Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve areen tarafından 3 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2007
  Konu Sahibi : areen
 1. areen

  areen Guru Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  889
  Beğeni:
  56
  Ödül Puanları:
  313
  Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası  Link Silinmiştir.Kırmızı yanaklı su kağlumbağaları evlerde sıkça beslenen, hem karaya hem suya bağımlı yaşayan canlılardır. Ne yazık ki ne istedikleri bilinmedikleri için hobiciler su kaplumbağalarını fazla yaşatamamaktadır. Bakımı ve ihtiyaçları çok olan bir hayvan olmamasına rağmen, pek çok yanlış bilgili insan onların küçük plastik kaplarda bakılmasını önerererek işi zorlaştırır. Bu şekilde bir bakım yetersiz ve başarsızdır. Kaplumbağa besleyenlerin en dikkat etmesi gereken konu budur. Asıl önem gösterilmesi gereken kaplumbağanın evidir, bir kere yeterli ev ve ekipmanlar alındığında daha sonra kaplumbağa 75 yıl kadar sağlıklı şekilde bakılabilir. 75 yıl yaşadıklarını göz önünde bulundurduğunuz zaman kaplumbağa bakmanın önemi bir daha göz önüne gelmektedir.

  Tam yetişkin bir kaplumbağa 30cm'e kadar ulaşabilir. Halk arasında bilinen küçük kalan kaplumbağa deyimi son derece yanlıştır.

  Erkekler dişilerden daha küçük olur. Erkeklerin ön ayaklarının tırnakları daha uzundur, bu tırnakları erkekler birbiriyle kavga ederken ve dişilere kur yaparken su atmakta kullanırlar. Aynı zamanda erkeklerin kuyruğu dişilerden daha uzundur.

  Amerika'da 1970lerden beri 10cmden küçük kırmızı yanaklı su kaplumbağası satışı yasaklanmıştır. Bunun nedeni kaplumbağanın taşıdığı zehirlenmeye neden olan bir mikrop olan Salmonella'dır. Pek çok kişi küçük bir kaplumbağa alırken onun bu hastalığa sahip olma olsalığını ve büyük boyutlara ulaşacağını düşünemez.

  Beslenme: Kırmızı yanaklı su kağlumbağaları hem etçil, hem de otçuldur. Genç kaplumbağalar daha fazla etçil beslenirken yaşlandıkça daha fazla ot yemeye başlarlar. Küçük kaplumbağalar hergün beslenmeli, büyük boyuttakiler ise 2-3 günde bir beslenmelidir.

  Kaplumbağalar çeşitli yemlerle beslenebilir. Özel kaplumbağa yemleri kullanılabilir ancak bu oran diyetlerinin %25'ini geçmemelidir. Başka bir %25 lik bölüm hayvansal proteinlerden oluşmalıdır. Örneğin: Akan su altında yediği toprağı kusmuş solucan, cırcır böceği, haşlanmış tavuk, suda yaşayan salyangozlar vb. Küçük kaplumbağalar daha küçük olan kan kurtları (tubifeks değil!), su piresi, karides ile beslenmelidir. Kalan %50 lik kısım ise taze yeşillikten oluşmalıdır. Bunlar; marul, kıvırcık, havuç, yeşil fasulye gibi besinlerdir. Iceberg vermeyiniz. Bitkisel olarak ara sıra meyve de verilmelidir. Örneğin elma, muz, çilek, kiraz.

  Vitamin ve Mineraller: Haftada bir veya iki kere sürüngenler için hazırlanmış vitaminlerden üründe belirtildiği oranda yemlerine karıştırılmalıdır. Kalsiyum almaları için de kemirecekleri kalsiyum blokları kullanılmalıdır.

  Akvaryum: Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları zamanın belirli bir bölümünü karada güneşlenerek geçirirler. Bu yüzden hem yüzebilecekleri hem de güneşlenebilecekleri geniş bir akvaryum isterler. Bu yüzden en az 80 litrelik akvaryumlar kullanılmalıdır. Kaplumbağanız büyüdükçe akvaryumu da büyütmeniz gerekecektir. Kaplumbağanıza akvaryum yerine plastik kaplarda da bakabilirsiniz ancak hem o kadar büyük plastik kap bulmak zordur hem de plastik kaplarda yanlardan net görüş sağlanamaz. Akvaryumda dikkatedilecek bir diğer nokta yeterince yüksek bir akvaryum alınmasıdır, böylece kaplumbağalar tırmanıp firar edemez.

  Güneşlenme alanı olarak yumuşak yüzlü kayalar (sivri kayalar zarar verebilir), iri taneli çakıllar veya ağaç kökleri kullanılabilir.

  Kaplumbağalar akvaryumu fazlaca kirletirler, bu yüzden akvaryumu sıkça temizlemek gerekir. Akvaryumda kum kullanılması zorunlu değildir ancak kullanırsanız kaplumbağanızın yanlışlıkla yiyemeyeceği kadar büyük olduğundan emin olun.

  Su ve Filtreler: Akvaryumunuzda en az ne kadar su olacağını kaplumbağanızın yüksekliğine göre ayarlamalısınız. Su yüksekliği kaplumbağa yüksekliğinin en az 1.5 katı olmalıdır. Örneğin kaplumbağanız 8 cm yükseklikteyse su 12 cm olmalıdır. Yüzme yerinin boyu da kaplumbağanın en az 5 katı olmalıdır. Örneğin kaplumbağanız 15 cm ise 75 cm uzunluğunda yüzme yeri olmalıdır. Genişlik ise kaplumbağa genişliğinin en az 3 katı olmalıdır. Akvaryumu seçerken kaplumbağanın geleceği boyutları da hesaplamakta fayda var.

  Kaplumbağalar özellikle yem yerken çok fazla kirlilik yaratırlar. Bu yüzden kaplumbağa akvaryumlarında iyi bir filtrasyon gereklidir. İç veya dış filtreler filtrasyon için yeterlidir. Bu sistem su değişim sıklığınızı azaltsa da haftada bir %25 su değiştirmelisiniz. Kaplumbağanızı ayrı bir kapta yemlemeniz filtrasyona binen yükü azaltacaktır.

  Sıcaklık: Kaplumbağanın suyu 24-30 °C'da tutulmalıdır. Eğer daimi olarak bu sıcaklığı sağlayacak bir ortam yoksa bir ısıtıcı kullanılmalıdır. Kaplumbağaların ısıtıcıyla oynayıp kırmamaları için ısıtıcıyı tercihen iyice delip sirkülasyonu sağladığınız bir PVC borunun içine koymalısınız. Tamamen suya giren ısıtıclardan alıp, ısıtıcıyı tamamen suyun içine soktuğunuzdan emin olunuz.

  Kaplumağanın güneşlenme yerini ısıtan ayrı bir ampül kullanılmalıdır. Buradaki sıcaklık 29-31 °C arası olmalıdır. Lambanın kaplumbağanın erişemeyeceği yükseklikte olduğuna emin olunuz. Çevre sıcaklığının da 23 °C altında olmaması gerekir.

  Işık: Güneşlenme yerine konulan lambaya ek olarak tam spekturumlu bir UVA/UVB sürüngen lambası alınmalıdır. Bu lamba kalsiyum metabolizması için çok önemlidir. Bunun dışında da pek çok faydası vardır. Zararlı olan UV ışını UVC'dir. UVA ve UVB kaplumbağalar için oldukça faydalıdır. Kaplumbağanızı sıcak güneşli günlerde geneşlendirmeniz de faydalı olacaktır. Mümkünse cam arkasından değil direk gün ışığı alacak şekilde güneşlendirilmelidir.

  Faydalanılan Kaynak: www.about.com
   
 2. 3 Şubat 2007
  Konu Sahibi : areen
 3. renkahenk

  renkahenk Ziyaretçi

  Pamuğum ellerine sağlık güzel öz bir yazı bulmuşsun. o ne güzel durmuş öyle ya ben hayranım kağluşlara.Allahın yarattığı her canlıya hayranım yumurtaya can veren rabbim bin şükür sana.
  benimde bir kapluşum var mecisti en kısa sürede resimlerini paylaşıcam sizlerle. ona yeni bir ev yapıcan :)
   
 4. 3 Şubat 2007
  Konu Sahibi : areen
 5. areen

  areen Guru Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  889
  Beğeni:
  56
  Ödül Puanları:
  313
  önemli değil canım faydası olduysa ne mutlu bana öptm
   
 6. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : areen
 7. minnee

  minnee Ziyaretçi

  bende teşekkür ederim . aldığımız dükkanda kesinlikle bunarı söylemediler. okudukça şaşırdım. adamların niyeti bu zavallı hayvanlar ölsün, yenilerini satsınlar.
   
 8. 1 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 9. tuluat

  tuluat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben bir şey sormak istiyorum. 3 tane kapluş aldık. Akvaryumda yaşıyorlar. Yalnız 1 tanesi daha ilk aldığımzda diğerlerinden daha hareketsiz oluşu dikkatimi çekti. 1 hafta 10 gün sonra ise 2 gözü birden kapandı, sanırım enfeksiyon gibi birşey. Sizlerin kaplışlarında başına böyle bir rahatsızlık geldimi. İlacı falan varmı, yardımcı olursanız sevinirim.
   
 10. 1 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 11. tarihçi

  tarihçi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  352
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  10 senedir besliorum ben:1yes2: :1yes2: onu çok seviyorumm:1yes2: ona bişi olcak diie korktum hep önceleri çünkü kaplumbağa besleyen bir sürü arkadaşım var ve hepsininki öldü:çok üzgünüm: yalnız benimki kocaman olduu:1yes2: :1yes2: ama yinede çok şeker:1yes2: :1yes2:
   
 12. 2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  tuluat merhaba yaklaşık 3 yıldır bende su kaplumbağsı besliyorum ikiside büyüdü şimdi soruna gelince aynısı benim kaplumbagnında başına geldi.
  ilk önce sanırım mikrop kapmış öncelikle nasıl baktıgın önemli yazmamışsın akvaryumdamı bakıyorsun çünkü bu çok önemli akvaryumdağ bakmazsan uzun ömürlü olmuyorlar malesef birde ısıtıcı varmı bilmiyorum ısıtıcı al standart 28 derece olamsı lazım gözüne gelince ben gözü için ilaç almıştı akvaryumcularda olur enfeksiyon için damla onlar bilirler birde krem verirler sana onları kullan gözüne cevresine kulak papugu çöpüyle sabah akşam sür temizlişgine dikkat et
  temiz su kullan suyunu o çok önemli eger geçmezse tekrar yazarsın o ilacın adını bulur veririm sana.
   
 14. 2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 15. tuluat

  tuluat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Helena, dev bir akvaryumda yaşıyorlar. Ama onlar için özel kayalar koyduk. Akvaryumun bütün donanımı full zaten. Isıtıcı, temizleyici hepsi var. Eşim zaten akvaryumu konusunda çok dikkatlidir. Ama bulunduğu ortamdan dolayı hastalandığını sanmıyorum çünkü ilk aldığımzda da diğerlerinden çok daha hareketsiz oluşu dikkatimi çekmişti ve 1 hafta sonrada gözleri kapandı zaten :KK43:
  Dediğin gibi ben bir akvaryumculara sorayım. . Seninki sanırım iyileşmiş. İlaçla umarım iyileşirde ölmez. Hangi ilacı vediklerini, iyi gelip gelmediğini yazarım daha sonra. Vakit ayırdığın için teşekkürler.
   
 16. 2 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 17. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  tuluat cnm iştahsızları normal benimkide aylarca yemek yemedi sürekli yemlerini degiştirddim vitamin verdim.suyuna ve yiyecegi vitamine dqamlatım.
  çok ugraştım.sonunda sevdigi bir yem buldum.onu ve verdiğim ilaçları akşiam evden bir bakayım sana yazıyım cnm acil şifalar diliyorum inşallah iyileşir
   
 18. 3 Nisan 2007
  Konu Sahibi : areen
 19. Green

  Green Huzura Hasret! Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.057
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Vakit bulduğum bir zaman kaplumbağalar hakkında bişeyler yazarım kaplumbağalaela ilgili bir sitede üyeyim en kısa zamanda cevap vermeye çalşırım benimde 2 tane vardı ama 1 tanesini ne yazıkki kaybettik
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.