• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Klozet Temizlemenin Doğal Yolları

.ebru

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2009
209
92
Evde en çok titizlendiğimiz odalardan biri de tuvallettir. Eğer siz de temizliği hijyeni sağlamak için denemedik yöntem bırakmayanlardansanız işte tuvaleti temizlemek için 10 pratik yöntem...

Sirke

Özellikle beyaz sirke hem etkili bir temizleyicidir, hem de çamaşır sularından çok daha güvenilirdir. Su lekelerini yok etmek için tuvaletkağıdını sirkeyle ıslatıp doğrudan lekenin üstüne koyun. Kağıdı bir gece orada bırakın, ertesi gün sifonu çekin ve lekeler gitsin.

Kaynar su

Tıkanan tuvaletleri kimyasal kullanmadan açmak istiyorsanız, bir cezve kaynar suyu tuvalete dökün.

Balonlu ambalaj

Sifon tankının terlemesini istemiyorsanız, balonlu ambalaj kullanabilirsiniz. Sifonu çekip tankı iyice boşalttıktan sonra açıp iyice kurulayın. Daha sonra tankın içini ambalajla kaplayın. Bu, izolasyon görevi görecek ve tankın aşırı soğuyup terlemesini önleyecektir.

Karbonat

Tuvaletinizi dezenfekte etmek için yarım bardak hidrojen peroksiti tuvalete döküp yarım saat bekledikten sonra sifonu çekin.

Bebek yağı

Krom yüzeylere bebek yağı uygulandığında sonuca inanamayacaksınız. Kapı tokmaklarını, armatürleri ve duş başlığını temiz bir beze sadece birkaç damla bebek yağı damlatıp ovalayarak cilalayın. Sonra birkaç damla tuvalete de döküp porselen parlayana kadar ovun.Kola

Kolanın pas lekelerini ve kireci anında çıkardığını duyduğunuz halde hiç denemediyseniz deneyin. Pas halkasının tamamen kapatacak şekilde bir kutu kolayı tamamen tuvalete boşaltın. En az yarım saat, asidin lekeleri çözmesi için bekleyin. Tuvalet fırçasıyla ovup sifonu çekin. Eğer yeterince etkili bulmadıysanız, 2. öneriyi denemelisiniz.

Ponza taşı

Tuvalette bir türlü çıkmayan lekelerden kurtulmanın tuhaf ama etkili yollarından birisi de ponza taşı. Başlamadan önce ponza taşını ılık suyla ıslatmayı sakın unutmayın, çizilmeyi önlemek için tuvaletin ve ponza taşının her seferinde nemli olması gerekir. Pası çıkana kadar nazikçe ovalayın ve sifonu çekin.

Tuvalet kokusu

tuvalet kokusu ve temizliği için bir çok ürün mevcut ancak bu ürünlerin aynısını ekonomik şekilde evde yapmak isteyenler için bir tarif:

-1 bardak karbonat,
– Yarım bardak sitrik asit
– Yarım bardak boraks
– 3 çay kaşığı aromatik yağ
– Sprey şişesinde su... Hepsini karıştırıp, içine istediğiniz kokuyu ekleyerek kullanabilirsiniz.

Pet şişe

Eğer tuvaletiniz, su tasarrufu sağlayan yeni modellerden değilse 1 litrelik pet şişenin 4/1’ini kumla, kalanını suyla doldurup su tankına yerleştirin. Suyun hacminde yer kaplayacak olan şişe sayesinde her sifon çekişinizde hem tasarruf hem kar etmiş olacaksınız.

Oje

Tuvaletinizin metal aksamını şeffaf oje ile iyiyce boyayarak paslanmasını engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik vidaların gevşemesini engelleyeceğinden tuvalet kapağının bir süre sonra sağa sola kaymasının da önüne geçebilirsiniz. alıntıdır
Doğal Temizlik Ürünü Yapılışları İçin Tıklayınız


klozet-temizlemenin-en-pratik-10-yolu-5639387.Jpeg
 
Son düzenleme:

papatyabuketi

İyi çocukolursan belki Şirinleribile görebilirsin
Kayıtlı Üye
18 Kasım 2014
1.967
1.472
Yazını çok beğendim, kimyasaldan uzek çok güzel yöntemler sunmuşsun, teşekkkürler :KK36:
 

papatyabuketi

İyi çocukolursan belki Şirinleribile görebilirsin
Kayıtlı Üye
18 Kasım 2014
1.967
1.472
çamaşır suyu olmayınca sanki temizlenmiyormuş gibi geliyo. tam bir türk hatunuyum sanırım :KK45:

temizlik = çamaşır suyu :KK53:
Türk hatunluğunun yanı sıra o kadar çok beynimize işlemişki reklamlardaki alt mesaj :KK43: Ben bu mesajı 2 yılda zor attım aklımdan. Şimdi yaşasın doğal yöntemlerle temizlik diyoruummm :KK68:
 

alaimisemaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2013
1.707
1.070
Ben de evimde kötü gün için sitrik asit, boraks ve aromatik yag saklıyordum (!) şimdi işimi görür :KK53:

Pet şişe olayını tuttum ama :KK66:
 

CULDA

Guru
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2009
23
4
Merhaba, 4 ay oldu banyomuzu yeniledik.. yeni klozetin dibi.. hani suyun olduğu yer.. gün geçtikçe sararmaya başladı.. hiç bir temizleyici ile de çıkmıyor.. klozetin fayansının cinsinden midir anlamadım.. hergün temizlememe rağmen bu durumda.. ufak wcdemki yıllar evvel koçtaştan en ucuzundan aldığımız klozetin dibi yıllar geçmesine rağmen karbeyaz oysa :) bu neden böyle anlamadım.. sizlerden yardım bekliyorum fikri olan var mı? firmasına da yazmayı düşünüyorum.. şimdiden teşekkürler..
 
Yukarı Alt