kişisel cilt muayenesi

-xixxsxxixk-

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Nisan 2008
Mesajlar
518
Emoji Skoru
1
Yaş
33
Kişisel Cilt Muayenizi Nasıl Yapabilirsiniz? Deri kanserleri en sık rastlanılan kanserlerden biridir. Özellikle beyaz tenli insanların üçte ikisini etkiler. Amerikan Dermatoloji Akademisi(AAD) ciltkanserlerinin her yıl %4-5 oranında hızla arttığını ve bununda yılda 1.000.0000 yeni vaka anlamına geldiğini belirtiyor.Eğer erken saptanırsa, cilt kanserlerinın tedavisi kolaydır. Bununla beraber eğer cilt kanseri ilerlerse, çok önemli sakatlıklara ve hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi kişisel cilt muayenesi ile daha da önem kazanıyor.

Cilt muayenesini kimler yapmalıdır?
Herkes kendi cilt muayenesini kolaylıkla yapabilir. Her aile çocuklarına erken yaşta cilt muayenesini nasıl yapabileceğini öğretmelidir. Yıllık dermatoloji uzmanının yapacağı muayene ile birlikte, kişinin kendisinin yapacağı muayene deri kanseriyle savaşmanın en iyi yoludur.

Kişinin kendi kendine yaptığı muayene bir dermatoloji uzmanının muayenesi eklenebilir. Dünyanın bir çok yerinde gelişmiş görüntüleme sistemleri geliştirilmiştir. Vücudun tüm dijital fotografının alınması ile birlikte, daha yakın mikroskopik görüntülerde alınabilir. Bu görüntüler dermatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Belli aralıklarla çekilen fotograflarla benlerde zamanla oluşan değişiklikler farkedilebilir.

Cilt muayenizi ne zaman yapmalısınız?

Düzenli olarak yapılan kişisel cilt muayenesi cilt değişikliklerinin saptanmasına ve muhtemel bir öncül kanser bulgusunun atlanmmasına yardımcı olabilir.

Muayenizi alışkanlık olana kadar sık sık yapılmalı, fakat kendinize sıkıntı vermeyecek sıklıkla yapılmamlıdır. Bir çok insan için 3 aylık aralıklarla muayene yeterlidir. Bir süre sonra kişinin kendi kendine yapacağı muayene, tecrübe ile 10 dakika gibi kısa bir süreye indirilebilir. herhangi bir değişiklik saptarsanız cilt hekiminize başvurunuz.

Nelere bakılmalıdır?

3 tip deri kanseri vardır:

Bazal hücreli karsinoma
Skuamöz hücreli karsinoma
Melanom
Hepsinin kendine ait değişik görüntüleri olması nedeni ile erken evrede oluşan bulguları bilmek önemlidir. Özellikle derinizde gelişen ani değişikliklere dikkat edilmelidir. Bilinmelidir ki size hiç zararı olmasa da, şüpheli bir noktacık bile göz ardı edilmemelidir. Deri kanserleri ağrısız olabilir, fakat aynı zamanda çok tehlikeli olabilir. Eğer bir veya dah fazla şüpheli belirti saptarsanız dermatoloji uzmanına muayene olunuz.


Şüpheli belirtiler nelerdir?

Aşağıdaki uyarı şaretlerini gördüğünüzde bir cilt hekimine başvurunuz.

Herhangi bir deri bölgesindeki bir deri oluşumu aniden büyürse ve görüntüsü parlak, kahve, siyah veya çok renkli bir durum alması
Sonradan oluşan veya doğuştan olan bir ben veya herhangi bir leke:
Rengini değiştirmesi
Boyutu ve kalınlığını arttırması
Yüzeyi değişmesi
Dış sınırı düzensizleşmesi
6 mm’den veya bir kurşun kalem çapını aşması
21 yaşından sonra yeni lekelerin çıkması
Bir ben veya yaranın:
Kaşınması
Kabuklanması
Parçalanması
Kanaması
Üç haftadan fazla süre ile iyileşmeyen bir yaranın varlığı

Kişisel cilt muayenesi için neler gereklidir?

Parlak bir ışık
Boy aynası
El aynası
Saç kurutma makinesi
2 sandalye
Bir muayene formu
Bir kalem
Nerelere bakılmalıdır?


Muayene baştan başlayıp, ayaklarda sonlanmalıdır.

Yüzünüzü, özellikle burnunuzu, dudaklarınızı, ağzınızı, kulaklarınızın önünü ve arkasını muayene edin. Bir veya iki ayna kullnarak arka ve yan bölgeleri net görün.

Saç kurutma makinesi ve ayna kullanarak saçlı derinizin her yanını inceleyin. Eğer mümkünse bir arkadaşınızdan veya aile bireylerinden yardım isteyin.
Ellerinizi dikkatle kontrol edin; avuç içi, el sırtı, parmak araları, tırnak altları. Kontrol işlemine bilekler ve kolunuzun ön ve arka yüzlerini inceleyerek devam edin.


Bir boy aynası önünde, dirseklerinizden omuzunuza kadar kontrol edin. Koltuk altınızı ihmal etmeyin
.

Bir sonraki inceleme alanı boyun,göğüs ve vücudun üst kısmıdır. Bayanlar meme altlarına gelen cilt bölgelerini dikkatle muayene etmelidir.
Sırtınızı boy aynasına dönerek ve elinize bir el aynası alarak sırtınızı, omuzlarınızı, boynunuzun arka tarafını, kollarınızın arka taraflarını gözlemleyin

Yine iki aynayı kullanarak belinizi, kalçalarınızı, bacaklarınızın arka bölümlerini kontrol edin.
Oturun. Bir başka sandalye veya tabure üzerine ayaklarınızı koyarak altlarını inceleyin. Bir el aynası yardımı ile cinsel organlarınızı kontrol ediniz. Bacaklarınızın, kalçalarınızın ön ve yanlarına, ayaklarınızın üzerine, parmaklarınızın arasına, tırnakların altına bakın. Ayaklarınızı ve topuklarınızı muayene edin.

 

dalya05

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağustos 2008
Mesajlar
272
Emoji Skoru
2
teşekkürler canım...ilgi çekici bir konu ve gerçekten bilinmesi gereken bilgiler......
 
Yukarı Alt