Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Klimanız Hasta Etmesin!

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Mune tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.642
  Beğeni:
  101.234
  Ödül Puanları:
  663
  Uzmanlar, klimaların bilinçsiz kullanımı durumunda üst solunum yolu hastalıklarının şiddetlenerek, daha ciddi rahatsızlıklara yol açtığını ifade ederek, ''Yapılan gözlemlerde klima kullanımının yeteri kadar bilinmediği ortaya çıkıyor. Sıcaklardan bunalanlar, klimaları çalıştırarak bir an önce sıcak ortamdan serin ortama geçmek istiyorlar. Oysa, klimalar, ortamı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutmak için kullanılmalıdır. Örneğin, dışarıda sıcaklık 40 derece ise klima çalıştırılacak ortamda sıcaklık, aralıklarla 5'er derece düşürülmeli ve 25 derecede sabitlenmelidir. Bu sıcaklığın altına kesinlikle inilmemelidir'' diye belirtiyor.
  Hastalıkların ana nedeni haline gelebilir
  Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler ile çocuk ve yaşlıların, klima kullanımına dikkat etmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, ''Klimaların yanlış kullanımı sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemlerine, orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde yüz felci, işitme sorunları, tonsilit riski taşıyanlarda ise fırsatçı bakterilerin aktif hale geçip bademciklerinin iltihaplanmasına yol açar. Klimalar ayrıca, başlı başına yüz felci ve burun kanamalarına neden olabilir'' diye ifade ediyor.
   
 2. 9 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 3. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Memorial Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal klimalar yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:

  'Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımladığımız zatürrenin,havalandırma sistemleri yoluyla bulaşan şeklini ‘Legionella Pnömonisi’ olarak adlandırıyoruz.

  Bu hastalık ilk kez,1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları bir toplantıda bulunan kişilerde görülmüş ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı anlaşılmıştır.Hastalığın tanınması ile birlikte, bu zatürre tipinin, alışılagelmiş yüksek ateş, öksürük, balgam gibi bulguların görüldüğü tipik zatürreden farklı olduğu anlaşılmıştır.

  Hastalığa neden olan, Legionella Pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri,klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda kolonize olmakta ve buradan ortam havasına dağılmaktadır. Sıklıkla otel ve hastanelerden kaynaklanan salgınlar yapa,ancak tek tek vakalar da nadir değildir. İnsandan insana bulaştığı görülmemiştir. Akciğerlere girişi için saptanmış en önemli yollar, solunum cihazları, havalandırma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarına uygulanan birtakım işlemlerdir. Dolayısıyla, klimatize büyük otel ve iş yerlerinde çalışanlar, havalandırma işçileri ve sağlık personeli riskli gruplardır. Bu arada bakteriyi alan kişinin vücut direnci de çok önemlidir. Şeker hastaları, alkolikler, yaşlılar ve bebekler, kortizen tedavisi altında olanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalıklarına sahip kişilerde hastalığın oluşumu daha yüksek orandadır. En yaygın, kolaylaştırıcı faktör ise sigara içimidir.

  Hastalarda, tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ait şikayetler ön planda değildir. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, ateş, huzursuzluk vardır. İlk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları olabilir. Hastaların %20 sinde sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları, hatta koma görülebilir. Bu belirtiler arasında solunum sistemini aklımıza getirecek en önemli bulgu, kuru öksürüktür.

  Hastanın muayenesi ve akciğer filminde, kesin tanıyı koydurabilecek özel bulgular yoktur. Grafide akciğerlerin alt kısımlarında iltihaplı alan görülebilir, akciğer zarında sıvı birikimi olabilir. Hastalık genellikle tek taraflıdır. Akciğerlerin bilgisayarlı tomografisi, daha detaylı incelemeye olanak verir. Laboratuar olarak, serolojik birtakım testler tanıya yardımcıdır.

  Hastalığın tedevisinde, 15-21 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiotiklerin kullanımı önemlidir. Uygun zamanda ve dozda kullanılan antibiotiklerle hastalığın iyileşmesi tamdır.

  Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişiler, bu bulguların basit bir gripal enfeksiyon olmayıp, zatürre başlangıcı da olabileceğini akılda bulundurmalı ve hastaneye başvurarak tetkiklerini yaptırmalıdır.’
   
 4. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Mune
 5. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğeni:
  25
  Ödül Puanları:
  148
  işte biz de tam bu klimanın yarattığı enfeksiyondan dolayı eşimin zaatürreye yakalanması sonucu memorial hastanesindeki Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal'a gittik
  hala da gidiyoruz maalesef(bu kadar mı tesadüf olur yani)
  ve eşim hala antibiyotik kullanıyor,çok şükür ki iyi

  klimalar gerçekten virüs saçıyor arkadaşlar
  ilk başlarda eşime ne olduğunu anlayamadık sonradan ortaya çıktı..sebebi anlaşılana kadar ölüme bile yol açabilen bir durummuş
  Allah korusun
  dikkatli olalım lütfen

  sevgiler