• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Kısır erkeklere baba olma şansı

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
42.053
123.500
Tüp bebek tedavisinde yeni bir uygulama olan Mikro-Tese yöntemi sayesinde menisinde hiç spermi olmayan erkekler de baba olma şansını yakalayabiliyor...
Dünyada son birkaç yıldır, ülkemizde ise henüz yeni uygulanmaya başlanan Mikro-Tese yöntemi ile özellikle kanallarda tıkanıklık olmayan azosperm vakaları da artık çocuk sahibi olabiliyor! Klasik Tese uygulamasının bir üst tedavi aşaması olan Mikro-Tese yöntemi çocuk sahibi olması imkansız görünen ağır erkek infertilitesi (kısırlığı) vakalarına baba olabilme şansı tanıyor. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu yöntemin erkek cinsel sağlığına da hiçbir olumsuz etkisi yok. Klasik Tese yönteminin işe yaramadığı durumlarda uygulanan Mikro-Tese yöntemi ile canlı sperm bulunuyor ve elde edilen spermler ile mikroenjeksiyon tipi tüp bebek uygulaması yapılarak başarılı sonuçlar alınıyor.


Mikro-Tese hakkında merak edilen soruları ise şöyle sıralayabiliriz...


Kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm nedir?

Menisinde hiç canlı sperm bulunmayan ağır erkek infertilitesi vakasına azosperm denilir. Azosperm vakasının bir türü olan Non-Obstructive Azospermia ise üreme kanallarında tıkanıklık olmayan tipine denir.

Mikro-Tese nedir?

Mikro-Tese; ağır erkek kısırlığı tedavisinde uygulanan yeni bir cerrahi yöntemdir. Özellikle üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm durumunda sperm elde etmek için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Mikro-Tese yöntemi mikroskop altında yapılmaktadır. Erkek kısırlığı tedavisinde üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm vakaları için uygulanan bu yeni yöntem, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yeni bir kapı açıyor.


Mikro-Tese işlemi nasıl yapılıyor?

Mikro-Tese ayakta tedavisi mümkün olan lokal ya da genel anestezi ile mikroskop altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Operasyonun mikroskop altında yapılması, testislerde sperm içeren bölgelerin tanımlanmasını, sperm kanallarının belirlenmesini ve bu bölgelerden direkt olarak sperm çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu hastalardan mikro cerrahi ile sperm elde ediliyor. Bu yöntemle elde edilen spermler, eşlerinden alınan yumurtalara enjekte edilerek (mikroenjeksiyon tipi tüp bebek) bu çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmeleri sağlanıyor.


Mikro-Tese'nin klasik Tese'den farkı nedir?

Klasik Tese yöntemi üreme kanallarında herhangi bir tıkanıklık bulunmayan azosperm vakalarında her zaman başarılı sonuçlar vermemektedir. Tese uygulamasından daha ileri bir yöntem olan Mikro-Tese işlemi ise üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm vakalarında sperm bulma oranını yükseltmektedir. Mikro-Tese işlemi, erkeğe bağlı infertilite alanında özellikle mikroenjeksiyon tipi tüp bebek tedavisinde gelinen en son gelişmedir.


Mikro-Tese yönteminin başarı oranı nedir?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; özellikle üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm vakalar (non-obstructive azospermia), genel azosperm vakaların %40-60'ını oluşturuyor. Bu grup özellikle Mikro-Tese işlemi için uygun olan gruptur. Bu grubun da Mikro-Tese işlemi ile %58'inden sperm elde edilmektedir.


Yapılan bir diğer araştırmaya göre de özellikle üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm vakalarında Mikro-Tese işlemi, klasik Tese işleminden daha başarılı sonuçlar vermiştir. Üreme kanallarında tıkanıklık olmayanların, klasik testis biyopsisi (TESE) işlemi ile yaklaşık olarak %20'sinden sperm elde edilirken Mikro-Tese işlemi ile %45'inden sperm elde edilmiştir. C


Cerrahi işlem sonrasında hasta ne zaman günlük yaşantısına dönmektedir?

Bu işlem, vakanın zorluğuna göre 1-4 saat içerisinde gerçekleşmektedir. Lokal anestezi ile işlem olduysa kısa bir süre sonra, genel anestezi altında yapıldıysa 1-2 saat sonra hasta ayağa kalkabilir ve birkaç gün içerisinde de normal günlük yaşantısına döner.
Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR
 
Son düzenleme:
E

ecitah

Ziyaretçi
munem canım baba olmak isteyenler için çok güzel bir konu açmışsın umarım burda anne olmak isteyipte eşinin çocuğu olmayanlar varsa yararlanırlar çok teşekkürler .
 
E

EU1

Ziyaretçi
elki duyan vardır ama duymayanlar için ekliyim, (ben de yeni duydum:KK66: hergün keçiboynuzu yenirse baba olmak isteyen erkeklerde sperm oranı ve kalitesi artarmış.
Paylaşım için eline sağlık munecim.
 

ay_bilge

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2006
1
0
bunu bende duymuştum ama keçiboynuzunu kaynatıp suyunu içmek şeklindeydi galiba...
 

wonderfulgirl84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
151
3
Mune Hayatim Ayran Içtik Ayri Düştük Ellerine Sağlik Ama Sen Nerdesin Ya..... Msn Nende Açik Değil ...

Baba Olmak Isteyenlere Müjde Işte Sağol.......
 

melissa78

Guru
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2007
513
83
bilgilerin icin cok sagol mune,benim esimdede bu sorun var,esimede tese yapilcakti ama kaninda hepatit b ciktigi icin simdilik ertelendi,galiba burda tek tese yapiliyor cünkü doktorlar mikro tese hakkinda bize hic bilgi vermediler,insallah esimde o yolla sperm bulunurda allah bizede anne baba olmayi nasip eder,tese veya mikro tese yaptiran arkadaslar varsa,yasadiklarini anlatirlarsa cok sevinirim,simdiden tesekkürler canlarim
 

canyoldasim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2007
144
0
arkadasim bu öneriyi duyduk ve amerikan hastanesinde denedik ama olmadi sona gelindiginde sansiniz cok az deniliyo. esim cok umutlandi dabi bende hatta hamileyim zannetdik dr, malesef diyor biz hala ........ama olmayin ca olmuyor TIP ilerliyor allahim herkezi sevindirsin ben anne olmayi coook isdiyorum ve bu müjdeyi esime vermeyi daha cok isdiyorum.
 
Yukarı Alt