Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kişisel Gelişimimiz İçin

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve melody tarafından 22 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  22 Kasım 2006
  Konu Sahibi : melody
 1. melody

  melody Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  305
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Kişisel Gelişiminiz Adına Neler Yapabilirsiniz?

  Kişisel gelişimin en önemli noktası kişinin kendisini en iyi şekilde tanımasından geçer. Kendinize şu soruları sorun; kendimi hangi konuda eksik hissediyorum? Hangi durumlarda problem yaşıyorum? Kendimde gördüğüm olumsuz duygu ve düşünceler nelerdir?
  Kendinize seminer planı yapın. Kişisel gelişim seminerlerinın neler olduğunu öğrenin ve bunları bir kağıda yazın. Daha sonra ben şu konularda eksiğim ve eğitim almam gerekir dediğiniz seminerlere katılmaya çalışın. Seminerleri gerçekten o alanda uzman olan kişilerden almaya özen gösterin.
  Her ay en az 3 adet kişisel gelişim kitabı okuyun. Çünkü bu kitaplar kendinizle ilgili en yeni araştırmaları ve bilgileri size motive sağlayarak verecektir.
  Kendinize hayat amacı belirleyin. Bu amaca ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini yani ara hedefleri belirleyin. Bunların hepsini yazılı hale getirin ve son olarak için karar vererek harekete geçin.
  Şu anda yaşadığınız hayatı gerçekten yaşamak istiyor musunuz? Eğer yaşamak istiyorsanız sorun yok. Ama yaşamak istemiyorsanız neler yapmanız gerektiğini kendinize sorun ve öğrenin.
  Yaşadığınız küçük başarılara yoğunlaşarak ulaşmak istediğiniz büyük başarıların engellenmesine izin vermeyin.
  Yapamayacağınız şeyler üzerinde fazla yoğunlaşmayın. İlk önce yapmanız gerekip de yapabileceklerinizi yerine getirmeye çalışın.
  Kendinizi ve başkalarını motive etmenin yollarını öğrenin ve mutlaka hayatınızın her kademesinde ihtiyaç duydukça bunları uygulayın.
  Her gününüzün ve hatta saatinizin kontrolü sizde olsun. Zamanın kontrolünü sakın zamana bırakmayın. Çünkü zaman ırmak misali başıboş akmaya heveslidir. Onun önüne set çekip kontrolünüz altına almalı ve ondan elektrik elde etmelisiniz.
  Hatalarınızdan ders alın. Onları sizi başarıya ulaştıracak hatırlatmalar olarak görün.
  Şu anda yaptığınız işi daha iyi nasıl yapabileceğinizi kendinize sorun. Verdiğiniz cevap doğrultusunda harekete geçin. Göreceksiniz bu küçük düşünce tarzı sizin iş yaşantınızı nasıl büyük etkileyecektir.
  Sizin elinizi kolunuzu bağlayan inançlar değil güçlendiren inançlar seçin. Çünkü kendiniz hakkında nasıl bir inanca sahipseniz siz osunuzdur aslında.
  İnsan ilişkileri, hitabet ve beden dili konusunda mutlaka eğitimler alın. Çünkü iletişimde en önemli nokta sizin anlatmak istediğiniz değil, karşınızdaki kişinin anladığıdır.
  Hayal kurmaktan korkmayın. Çünkü hayal gücü insanın en önemli silahıdır. Nasıl bilinçli ve sizi başarıya götürecek hayaller kurmanın yollarını öğrenin.
  Fizyolojik sağlığınıza önem verin. Çünkü sağlığınız sağlam olmazsa başarılarınızda sağlam olmaz.
  Kaynak: Hürriyet Yenibir.com
   
 2. 22 Kasım 2006
  Konu Sahibi : melody
 3. GunhesH

  GunhesH Yeni Üye Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  3.446
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  kişisel gelişim kitapları gerçekten ilk başta yararlı gibi gözükse de..vakit ve emek isteyen alıştırmalar içeriyor...bugüne kadar birçok kişisel gelişim kitabı okudum ve vardığım ortak nokta ise..bütün gelişim kitaplarındaki alıştırmalar farklı gibi olsa da işin özü aynı...içlerinden birtanesini alıp okumanız yeterli..onun dışındakiler zaman ve para kaybı olur bence

  louise hay in düşünce gücü ile tedavi adlı kitabı..bence alanında en iyisi..tavsiye ederim
   
 4. 22 Kasım 2006
  Konu Sahibi : melody
 5. samyeli34

  samyeli34 Guru Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.532
  Beğeni:
  417
  Ödül Puanları:
  353
  bılgılerınız ıcın teşekkur ederım
   
 6. 23 Kasım 2006
  Konu Sahibi : melody
 7. melody

  melody Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  305
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  genelde evet özgüveni,özsaygıyı geliştirme amaçlı kitaplar.. hani yabancı dil için derler ya tekrarlar pekiştirmeler çok faydalıdır diye. bence farklı kitaplar bile olsa bu konuyla ilgili ara ara birşeyler okumak ve uygulamaya çalışmak çok faydalı...
  louise hay.. evet biliyorum..bende de tüm hastalıkların psikolojik sebepleri mi ne adını tam hatırlamıyroum kitabı var incecik ara ara bakarım ona...