılır. Kına gecesi iki şekilde gerçekleşir. Kına gecesi için ya salon tutulur veya kız tarafının evinde yapılır. Bu tercih genelde kız tarafının tercihidir. Salon tutulacaksa masraflar kız tarafı karşılar.

  Erkek tarafının kına gecesi hazırlıkları için, kına, kuruyemiş, meyvesuyu, konuklara sunulacak peçete, kına için mum, bazı yörelerde kızın kına tülbenti ve eldiveni, bazı yörelerde maytap, kıza kına kıyafeti ve ayakkabısı, iç çamaşırı, çorabı, kınada kıza takılacak takı (cumhuriyet altını, yüzük, bileziklerden herhangi biri.) almaktadır. Kız tarafı ise mekan kiralanıyorsa mekanın kirasını ve hazırlıklarını üstlendir. Bu hazırlıklarda mekanın süslenmesi, çalgıcıların hazırlanması, müzisyenlerin ücreti, park vs. masrafların hepsini kız tarafı üstlenir. Kına gecesi için kız tarafından hummalı çalışma gerçekleşir.

  Bu çalışma genelde mutfakta olur. Kına öncesi kız tarafının uzaktan misafirleri gelmişse onlara yemekler, içecekler, tatlılar ve çörekler gibi hazırlıklar yapılır. Bu hazırlanmalar genelde birincidereceden akraba veya dostların yardımıylada gerçekleşmiş olur. Kına gecesi bazı yörelerde sadece kadınların düzenlediği bir gece olurken, bazı yörelerde ise kadınlı erkekli eğlenirler. Çoğunlukla kadınları ve kızların katıldığı bir gecedir. Duygu dolu anlar yaşanır aynı zamanda bekar erkek anneleri de evlilik çağına gelmiş oğulları için kız beğenirler. Tabii ki bu kız beğenme işi bekar kıza veya ailesine yansıtılmaz. Kına gecesi bitiminden sonra gelin ve damat ile birlikte kız ailesinin evine gidilir. Bazı yörelerde erkek tarafının uzaktan gelmiş veya birinci dereceden aile dostları da kız tarafına yemeğe giderler.

  Kız evinde yemekler yenir sohbetler edilir. Kısacası kız tarafının mutfak hazırlığı iyi olması gerekmektedir. Kına gecesi hazırlıklarından sonra gelin ve damat için düğün gününe saatler kalmıştır. Bu günden sonra hazırlıklarda sadece eksikliklere bakılır. Kuaför ve düğün fotoğrafçısındaki randevular teyit edilir. Eksikler varsa giderilir. Daha sonrada düğün yapacağınız mekanın son eksikliklerine bakılır. Kına gecesi artık resmiyetteki evliliğin müjdecisi gibidir. Yani hummalı çalışmaların bitiminde sadece kontrollerin yapıldığı son gün olarakta nitelendirilebilir. Damadın parmağına kınalar yakılırken, gelinin avuç içleri kınalanmıştır.