Korsan yazılımda zirve Türkiye'nin

angelike

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Nisan 2007
Mesajlar
172
Emoji Skoru
1
Yaş
35
Korsan yazılım kullanımı konusunda 102 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, Türkiye hala Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde. İşte korsan sıralaması:
Korsan yazılım kullanımı konusunda 102 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, bir puanlık düşüşe rağmen Türkiye hala Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde bulunuyor. Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar açısından 22. sırada yer alıyor.

Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon sektöründeki kuruluşlar için araştırma ve analizler yapan uluslararası araştırma şirketi IDC'nin, korsan yazılımla mücadele amacıyla faaliyet gösteren İş Yazılımcıları Birliği (BSA) ile birlikte yaptığı 2006 yılı ''Küresel Korsan Yazılım Araştırması'' tamamlandı.

Araştırmanın sonuçlarına ilişkin AA muhabirine bilgi veren BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk, korsan yazılım kullanımının geçen yıl 2005 yılına göre 62 ülkede düştüğünü, 13 ülkede yükseldiğini söyledi.

Kişisel bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla korsan yazılım kullanımının da arttığına işaret eden Tomruk, araştırmaya göre korsanlıktan kaynaklanan yazılım sektöründeki kayıpların yüzde 15 oranında artarak 39,5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Tomruk, araştırmada Türkiye'de korsan yazılım kullanım oranının bir önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 64'e gerilediğinin belirlendiğini söyledi. Türkiye'de üst üste üç yıldır korsan yazılım kullanımı oranının birer puan azaldığını ifade eden Tomruk, buna karşın neden olduğu ekonomik kayıpların yüzde 250 artarak yılda 314 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Tomruk, şunları söyledi: ''Türkiye'de 3 yıldır korsan yazılım kullanımı azalıyor ama buna rağmen ülkedeki korsan yazılım kullanımı hala Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde.

Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde korsan yazılım kullanımı ortalaması yüzde 60 dolayında ama Türkiye'de korsan yazılım kullanımı yüzde 64... AB ortalaması ise yüzde 36... Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar itibariyle 22. sırada bulunuyor.

Korsan yazılımla mücadelenin daha başarılı olabilmesi için denetim ve yaptırımların daha da etkinleştirilmesi gerekiyor. Korsan yazılım kullanımı azaltılırsa Türkiye, genç nüfusunun da etkisiyle bilişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelir. Bu konuda kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerekiyor.''


-36 BİN KİŞİYE İSTİHDAM-

Tomruk, korsan yazılım kullanımının önlenmesi açısından Türkiye'de mevzuatın yeterli olduğunu ancak uygulamanın istenilen hızlara ulaşamadığını, bunun da ekonomik kayıpları artırdığını ifade etti.

Korsan yazılım kullanımında sadece 10 puanlık bir düşüşün, sektörde 36 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını vurgulayan Tomruk, bunun GSMH'ya 1 milyar dolarlık ilave gelir anlamına geldiğini belirtti. IDC'nin araştırmasına göre, 2006 yılında bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları yüzde olarak şöyle:
-Türkiye : 64
-Avusturya : 26
-Belçika : 27
-Danimarka : 25
-Finlandiya: 27
-Fransa : 45
-Almanya : 28
-Yunanistan: 61
-İrlanda : 36
-İtalya : 51
-Hollanda : 29
-Portekiz : 43
-İspanya : 46
-İngiltere : 27
-Japonya : 25
-Macaristan: 42
-Polonya : 57
-Brezilya : 60
-Meksika : 63
-Malezya : 60
-Tayvan : 41
 
Yukarı Alt