Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Köpek Almadan Önce

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve Yelizz tarafından 16 Mart 2007 başlatılmıştır.

  16 Mart 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 1. Yelizz

  Yelizz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  445
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  KÖPEK ALMADAN ÖNCE

  İnsanların köpek alırken yapmış oldukları en sık hata ve hatalar zinciri köpek almadan önce yapılmakta. unutulmamalı ki bu konuda yapılan bir çok hata hep köpek almadan önce yapılır. Bu olumsuzlukları yok etmek için iyice düşünüp öyle karar verilmelidir. Çünkü alınan şey bir canlıdır ve ilgi ister. Bu ilgiyi nasıl tesis etmeliyiz? Köpekler en çok ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Bu olamazsa olmaz bir durumdur. Bu nedenle kendimize bazı sorular sorup öyle köpek almalıyız.Aksi taktirde mutsuz ve huysuz bir şekilde büyüyecek bir canlı sahibi olup üzülürüz. Köpek almadan önce kendimize şu soruları sorup gayet samimi cevaplar vermeliyiz. Bütün soruların cevapları olumlu ise gidip doğru yerden doğru köpeği almalıyız.

  1-Kendinize uygun olan köpek ırkını tespit edin

  2-Köpek hakkında (özellikleri) bilgi sahibi olun

  3-Eviniz müsait olmalı :Alacağınız köpeğin özelliklerine göre yerinizin müsait olması gerekir,Köpeklerin yaşam alanı bir köpek için çok önemlidir.

  4-Amaç :Köpeğinizi almadan önce ne amaçla köpek almak istediğinizi tespit etmelisiniz. Mutlaka bir amacınız olmalı Korunma, Arkadaş veya Spor amaçlı köpek alabilirsiniz

  5-Zaman : Köpek beslemek için mutlaka zaman yönünden müsait olmalısınız. Yoğun iş temponuz varsa bu köpeğinizi yalnız ve mutsuz yapacaktır.

  6-Sevgi : Mutlaka köpek sevginiz olmalı ,

  7-Sosyal Yapı : Sosyal bir yapıda olmalısınız köpeğinize ayıracağınız zamanlar haricinde de (Pikniğe balık tutmaya veya sahilde gezmeye gittiğinizde) mutlaka köpeğinizi de yanınızda götürmelisiniz.

  8-Bütçe : Ne tür canlı beslerseniz besleyin mutlaka maddi bir harcama sizi bekler .Köpek yetiştirmenin de mutlaka size yükleyeceği bir maddi yük olacaktır.Bunu asla göz ardı etmeyin.Köpek almadan önce bir araştırma yapın ve ortalama bir aylık gider tespit edin. Bu miktarın bütçenize uygun olup olmadığını kendinize sorun. köpeklerin en fazla masrafı ilk alındığında olur. ilk yaşına girene kadar da en önemli gideri beslenmedir. çünkü köpeğiniz ilk bir sene çok iyi beslenmelidir.

  Köpek yetiştirmek sanıldığı kadar basit bir hobi değildir. ancak şunu unutmayın doğru ve profesyonelce yetiştirmeye gayret ederseniz karşılığını mutlaka alırsınız. hep doğru olan kuralları uygularsanız bu geçerlidir.Ülkemizde köpek yetiştirmek (profesyonelce) yeni başlanıyor. bu nedenle hata yapılması gayet normaldir.

  YERİNİZ MÜSAİT Mİ? :

  Köpek almadan önce köpeğinize ayıracağınız yer çok önemlidir. Çünkü köpekler oksijeni bol, geniş mekanları severler ve onlar için havanın bol oksijenli olması sağlık bakımından da şarttır. Çünkü her canlıda olduğu gibi oksijen hayattır. Şayet bahçeniz varsa iyi, yoksa işiniz çok zor. Çünkü köpekler oldukça hareketli hayvanlardır. Köpek beslemenin temel kurallarından olan bahçe unsuru bu nedenle çok önemlidir. Bahçede her gün bir saat köpeğinizi serbestçe bırakmanız, onun toprakla teması sinir sistemine de iyi gelecektir. Bahçede köpeğinizi fazla kısıtlamayın, bırakın özgürce dolaşsın, koşsun, yuvarlansın. Köpeğiniz stresini atıp durgunlaşınca akşam da gezintiye çıkarabilirsiniz. Gezintiye çıkamayacağınız zaman köpeğinizle bahçede de egzersiz yapabilirsiniz.

  NE AMAÇLA KÖPEK ALIYORSUNUZ ? :

  Bir köpek almadan önce çok iyi düşünmeniz gerekir. Ne amaçla köpek alıyorsunuz ? Bu konuyu iyi düşünmeniz gerekiyor. Ne amaç taşıyorsanız bunu iyi saptayıp ona göre formül bulmanız ve bu sisteme göre köpeği yetiştirmeniz ve eğitmeniz gerekir ki sonunda amacınıza ulaşın. Aksi takdirde amacınıza ulaşmak bir yana, köpeği de karmaşık bir yaşama sürüklersiniz ve buda köpekte kalıcı bir problem yaratır. Köpek almadan önce köpeğin size neler vermesini istediğinizi saptamalısınız. Bu da iki ana başlıkta toplanabilir.
   
 2. 4 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 3. Yelizz

  Yelizz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  445
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Köpek Sahibi Olmak
  Evinize bir köpek almak hayatınızı değiştirir! Eğer bir köpeğin arkadaşlığının beraberinde getireceği sorumluluklara ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya hazır değilseniz köpek bakmak size göre değil demektir. Hem bugünkü yaşam tarzınızı, hem de gelecekte nasıl yaşamak istediğinizi gözönünde bulundurup evinizi bir köpekle paylaşmaya hazır olduğunuza karar verdiğinizde nasıl bir köpek istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Bir köpeğin ihtiyaç duyacağı yürüyüş egzersizi, mama, taranma ve ilgi düzeyi, köpeğin şekline ve tabiatına (ırkına) bağlıdır. Boyut herşey değildir. Bazı küçük köpekler daha iri akrabalarına oranla çok daha fazla egzersiz talep edebilirler.

  Arkadaşlar, bakamayacaksanız hiç başlamayın. Yavruyken eve alıp büyüdüğünde sokağa bırakırsanız, o zaman ona iyilik yerine kötülük etmiş olabilirsiniz, dışarıda nasıl yaşanacağını öğrenmeden büyümek iyi birşey değil! Hele hele bazı belediyelerin başı boş köpeklere kötü davrandıklarını biliyorsak...

  Bahçeniz yoksa, apartman dairesinde orta veya büyük ırk köpek beslenmez. "Ne olacak, herkes bakıyor işte" demeyin lütfen... Her gün 40 km koşması gereken bazı arkadaşlarımız var, eviniz 40 km² ise olabilir tabi :)
   
 4. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Köpekler insana çok bağlı hayvanlardır. Bir köpek alırken onu geçici olarak düşünmeyin, ölene kadar sorumluluğunu üzerinize alabileceğinizden emin olun. Sadece dış görüntüsü, güzelliğine bakarak hayvan seçmeyin. Hayvan hakkında uzmandan, veteriner hekimlerden veya çeşitli kaynaklardan bilgi edinin. Sadece çocuğunuza hediye almak için hayvan almayın. Aldığınız hayvanın istediğiniz zaman atabileceğiniz bir mal değil, zaman içinde size ve yeni yaşamına alışacak duygusal bir canlı olduğunu unutmayın.

  Alacağınız hayvanın huyu konusunda bilgi edinin. Saldırgan olup olmaması, çocuklarla geçinip geçinememesi, kıskanç olup olmaması gibi. Bazı türler belli karakteristik davranış şekillerine sahiptir. Örneğin, Golden Retriver, Terrier, Collie, Poodle, German Shepherd gibi türler çoğunlukla ve eğitimlerine de bağlı olarak çocuklarla iyi geçinirken, Pekinese, Pitbull, Rotweiler gibi türler çocuklarla geçimsiz olabilir. Evde çocuğunuz varsa alacağınız ev hayvanını seçmeden önce mutlaka uzman bir ekibe danışın. Unutmayın alacağınız hayvanla 10-15 yıl beraber yaşayacaksınız.

  Seçtiğiniz hayvanın yaşadığınız yerin iklim koşullarına uyumlu olup olmadığını öğrenin. Aksi takdirde hayvanınızın mutsuz olmasına sebep olabilir, dahası ömrünü kısaltabilirsiniz. Mesela St. Bernard veya Sibirya Husky gibi soğuk iklim köpekleri uzun tüylü oldukları için aşırı sıcaklara dayanamayabilir, deri-tüy,solunum problemleri geçirir ya da strese girebilirler. Ev hayvanınızı seçerken mutlaka yaşadığınız iklime uyumlu bir hayvan seçin.

  Alacağınız hayvanın evinize vereceği zararları göze alın. Huy araştırması yapın. Örneğin Boxerlar çok kemirgendirler. Yavru bir köpeğin en az 2-3 ay sürebilecek bir tuvalet eğitimi olacaktır, bu işi siz yapacaksanız, en az 2 ay evde onunla ilgilenecek olmayı göz alın. Bebek köpekler aşıları bitmeden sokağa çıkamaz. Eğitimde yere yaptığı an görüp ceza alırsa anlar ancak olaydan 5 dk. ya da bir saat geçince neye kızdığınızı bile anlamayacaklarından evde yalnız kalan bir köpeğe eğitim verilemez. Bir kedi büyürken çiş eğitimi olmasa da disiplin eğitimi için evde bir kaç ay devamlı biri olması eğitimi kolaylaştırıcıdır.

  Erkek hayvan fizyolojik olarak dişiye göre daha çok gelişecektir, daha güçlü ve iri olacaktır. Ancak dişi huy olarak daha uysal olabilir. Kısırlaşmayan erkek devamlı kızgınlıkta kalır. Çiftleşmek ister. Dişi köpek ise 6 ayda bir 2 haftalık bir süreçte kızgınlık geçirir, sadece o zaman çiftleşmek ister. Eğer hayvanınızı çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız onun psikolojik ve fiziksel sağlığı için mutlaka kısırlaştırmanız gerekir.

  Eğitim iyi verilmelidir. Evde yalnız kalacaksa buna uygun hayvan seçilmeli ya da daha küçükken buna alıştırılmalıdır.

  Fazla güçlü veya sağlıklı biri değilseniz köpeğin büyüyünce sizden güçlü olacağını hesaba katıp size uygun büyüklükte hayvan seçimi yapmalısınız. (Bel fıtığı, omurga problemleri olan insanlar büyük ve orta büyüklükteki ırkları tercih etmemeli, gezdirme esnasında zarar görebilirler.) Aynı zamanda büyük köpek için daha geniş bir mekana sahip olmanız iki taraf için de daha rahat olacaktır. Büyük ırkın beslenme masrafı kiloyla orantılı olarak daha çoktur.

  Alacağınız hayvanın zeka kapasitesini öğrenin. Zeki bir köpeğe daha kısa zamanda tuvalet eğitimi verebileceğiniz gibi, ömür boyu zeki olmasının avantajlarını görürsünüz. O sadece bir süs değil, arkadaşınız olacak. Örneğin Alman Kurdu, Labrador ve Kangal gibi zeki hayvanlar hayatınızı kolaylaştıracaktır.

  Cins köpeklerin cinslerine göre kalıtsal hastalıkları olabilmektedir. Alırken bunlara dikkat edilmelidir. Dagıl gibi kısa boylu köpeler uzun süre yürütüldüklerinde omurgada disk problemleri çıkar, kangal gibi iri köpekler gelişim döneminde (1.5 yaşa kadar) iyi beslenmezlerse kalça çıkıkları oluşma ihtimali yükselir. Sokak hayvanları ve kırma olan hayvanlar hep daha güçlü ve dirençlidirler.


  Köpek ırklarının çalışma ve eğitim zekasına göre sıralanışı:

  1. Border Collie
  2. Poodle
  3. German Shepherd
  4. Golden Retriver
  5. Doberman Pincher
  6. Shetland Sheepdog
  7. Labrador Retriver
  8. Papillon
  9. Rotweiler
  10. Shnauzer
  11. Cocer Spaniel
  12. Border Terrier
  13. Samayed
  14. Terrier, Setter, Collie
  15. Picncher
  16. M. Pincher
  17. Dalmatian
  18. King Charles, Pointer, Husky
  19. White Terrier
  20. Boxer, Great Danua
  21. Daschund, Malamute, Fox Terrier, Sharpei, Irish Terrier
  22. Akita
  23. Bulldog
  24. Chihuahua
  25. Bullmastif
  26. Pekinese
  27. Chow Chow
  28. Afgan Hound (Afgan Tazısı)
  ( Bu sıralam, çok bilinen cinsler baz alarak yapılmış, sadece burada adı geçen cinsler arasındaki bir sıralamadır.)

  Hangi cins köpekler hangi ortamlara uyum sağlar?

  Çiftlik için: German Shepherd (Alman Kurt Köpeği), Rough Collie, St. Bernard, Rotweiler, Schnauzer, Giant Schnauzer, Bulldog, Boxer, Great Danua, Shar Pei, Mastiff, French Mastiff, Bull Mastif gibi iri cüsseli ve kormayı bilen dağ ve çoban köpekleri.

  Av için: English ve American Cocer Spaniel, Irish Setter, Spanieller, Standart Poodle, Inglish ve Irish Gorden Setter.

  Arkadaş, eşlik için: King Charles Spaniel, Maltese, Shih Tsu, Chihuahua, Dalmation, Frenc Buldog, Pekingese, Terrier, Golden, Labrador Retriver.