Kozmetikte 'nano' tehlikesi!

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
Özellikle makyaj malzemesi kullanan kadınlar için oldukça önemli bir haber. İlginç tespite göre, makyaj malzemelerindeki nano parçacıklar dokulara sızarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor....

Dünyada 200 milyar dolar tutarında bir pazara sahip olan kozmetik sanayi, nanoteknolojiden en fazla yararlanan üretim dallarının başında geliyor. İngiltere, Lancester Üniversitesi Çevre Değişiklikleri Çalışmaları Merkezi'ne göre nano parçacıklarla ilgili en fazla patent alan sanayi kozmetik. Nanoteknolojiden yararlanılarak üretilen kozmetik ürünleri diş macunu, güneş kremleri, ruj, göz farı, tıraş losyonu, nemlendirici, deodorant gibi çeşitli ürünleri içeriyor.

Kozmetik sanayinin nanoteknolojiye ilgisinin en büyük nedenlerinden biri, yaşlanmayı yavaşlattığı ileri sürülen ürünlerin çok geniş bir pazara sahip olması. 2004 yılında cildi gençleştirdiği iddiasıyla piyasaya sürülen kremlerin toplam pazar hacmi dünyada 9.9 milyar doları buldu. Nanoteknolojideki gelişmelerin bu rakamı iyice yukarılara çekmesi bekleniyor. Örneğin ABD'de nanoteknoloji patent başvurusunda 6. sırada olan L'Oreal, bugüne dek 200 nanoteknoloji patentine sahip. L'Oreal'in geliştirdiği polimetrik nano kapsül, etken malzemeleri derinin alt tabakalarına erişimini kolaylaştırıyor. Böylece malzemenin daha etkili olmasını sağlıyor. Bu tür ürünler şirkete en fazla kârı sağlıyor. Ancak L'Oreal ve diğer kozmetik üreticileri cildin canlılığını koruyan kozmetik ürünlerin yanı sıra diğer ürünlerinde de nanoteknolojilerden yararlanıyor. Bu ürünlere örnek, gökkuşağı benzeri yanardöner renkleri olan göz farlarıdır.


BÜYÜK KÂRLAR

Kozmetik sanayi nano parçacık içeren makyaj ürünlerinden çok büyük kârlar elde ettiler. Bu, en basit ekonomi kuralına uygun bir gelişmeydi; insanlar bu ürünleri talep ediyordu ve şirketler de bu talebe cevap veriyorlardı. Ancak nanoteknoloji yardımı ile üretilen kozmetik ürünleri kullananlar şu anda çok temel bir sorun ile karşı karşıya, çünkü güzellik ürünlerindeki nano parçacıkların güvenilir olup olmadığını kimse bilmiyor.

Nano parçacıklar, muadilleri olan normal boyuttaki parçacıklara göre kimyasal, fiziksel ve biyolojik açıdan farklı özelliklere sahip. Bunun yanı sıra, nano parçacıkların kozmetikler aracılığı ile deri veya solunum yoluyla vücuda girmesi tehlikesi de söz konusu. Bugüne dek bu konuda yapılmış birkaç öncü çalışma, deriden kan dolaşımına sızan nano parçacıkların organ ve dokularda birikim yapabileceğini gösteriyor. Aslında sağlıklı bir deri, parçacık emilimini önler, ancak hasar gördüğü zaman, hatta yalnızca esnediği zaman, parçacıklar vücuda girebiliyor.


RİSK HARİTASI

Bu arada başta EPA (Environment Protection Agency-Çevre Koruma Örgütü) olmak üzere ABD'de çok sayıda laboratuvar bu ürünlerin risk haritasını ortaya çıkartmaya çabalıyor. Bugüne dek araştırmalardan elde edilen sonuçlar kesin değil ve ileri çalışmaların yapılması gerekli görülüyor. Bu ilk sonuçlar karşısında kaygıya kapılan bilim adamları, güvenlik açısından acilen önlem alınmasını ve tüketicilerin ürünlerin içine nano parçacık bulunduğuna ilişkin uyarılmaları gerektiğini düşünüyor.

Bütün bu güvenlik endişeleri sürerken, nanoteknoloji ile üretilmiş çok sayıda kozmetik ürünü piyasalarda boy gösteriyor. Son yapılan bir çalışmaya göre şu anda dünyada 15 ülkede nano parçacık içeren 270 kozmetik ürün pazarlanıyor.

Kozmetik sanayi resmi kurumlar tarafından ciddi bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için pek çok insan farkında olmadan nano parçacıklara maruz kalıyor. Bu boşluktan yararlanan pek çok şirket, ürünlerinin içinde nano parçacık bulunduğuna ilişkin tüketiciyi bilgilendirmeyi ihmal ediyor. ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) şu anda kozmetikte nano parçacık kullanımını düzenleyen bir lisans sistemini devreye sokmayı planlıyor

(Cumhuriyet Bilim Teknik)
 

ikos

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
59
Emoji Skoru
0
teşekkürler bu önemli bilgi için
 

imperfect

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Aralık 2006
Mesajlar
88
Emoji Skoru
0
Ayyy...Ben o yanardöner göz farlarını çok seviyordum. Sağlığım mı bozulacak bu nano meselesinden.Kullanmiyim artık. saol uyarın için.
 

Alsebe

Rutbesiz :-)
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.322
Emoji Skoru
3
Yararli bilgilerinden dolayi tskler buket..Içlerinde zaten faydali tek bir madde yok bu urunlerin ama....Kullaniyoruz bile bile...

Dikkat cekiciydi sagol...
 

GunhesH

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ağustos 2006
Mesajlar
3.446
Emoji Skoru
9
bende bundan sonra yanardöner renklerden uzak duracağım
teşekkür ederim haber için :)
 
E

EU2

Ziyaretçi
Flormar ve golden rose ı yıllardır kullanıyorum..Hergün makyaj yapan birisi olarak flormarın farlarını tek geçerim.Geçen gün allık aldım ve çok memnunum.
Golden rose da kalemlerde gayet başarılı.
Rimel de ise bu markaların yerine loreal veya maybelline i tercih ederim.kaydirigubbakcemile2
 
Yukarı Alt