Kısırlık tarih olacak !

selinns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
204
Emoji Skoru
2
Kısırlık tarih olacak !
Bilim adamları, kemik iliğinden olgunlaşmamış sperm hücreleri elde etti. 13 Nisan 2007 11:13

Bu hücrelerin tam olarak gelişmiş spermlere dönüştürülmesi halinde, bunun kısırlık tedavilerinde çığır açan bir yöntem olacağı belirtildi.

Bununla birlikte, yöntemin erkekleri çocuk yapmada devre dışı bırakabileceği belirtiliyor. BBC ve Daily Mail'in internet sitelerindeki habere göre, Göttingen ve Münster üniversiteleri ile Hannover Tıp Okulundan araştırmacılar, kemik iliğinden alınan kök hücrelerin, testislerde bulunan ve spermleri oluşturan hücrelerin benzerlerine dönüşmesini sağladı.

New Castle Üniversitesi Kuzey-Doğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsünden Prof. Nayernia, bu hücrelerin sperme dönüşmediğini, ancak bunun kısa zaman içinde başarılacağına inandığını söyledi.

Fare embriyonlarından alınan kök hücrelerden laboratuvar ortamında sperm elde edilmiş ve bu yapay spermle döllenen yumurtalardan fare yavruları doğmuştu. Ancak sağlık sorunları olan yavru fareler bir süre sonra ölmüştü.

Prof. Nayernia, "Bu keşiften büyük heyecan duyduk, çünkü fareler üzerinde yaptığımız daha önceki araştırma, bu konuda çalışmalarımızı daha ileri götürebileceğimizi gösteriyor" dedi.

Nayernia "Bir sonraki amacımız, bu sperm hücrelerini laboratuvarda olgun spermlere dönüştürmek. Bu 3 ila 5 yıl alabilir" diye konuştu.

Başarılı olması halinde yöntemin, kemoterapi yüzünden kısır kalmış kanser hastası erkekler de dahil olmak üzere erkek kısırlığı açısından başarılı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği belirtildi.


Haber3
 

gulara

En büyük fener ulenn:)
Pro Üye
Katılım
28 Ağustos 2006
Mesajlar
465
Emoji Skoru
3
Yaş
32
teşekkürler Paylaşimin Için Sevndirici Bi Haber
 

SEN_KOLIK

herkez YALANCI!!
Pro Üye
Katılım
15 Nisan 2007
Mesajlar
4.574
Emoji Skoru
1.877
.............................................................
 
Son düzenleme:

SEN_KOLIK

herkez YALANCI!!
Pro Üye
Katılım
15 Nisan 2007
Mesajlar
4.574
Emoji Skoru
1.877
...............................................
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt