1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Kısırlık Hakkında Bazı Bilgiler (Alıntı Yazı)

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Borzo tarafından 13 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  13 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Borzo
 1. Borzo

  Borzo Mucizemmm Pro Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.010
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Yumurtladığı mı nasıl anlayacağım?
  Düzenli adet dönemleri ve kanamaları olan kadınların bir çoğu yumurtlar. Yumurtlama döneminde artan östrojen hormonuna bağlı hafif bir ağrı hissedilebilir.

  Yumurtlamanın tespit edilebilmesi için hangi testler yapılabilir?

  Yumurtlamanın tespit edilebilmesi için bazal vücut ısı çizelgesinin tutulması, ultrasonografik incelemeler, endometrial biopsi (rahmin iç tabakasından parça alınması) ve kanda Progesteron hormon düzeyi belirlenebilmesi kullanılan yöntemlerdir.

  Bazal vücut sısı çizelgesi nasıl tutulur, güvenilir midir?

  Bazal vücut ısısı sabah uykudan uyanıldığında ölçülen vücut ısısıdır. Adet kanamanızın başladığı günden itibaren sabahları vücut ısınızı ölçerek bu çizelgeyi hazırlayabilirsiniz. Isı dil altından termometre aracılığı ile ölçülerek not edilmelidir. Yemek yemek, içmek, ağzı çalkalamak ısıyı değiştirir. Size hekiminizin vereceği tablolara, gelecek ayki adet kanamanızın başlangıcına dek her sabah vücut ısınızı kaydetmeniz gerekir. Bu tabloyu hazırladığınızda adet döneminizin ikinci yarısında vücut ısınızın 1-1.5 derece daha yüksek olduğunu görürsünüz. Vücut ısısı yumurtlama gerçekleştikten sonra progesteron hormonunun etkisi ile yükselir, ve gebelik gerçekleşirse yüksek olarak devam eder. Yumurtlamanın olmadığı vakalarda vücut ısısındada pek değişiklik olmaz. Bu yöntem yumurtlamanın olup olmadığının tespit edilmesi için kullanılan çok kaba bir yöntemdir. Bazı vakalarda yumurtlama olduğu halde vücut ısısında artış olmayabilir. Bu tablolara göre cinsel ilişkinin zamanını belirlemek bazen yanıltıcı olabilir. Günümüzde yumurtalamanın tespit edilmesinde daha hassas testler kullanılmaktadır.

  Ultrasonografi incelemesi nedir?
  Ultrasonografik incelemelerde ses dalgaları kullanılarak iç organlar hakkında bilgi sahibi olunur. Hasta radyasyona maruz kalmadığı için güvenilir bir incelemedir. Abdominal (karından) veya vajinal ultrasonografi yapılabilir. Karından yapılacak incelemelerde hastanın mesanesinin dolu olması gerekir. Dolu mesane barsakları iterek üreme organlarının görülmesini kolaylaştırır. Vajinal ultrasonografik incelemeler için mesanenin dolu olması gerekmez. Vajinal ultrasonografi ile üreme organları daha iyi incelenebilir.

  Yumurtlama ultrasonografi ile nasıl belirlenir?

  Adet döneminizin 3. veya 4. günü ilk inceleme yapılır, yumurtalıklarda kist varsa bu inceleme sırasında belirlenir. Hasta herhangi bir ilaç kullanmıyorsa adet döneminin 8. ve 10. günleri arasında inceleme tekrarlanır. Bu günden sonra yumurtlama gerçekleşene kadar inceleme her gün tekrarlanır. Büyüyen folikülün çapı 18-26mm arasında iken yumurtlama gerçekleşir. Rahim içinde endometrium adı verilen tabakada östrojen hormonun etkisi ile kalınlaşır ve döllenen yumurtanın tutunabilmesi için hazırlanır.

  Ultrasonografi diğer kısırlık nedenlerininde ortaya çıkarılmasın da yardımcı olur mu?

  Çocuk sahibi olamayan kadınlarda kısırlık nedenin araştırılmasında ultrasonografik inceleme çok önemlidir. Rahim ve yumurtalıklar değerlendirilerek kısırlığın nedenleri hakkında fikir sahibi olunabilir. Hormon eksikliği olan veya erken menapoza girmiş kadınlarda yumurtalıklar küçük, rahim ufak ve rahmin iç tabakası incedir. Polikistik over sendromu vakalarında ise yumurtalık normalden büyüktür ve bir çok kist içerir. Bu vakalarda rahim büyümüş ve endometrium kalınlaşmıştır.

  HSG Servikal mukus nedir, postcoital test nasıl yapılır?

  Rahim ağzındaki bezlerin salgıladığı sıvıya servikal mukus denir. Bu sıvının yoğunluğu adet dönemi boyunca değişir. Adet döneminin büyük bölümünde bu sıvı çok yoğundur, bakterilerin rahme girmelerin engelleyen bir tıkaç oluşturur. Yumurtlamadan 5 gün önce mukus miktarı artar ve yoğunluğu azalır, sıvılaşır. Yumurtlamadan 24 saat sonra mukusun kıvamı yine koyulaşır.

  Postcoital test nasıl yapılır?

  Postcoital test cinsel ilişkiden 6-12 saat sonra rahim ağzındaki mukustan örnek alınarak yapılır. Bu örnek mikroskop ile incelenir, ve bu örnekteki sperm sayısı ve spermlerin canlılığı belirlenir.

  Kısırlık cinsel hayatı olumsuz etkiler mi?

  Kısırlık araştırmalarında ve tedavisinde , zamanlı cinsel ilişki önerilir. Bu çiftlerin kendilerini baskı altında hissetmesi ve ilişkide zorlanması çok doğaldır.

  HSG (rahim filmi) incelemesi nedir, nasıl yapılır?

  Histerosalpingografi olarak adlandırılan radyolojik incelemede, rahim ağzından içeriye verilen boyanın tüplerden geçişi izlenir. Bu sırada çekilen röntgen filmleri incelenerek tüplerin durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Tüplerde tıkanıklık varsa boya tüplerden geçmez. Bu inceleme sırasında hastaya verilen radyasyon çok azdır, ve zarasızdır. Hastaların bir kısmı hafif bir ağrı hisseder, işlem sırasında anestezi verilmesine gerek yoktur. HSG incelemesi ile rahim içide değerlendirilir. Kısırlık nedeninin araştırılmasında HSG ve laparoskopi birbirini tamamlar
   
 2. 13 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Borzo
 3. esila@mxixsra

  esila@mxixsra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  759
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  yazın için teşekkür ederim canım ama bi sorum olacak belki biliyorsundur düzenli adet görmek yumurtlamanın olduğunu gösterir mi yada bi sorun olmadığını?
   
 4. 13 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Borzo
 5. parxixl

  parxixl Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben yanıtlım istersen canım düzenli adet görmek yumurtladığını her zaman göstermeyebilir mesela benim adetlerim saat gibi düzenlidir ama hormonlarım ne yazıkki yüksek .Ha tabi buarda hormon testleinide çürütecek şey yumurtalıkların durumu yani vajinal ultrason bende bunada bakıldı çok şükür yumurtlaraımın iyi durumda olduğu söylendi.
  Yani bir çok şeye bakıldıktan sonra bence tam tanı konulmalı.a.s
   
 6. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Borzo
 7. Borzo

  Borzo Mucizemmm Pro Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.010
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Haklısın bazen düzenli adet görmek te yumurtlamaya etkli olmuyor..en iyisi bir kadın doğum uzmanına gitmek canım..
   
 8. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Borzo
 9. elavinya

  elavinya Başarmanın yarısındayım,başaracağım dedim çünkü :) Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.496
  Beğenildi:
  516
  Ödül Puanları:
  188
  bencede en iyisi kadın doğum insanına gitmek,her insanın vücudu farklı tepkiler gösterebiliyor.