kitap sevenler kulübü

alevdemir

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2011
134
36
Bu iki kitabı tavsiye ederim. Ama laylaylom kitaplardan hoşlanıyorsanız okumayın. Zira edebi dili kaliteli bir yazardan iki etkileyici kitap... Sorgulayıcı, yalın...

Körlük - José Saramago

Körlük, 1998 yılı Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığn yanmasını beklerken ansızın körleşir. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler, ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır. Portekiz'in yaşayan en önemli yazarı olan Jose Saramango, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imglere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadani, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanaları konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır.


Görmek - José Saramago

Adı belirsiz bir ülkenin başkentinde seçim günü bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başlayınca kimse oy atmaya gitmez. Öğleden sonra yağmur durunca, saat tam dörtte, seçmenler sanki emir almışçasına sandıkların başına koşarlar. Ama sandıklar açıldığında, kullanılan oyların yüzde 83'ünün boş olduğu ortaya çıkar. Bunun bozguncu bir grubun, dahası uluslararası bir anarşist örgütün işi olduğunu düşünen hükümet olağanüstü hal ilan eder. Yıllar önce kenti saran "körlük salgını"ndan kurtulan tek kişinin bu olayla bağlantılı olduğundan kuşkulanılır. "Beyaz veba"nın öteki kentlere de yayılmasını önlemek için başkent abluka altına alınır, bir polis komiseri "suçlular"ı bulmakla görevlendirilir. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago'nun Körlük'ten sonra kaleme aldığı Görmek, demokrasinin kırılganlığı ve hükümetlerce saptırılması üstüne şaşırtıcı bir taşlama. Günümüz edebiyatının üslup ustasından derin bir çağ eleştirisi.
Körlük kitabını okumadım ama filmini izlemiştim,çok etkileyici,bir o kadar da sinir bozucu bir filmdi o tecavüz sahneleri filan beni çok üzmüştü:KK43:
 

alevdemir

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2011
134
36
5 yaşımda okumayı öğrendim ve o günden beri kitap okumadığım bir tek gün bile hatırlamıyorum. Genellikle ansiklopedi okumayı seviyorum. Kitap olmadan bir yaşam düşünemiyorum. Sevdim bu topiği.
Canım yıllar sonra sen yazmışsın :) önereceğin kitapları merak ediyorum.
 

MorVampirella

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2015
3.893
12.137
İki sene sonra yorum gelmiş konuya ve ben de şimdi fark ettim. Harika bir kulüp neden aktif değil kii
 

suleben

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2019
83
51
Kitapkurtlarına hitap eden bir post buldum efsane gerçekten :) sevil atasoyun kitaplarını bitirip yenileri yenileri ve hep yenilerini bekliyorum ben mesela :kahve:
 
Yukarı Alt